Olejki eteryczne – nie tylko aromat


2012-01-18
Na skalę przemysłową produkuje się obecnie około 300 olejków eterycznych. Ich właściwości są powszechnie wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z szerokiego zastosowania olejków w produkcji wyrobów kosmetycznych.

Warto wiedzieć, które z nich wykazują właściwości pielęgnacyjne, antybakteryjne, a które pomagają w redukcji różnego rodzaju problemów skórnych.

Olejki eteryczne są naturalnymi koncentratami uzyskiwanymi z pachnącej części roślin. Mają bardzo bogaty skład chemiczny - w niektórych przypadkach zawierają kilkaset różnych substancji. Ich ubogie składnikowo syntetyczne substytuty, które działają jedynie na powierzchni skóry, nie mogą z nimi konkurować.

Ze względu na możliwość dotarcia do najgłębszych warstw skóry, naturalne olejki eteryczne stały się cenionym składnikiem kosmetyków. Olejki eteryczne znajdują zastosowanie nie tylko w aromaterapii. Dzięki swoim właściwościom relaksują zmęczoną cerę i wzmacniają barierę lipidową skóry. Pomagają też redukować różnego rodzaju problemy skórne, a także łagodzą rozstępy i objawy cellulitisu. Jest to bardzo ogólny zarys funkcji, jakie olejki pełnią w kosmetyce, więc warto dowiedzieć się więcej na temat właściwości poszczególnych ekstraktów z roślin.

- Każdy typ skóry wymaga specyficznej pielęgnacji. Dla cery dojrzałej przeznaczony jest pobudzający produkcję kolagenu olejek różany, który działa przeciwzmarszczkowo. Z kolei osoby zmagające się ze zmianami trądzikowymi powinny sięgnąć po kosmetyki zawierające olejek jałowcowy lub bergamotowy. Do pielęgnacji rąk najlepszy będzie olejek cytrynowy, który łagodzi stany zapalne skóry oraz wspomaga usuwanie zrogowaciałego naskórka. Kobiety zmagające się z cellulitisem powinny zdecydować się na kosmetyki zawierające olejek z pomarańczy, rozmarynu lub lawendy - mówi Anna Molenda-Skowronek z firmy kosmetycznej Eco Plant.

Olejki wykazują również właściwości lecznicze. Nie kolidują ze stosowaniem preparatów medycznych, wobec tego nie musimy rezygnować z zalecanych nam lekarstw. Olejek z tymianku przyspiesza gojenie ran, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. W związku z tym, znalazł zastosowanie jako składnik kremów dezynfekujących oraz kremów po goleniu. Procesy gojenia i łagodzenia podrażnień skóry wspomaga także olejek z rumianku lekarskiego. Z kolei kosmetyki zawierające olejek mandarynkowy pomagają łagodzić napięcia nerwowe, zwalczać bezsenność oraz ogólne osłabienie organizmu.

Kosmetyki naturalne tworzone na bazie olejków eterycznych są zdecydowanie bezpieczniejsze dla naszego zdrowia. Ekstrakty roślinne stanowią substytut szkodliwych konserwantów, które mają na celu zachowanie kosmetyku w stanie pozbawionym zanieczyszczeń.

W trosce o urodę i dobre samopoczucie warto zwrócić się do metod wykorzystujących naturalne składniki. Kosmetyki zawierające olejki eteryczne mają pozytywny wpływ zarówno na ciało, jak i na umysł, co prowadzi do poprawy kondycji ogólnego stanu psychofizycznego.

Iwona Suwara

Nadesłał:

katal

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl