Ochrona danych w firmie: jak zabezpieczać dane na firmowych laptopach


Ochrona danych w firmie: jak zabezpieczać dane na firmowych laptopach
2009-11-12
Rosnąca ilość danych wymaga opracowania strategii tworzenia kopii zapasowych w przedsiębiorstwach również dla użytkowników mobilnych.

Już w przypadku utraty jednego służbowego laptopa z danymi, firma może być narażona na poważne straty finansowe - średnią wartość utraty mobilnej stacji roboczej z danymi szacuje się na 50 tysięcy dolarów.

Znaczący wzrost wartości danych coraz częściej wymaga posiadania strategii tworzenia kopii zapasowych w przedsiębiorstwie. Scentralizowane programy do ochrony danych pozwalają nie angażować pracowników w zawiłości techniczne, trzeba jednak pamiętać o bezpieczeństwie mobilnych komputerów.
 
Służbowe laptopy często zawierają poufne informacje o firmie i prowadzonych projektach, jak również dane osobowe klientów i całą korespondencję e-mail. Wartość tych plików firma poznaje najczęściej dopiero w momencie ich utraty - według najnowszych badań Ponemon Institute koszt firmowego laptopa z danymi to średnio ok. 50 000 dolarów. Ta suma składa się z różnych elementów, m.in: kosztu zamawiania nowego sprzętu, spadku wydajności pracownika i szkód spowodowanych utratą wartości intelektualnej. Dodatkowo firma narażona jest na kary spowodowane naruszeniem zasad ochrony prywatności i poufności danych.

Kompleksowy i regularny plan usuwania skutków trudnych do przewidzenia wydarzeń, jak np. awarie czy kradzieże, integrujący urządzenia mobilne, może pomóc w pełni chronić dobra firmy. Acronis proponuje siedem porad dla firm, których pracownicy pracują na laptopach.

Dobre praktyki skutecznej ochrony danych na firmowych laptopach

  • Pierwszym krokiem w strategii usuwania skutków awarii dla notebooków powinno być stworzenie i zastosowanie planu automatycznego wykonywania kopii zapasowych. Pozwoli to uniknąć ryzyka, że użytkownik zapomni wykonać kopię ręcznie. Rozwiązania dla firm pozwalają również administratorowi wprowadzić taki plan, dostosowany do strategii przedsiębiorstwa bez potrzeby ingerencji ze strony użytkownika laptopa.
  • Następnie w regularnych odstępach czasu należy tworzyć pełne kopie zapasowe komputerów w formie obrazów, obejmujące całe dyski lub partycje z systemem operacyjnym, zainstalowane programy, ustawienia a także własne pliki.
  • Przyrostowe i różnicowe tworzenie kopii zapasowych pozwoli oszczędzić czas i zasoby w przypadku gdy będą one tworzone w krótkich odstępach czasu - np. codziennie.
  • Do robienia kopii zapasowych danych, które są rzadko wykorzystywane, firmy powinny podejść ekonomicznie i wykonywać je w dłuższych odstępach czasu np. co cztery tygodnie lub jeszcze rzadziej.
  • Sugerowane jest stworzenie centralnego systemu zarządzania kopiami zapasowymi także dla komputerów przenośnych. Powinien on umożliwiać administrowanie stacjami mobilnymi znajdującymi się w dowolnej lokalizacji poprzez internet.
  • Najlepiej jak firmowa strategia wykonywania kopii zapasowych jest na tyle elastyczna, że pozwala na wykorzystanie jej w wirtualnych środowiskach i umożliwia obsługę wszystkich aktualnych wirtualnych platform.
  • Oprogramowanie wykorzystywane do tworzenia kopii zapasowych w razie usterki sprzętu lub utraty komputera powinno pozwalać użytkownikowi na całkowite i błyskawiczne przywrócenie systemu wraz z danymi oraz aplikacjami i to niezależnie od typu czy konfiguracji laptopa.


Wyniki badań "The Cost of a Lost Laptop" („Koszt utraty komputera przenośnego") są dostępne na stronie internetowej Ponemon Institute: www.ponemon.org.

Acronis jest światowym dostawcą oprogramowania do zarządzania składowaniem danych, dzięki któremu przedsiębiorstwa oraz użytkownicy indywidualni mogą przenosić i obsługiwać swoje cyfrowe zasoby oraz zarządzać nimi. Acronis sprzedaje nowoczesne rozwiązania do odzyskiwania danych po awarii, konsolidacji serwerów i migrowania wirtualizacji, które pozwalają klientom zapewnić ciągłość działalności i ograniczyć przestoje systemów komputerowych. Oprogramowanie firmy Acronis jest sprzedawane w ponad 180 krajach i dostępne w 15 wersjach językowych. Więcej informacji na pl.acronis.com.

Nadesłał:

ap

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl