Panel czy kolumna prysznicowa? Plusy i minusy obu rozwiązań
Stając przed regałem z ekspozycją paneli i kolumn prysznicowych niejedna osoba ma dylemat co wybrać i czym się kierować przy wyborze. Jaki typ natrysku będzie lepszy do kabiny, a jaki nad wannę?
Jaki materiał wykonania jest najtrwalszy i czy łatwo będzie go ochronić przed osadzaniem kamienia? Poniżej garść porad, które pomogą dobrać optymalne rozwiązanie i odpowiednio pielęgnować natrysk, tak by starczył na lata.
W zależności od gabarytów łazienki i preferencji aranżacyjnych mamy wybór między panelem, kolumną i zestawem natryskowym. Najtańszą opcją jest zestaw natryskowy, sprzedawany w komplecie z baterią wannową albo jeśli nie występuje w ofercie łączonej – jako osobny zestaw z drążkiem mocowanym do ściany. To rozwiązanie rzadko jednak wygląda elegancko, zwłaszcza na tle przemyślanej aranżacji łazienki. Do pomieszczeń przemyślanych i urządzonych pod wysoki standard o wiele lepszym rozwiązaniem będą panele lub kolumny prysznicowe.
Dla kogo panel? Dla kogo kolumna?
Panele prysznicowe od kolumn różnią się jedną zasadniczą cechą – jedne mają dysze do hydromasażu, drugie natomiast nie. Panel prysznicowy poprzez opcję masażu wodą powinien być montowany w kabinach prysznicowych. – Ze względu na poziome strumienie wody z dysz panel z hydromasażem nie jest polecany do odsłoniętych wanien. W przypadku kolumn prysznicowych mamy do czynienia z deszczownicą i słuchawką, dlatego będą one o wiele lepszym rozwiązaniem nad wannę – mówi Dorota Kucharska, product manager grupy paneli i kolumn natryskowych w Kuchinox. Kolumny prysznicowe ze względu na brak opcji hydromasażu są też tańsze.
Polecane materiały
Panele i kolumny prysznicowe są wytwarzane z różnych materiałów. Na rynku spotkać się można z produktami wykonanymi z PCV, aluminium, stali, szkła hartowanego i mosiądzu. Niekoronowanym królem wśród materiałów jest mosiądz, jednak jest on zarazem najdroższy. – Kolumny czy panele prysznicowe z mosiądzu polecamy zwykle zamożnym klientom, bo za doskonałym materiałem wykonania idzie wyższa cena produktu. Tym zaś, którzy stawiają na jakość, a jednocześnie przystępną cenę polecamy natryski ze stali lub aluminium. Szczególną popularnością cieszą się zwłaszcza panele i kolumny aluminiowe, które dają klientom te same zalety funkcjonalne, co mosiądz, czyli trwałość i dobrą jakość, ale jednocześnie są tańsze i lżejsze – mówi ekspertka. – Nie polecałabym kupna natrysku z akrylu. Materiał ten ma wysoką tendencję do żółknięcia i jest trudny w utrzymaniu czystości. Natomiast w przypadku planowania zakupu panela ze szkła hartowanego trzeba mieć świadomość, że wymaga on szczególnej ostrożności podczas transportu, montażu i użytkowania. Ze względu na kruchą materię szkła jest bowiem narażony na uszkodzenia mechaniczne – dodaje Dorota Kucharska.
Jak pielęgnować?
Choć większość paneli i kolumn jest wyposażona w systemy „antykamień” nie zwalnia to użytkownika z dbania o natrysk. Dysze do hydromasażu, deszczownicę i słuchawkę prysznicową należy pielęgnować dedykowanym preparatem odkamieniającym przynajmniej raz na dwa tygodnie. W przypadku korpusu natrysku – raz w tygodniu warto go umyć mieszanką wody z octem, co zmyje z niego zacieki, drobny osad wapienny czy plamy z mydła – radzi ekspertka Kuchinox.
Niezależnie od preferencji estetycznych, cenowych czy kolorystycznych każdy znajdzie coś dla siebie. Wybór paneli i kolumn jest ogromny i nie stanowi już problemu znalezienie natrysku w kolorze czerni, bieli, czerwieni czy nawet w fantazyjne wzory. Wyobraźnię ograniczają w zasadzie tylko ceny.
(fot. Kuchinox) Mosiężna kolumna natryskowa NEX (góra)
i panel z hydromasażem Romeo marki Laveo (dół)
(fot. Kuchinox) Aluminiowa kolumna natryskowa Neo
Kuchinox PRESS BOX