Odkryto lek na stwardnienie rozsiane


Odkryto lek na stwardnienie rozsiane
2008-10-30
To prawdziwy przełom, uważają naukowcy – lek, który miał być stosowany w terapii nowotworów, daje nadzieję na skuteczne leczenie pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane.

Na łamach nowego New England Journal of Medicine opublikowano wyniki badań, które dowodzą, że medykament o nazwie Alemtuzumab jest skuteczny w powstrzymywaniu rozwoju choroby i redukcji już wyrządzonych przez nią szkód w układzie nerwowym.

Alemtuzumab jest przeciwciałem monoklonalnym, które hamuje aktywność białych krwinek uszkadzających mielinowe włókna nerwowe. Niszczy dysfunkcyjne limfocyty, ale równocześnie umożliwia produkcję nowych, prawidłowo funkcjonujących krwinek.

Badania przeprowadzono w University of Cambridge, uczestniczyło w nich 334 pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane. U wszystkich partycypantów zanotowano zmniejszenie ryzyka ponownego pojawienia się symptomów choroby o 74% oraz zniwelowanie uszkodzeń wywołanych przez MS w 71% w porównaniu do powszechnie stosowanego na tę chorobę leku Rebif.

W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje około 60 tysięcy osób. Wśród najczęstszych symptomów choroby są: zaburzenia ruchowe, czuciowe, móżdżkowe (zaburzenia równowagi), zaburzenia widzenia, zaburzenia autonomiczne, zespoły bólowe oraz objawy psychiatryczne: zaburzenia poznawcze i zaburzenia nastroju. Proces chorobowy prowadzi do poważnych zaburzeń, m.in. paraliżu, problemów ze wzrokiem i chodzeniem.

Według danych Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, jedynie 2% pacjentów w naszym kraju przyjmuje adekwatne leki, notujemy najwyższą śmiertelność z powodu tej choroby. Chorzy na SM umierają zazwyczaj w skutek powikłań takich jak: niewydolność krążeniowa, choroby układu moczowego, odleżyny.

Nadesłał:

pey

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl