Ogrodzeniowe ABC


Ogrodzeniowe ABC
2010-11-29
Stawiając ogrodzenie na swojej posesji, musimy pamiętać, że istnieje szereg przepisów, którymi jesteśmy ograniczeni. O czym należy pamiętać, aby inwestycja, której się podejmiemy, była zgodna z prawem?

Instalacja ogrodzenia nie wymaga pozwolenia na budowę. Należy jednak pamiętać, że w myśl ustawy o prawie budowlanym, w kilku przypadkach taki zamiar należy zgłosić w starostwie powiatowym.

Dotyczy to ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych. Zgłoszenia ani pozwolenia nie wymaga stawianie płotów między sąsiadami – do wysokości 2,20 metra. Jeżeli ogrodzenie jest wyższe, również należy skontaktować się z odpowiednim organem. Po nadaniu zgłoszenia, urzędnicy mają 30 dni na ewentualny sprzeciw.

Spór o miedzę

Ogrodzenie często traktujemy jako granicę działki. Dlatego przed jego postawieniem, warto się upewnić, jak faktycznie przebiega oś linii granicznej. Aby uniknąć konfliktowych sytuacji, powinniśmy skorzystać z usług geodety. Należy też pamiętać o przepisach prawa cywilnego, które będą po stronie sąsiada odciętego przez ogrodzenie na przykład od dopływu światła.

O bramach słów kilka

Decydując się na instalację bramy lub furtki, musimy pamiętać, że prawo określa także warunki techniczne, jakie muszą spełniać. Szerokość bramy powinna wynosić w świetle co najmniej 2,4 m, a furtki 0,9 m. Brama nie może otwierać się w stronę ulicy, a także utrudniać dostępu do miejsc użyteczności publicznej osobom niepełnosprawnym. Jeżeli zaś decydujemy się na bramę automatyczną, należy sprawdzić, czy ma certyfikaty bezpieczeństwa. Instalacja bramy bez takich certyfikatów jest zgodna z prawem, ale może doprowadzić do tragicznych wypadków. Co roku setki ludzi trafia do szpitala z kontuzją odniesioną wskutek defektu automatyki w bramach. Spory procent to dzieci poniżej 15 roku życia.

A w praktyce?

Kiedy już wysłaliśmy wszystkie zgłoszenia i wiemy, jakie przepisy za co odpowiadają, pora podjąć decyzję, jakie ogrodzenie wybieramy. - Na początek musimy zadać sobie pytanie o przeznaczenie ogrodzenia – mówi Tomasz Fidura z LEGI Polska, dystrybutora systemów ogrodzeń i bram – Na rynku dostępne są systemy pełniące różne funkcje. Od prostych, estetycznych, przez funkcjonalne piłkochwyty na obiektach sportowych, aż po wysokie, agresywne, dedykowane infrastrukturze militarnej i przemysłowej. Warto się dobrze zastanowić, zapytać o certyfikaty bezpieczeństwa, a także zwrócić uwagę, czy ogrodzenie można zainstalować na terenie nierównym.

Niektóre systemy, jak na przykład wspomniane LEGI, mają możliwość stopniowania, nie tylko schodkowego, ale również poprzez zastosowanie kraty skośnej. Zwracając uwagę na odpowiednie parametry, a także detale, takie jak kolor czy dopasowanie do otoczenia, możemy przejść do ostatniego kroku – instalacji ogrodzenia. Zgodnej z prawem, funkcjonalnej i estetycznej.

Nadesłał:

Juicy Marketing

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl