Opracowano ponad 60 wskaźników jakości, a bezpieczeństwo personelu medycznego wciąż pomijane


Opracowano ponad 60 wskaźników jakości, a bezpieczeństwo personelu medycznego wciąż pomijane
2025-01-16
Pomimo opracowania ponad 60 wskaźników jakości w ochronie zdrowia, temat bezpieczeństwa personelu medycznego wciąż pozostaje marginalizowany.

Wskaźniki jakości w ochronie zdrowia

Jakość w opieCe zdrowotnej zgodnie z Ustawą z dnia 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta jest mierzona z wykorzystaniem wskaźników jakości opieki zdrowotnej mieszczących się w zakresie obszarów: klinicznego, konsumenckiego oraz zarządczego. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 września 2024 r. w sprawie wskaźników jakości opieki zdrowotnej obecnie określa ponad 60 wskaźników jakości.

„Jakość opieki zdrowotnej nie może być mierzona jedynie liczbą procedur czy długością hospitalizacji – kluczowe jest uwzględnienie bezpieczeństwa zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego. To fundament, na którym buduje się zaufanie i efektywność systemu ochrony zdrowia. Bez odpowiednich standardów i wskaźników jakości nie tylko tracimy możliwość realnej oceny funkcjonowania placówek medycznych, ale również narażamy na utratę zdrowia tych, którzy codziennie stoją na pierwszej linii pomocy w placówkach medycznych." – podkreśla mgr Mariola Łodzińska, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Bezpieczeństwo personelu medycznego

Badanie przeprowadzone przez firmę Ipsos MORI na przełomie marca i kwietnia 2021 r. w 80 największych szpitalach krajowych we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Polsce, obejmujące 300 tys. pracowników ochrony zdrowia w całej Europie, wykazało znaczący wzrost liczby zranień ostrymi narzędziami wśród personelu medycznego w związku z pandemią COVID-19. Grupą najbardziej dotkniętą tym problemem były pielęgniarki (82%) i lekarze (54%). Aż 75% pracowników medycznych w Polsce jako przyczynę zranień wskazało brak odpowiednich urządzeń zabezpieczających.[1] W polskich szpitalach blisko 70% personelu medycznego zraniło się nawet do 5 razy podczas swojego stażu pracy, z czego 40% nie zgłosiło takiego zdarzenia przełożonym.[2]

Wciąż zbyt mało uwagi poświęca się bezpieczeństwu personelu medycznego, które jest równie ważne jak bezpieczeństwo pacjentów. Zwiększona liczba incydentów związanych z urazami ostrymi narzędziami czy ekspozycją na patogeny to efekt niewystarczających środków ochrony oraz zbyt dużego obciążenia pracą. To nie tylko zagrożenie dla zdrowia pracowników, ale także dla jakości opieki zdrowotnej oferowanej pacjentom” komentuje dr n.med Anna Szczypta, Krajowa Konsultant w dz. Pielęgniarstwa Epidemiologicznego.

Dodatkowo, raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o zranieniach ostrymi narzędziami alarmuje o ryzyku ekspozycji zawodowej w ochronie zdrowia, podkreślając konieczność wprowadzenia skutecznych środków ochrony dla personelu medycznego.[3]

Wskaźniki jakości, które mają na celu poprawę standardów w szpitalach i placówkach medycznych, koncentrują się głównie na aspektach klinicznych i administracyjnych. Brakuje jednak kompleksowych rozwiązań, które uwzględniałyby kwestie takie, jak przeciwdziałanie przemocy wobec personelu, odpowiednie wyposażenie w środki ochrony osobistej czy minimalizowanie ryzyka wynikającego z obciążenia pracą.

Pracownicy medyczni często zmagają się z niebezpieczeństwami wynikającymi z niedoboru personelu, stresu zawodowego oraz nieodpowiednich warunków pracy. W trakcie pandemii COVID-19 problem ten zyskał szczególną uwagę, ale wciąż nie opracowano trwałych rozwiązań.

Apel Ekspertów o uwzględnienie bezpieczeństwa pracowników medycznych w rozporządzeniu

Eksperci Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali apelują o pilne uwzględnienie wskaźnika bezpieczeństwa personelu medycznego. Jak podkreślają, zdrowy i bezpieczny pracownik medyczny to klucz do zapobiegania absencji personelu medycznego oraz zapewnienia najwyższej jakości opieki zdrowotnej pacjentom.

„Nie możemy dłużej ignorować faktu, że osoby stojące na pierwszej linii opieki zdrowotnej są narażone na ryzyko zdrowotne i psychiczne. To, w jaki sposób dbamy o własne bezpieczeństwo, przekłada się bezpośrednio na jakość leczenia pacjentów. Apelujemy do przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia oraz do decydentów o podjęcia działań, które wprowadzą standardy chroniące personel medyczny. Uwzględnienie tej kwestii w procesie certyfikacji placówek medycznych może realnie poprawić warunki pracy w sektorze medycznym"podkreśla Paweł Witt, Przewodniczący Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.

Rada Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali rekomenduje uwzględnienie następujących wskaźników jakości, które pozwolą zadbać o bezpieczeństwo personelu medycznego zakłucia i zranienia, szkolenia personelu medycznego, bezpieczeństwo personelu medycznego oraz wskaźnik monitorujący wykorzystanie bezpiecznego sprzętu.

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Zdrowia w dniu 18 grudnia 2024 r. posłanka Marcelina Zawisza z partii Razem zwróciła uwagę na niewystarczającą liczbę wskaźników oceny jakości w ochronie zdrowia, szczególnie w obszarze personelu medycznego. Podkreśliła, że brak wskaźników uwzględniających bezpieczeństwo i warunki pracy pracowników ochrony zdrowia negatywnie wpływa na jakość świadczonych usług oraz na kondycję psychiczną i fizyczną pracowników. Posłanka zaapelowała do Ministerstwa Zdrowia o pilne działania, mające na celu rozszerzenie listy wskaźników o te, które będą realnie mierzyć i poprawiać warunki pracy personelu medycznego, co przełoży się na lepszą opiekę nad pacjentami.



[1] Badanie przeprowadzone przez firmę Ipsos MORI na przełomie marca i kwietnia 2021 r. w 80 największych szpitalach krajowych we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Polsce.

[2] https://deklaracja-bezpiecznyszpital.pl/wp-content/uploads/2023/11/Koalicja-na-rzecz-Bezpieczenstwa-Szpitali_Raport_2023_HR.pdf

[3] https://iris.who.int/bitstream/handle/10665/43051/924159232X.pdf?sequence=1

Nadesłał:

Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl