Perspektywy rynku budowlanego w 2012 roku


Perspektywy rynku budowlanego w 2012 roku
2011-12-16
Koniec roku to najlepszy moment do podsumowań oraz pierwszych analiz na nadchodzący 2012 rok. Jacek Patykowski, Prezes Grupy Amber, odpowiada na pytania o kondycję polskiego rynku nieruchomości oraz zmiany w branży, które mogą przynieść zarówno kryzys, jak i EURO 2012.

Małgorzata Zarzeczna: Jak podsumowałby Pan rok 2011? Czy był pomyślny dla deweloperów?

 

 

 

 

Jacek Patykowski: Rok 2011 był niewątpliwie ciekawy w każdym tego słowa znaczeniu. Duże wahania nastrojów na światowych rynkach w sposób oczywisty przełożyły się na branże budowlaną. Wiele firm podeszło asekuracyjnie do niestabilnej sytuacji w gospodarce, dlatego część z nich wstrzymała bądź ograniczyła inwestycje. Polityka naszej firmy była natomiast odmienna – zdecydowanie postawiliśmy na zwiększanie liczby inwestycji. Moim zdaniem właśnie dynamiczny rozwój uchronił nas w tym trudnym czasie od recesji.

M.Z.: Czy w obliczu światowego kryzysu można obawiać się spowolnienia w branży budowlanej?

J.P.: Pomimo niepewnej sytuacji na rynkach finansowych, branża budowlana trzyma się nieźle. Perspektywy są raczej korzystne, tym bardziej, że jest ogromne zapotrzebowanie na nieruchomości rodzinne. Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się dużym zainteresowaniem również w tym trudnym okresie. Firmy, które zainwestowały w korzystnie ulokowane nieruchomości, w dobrym standardzie wykończenia oraz rozsądnej cenie nie muszą obawiać się kryzysu. Klienci natomiast mają szansę na znalezienie naprawdę atrakcyjnej oferty, przystosowanej do ich bieżących wymagań.

M.Z.: Jak Pana zdaniem będą kształtowały się ceny mieszkań w 2012 roku?

J.P.: Nie sadzę, by wystąpiły duże wahania cenowe, ponieważ osiągnęliśmy na rynku pewną stabilizację. Należy podkreślić, że ceny mieszkań w przeciągu czterech lat spadły nawet o 25%. Z powodu kryzysu, nawet pomimo dużego zapotrzebowania na nieruchomości, deweloperzy nie mogą pozwolić sobie na podwyżkę cen. Dlatego przewiduje się, że ceny będą utrzymywały się na obecnym, korzystnym dla klienta poziomie, również przez następny rok.

M.Z.: Jakie zmiany można zaobserwować na rynku nieruchomości, w związku z nadchodzącym EURO 2012?

J.P.: Przede wszystkim zauważalna jest poprawa infrastruktury drogowej, która sprzyja rozwojowi branży budowlanej. Już dziś wiele prac dzieje się poza granicami miast, w miejscach do tej pory mało atrakcyjnych. Można zauważyć wzrost nowych inwestycji w okolicy stadionu na wrocławskich Maślicach czy w pobliżu nowo otwartej obwodnicy Wrocławia. Ceny powstających nieruchomości kształtują się na poziomie dużo niższym, niż wrocławskie, natomiast standardem wykończenia niczym nie odbiegają od miejskich inwestycji. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że takich atrakcyjnych cenowo ofert będzie jeszcze więcej.

M.Z.: Jakie mieszkania cieszą się wśród Wrocławian największym zainteresowaniem? Czy zauważył Pan jakieś istotne zmiany w preferencjach potencjalnych kupców (metraż, lokalizacja, ilość pokoi)?

J.P.: Z pewnością program „Rodzina na swoim” spowodował, że wzrósł popyt na mieszkania dwupokojowe, 50m kw.. Tendencja ta utrzyma się jeszcze do połowy następnego roku. Z naszego doświadczenia wiemy także, że coraz więcej osób poszukuje mieszkań lub domów zlokalizowanych w pobliżu dużych miast. Zainteresowaniem cieszą się segmenty bliźniacze, a także domy jednorodzinne. Wyraźny spadek zapotrzebowania widoczny jest natomiast wśród mieszkań luksusowych, położonych w centrach miast.

M.Z.: Może na koniec jakieś rady dla osób poszukujących mieszkania – na co powinni przede wszystkim zwracać uwagę?

J.P.: Kupno mieszkania to niewątpliwie inwestycja w przyszłość, stąd decyzja o wyborze odpowiedniego lokum powinna być bardzo przemyślana. Świadome podejście do tematu pozwoli uniknąć błędów związanych z wyborem niewłaściwego metrażu, kłopotliwego sąsiedztwa lub, co niezwykle istotne, wysokich kosztów utrzymania. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, co dla mnie jest ważne, ale nie z perspektywy roku, a co najmniej kilkudziesięciu lat. Warto również skorzystać z porad biur nieruchomości lub znajomych i rodziny, którzy posiadają już doświadczenie w tej kwestii.

M.Z.: Jakie plany na rok 2012 ma Grupa Amber?

J.P.: W związku z dużym zainteresowaniem i pozytywnymi opiniami naszych dotychczasowych klientów, planujemy kontynuowanie dynamicznego rozwoju naszej grupy, szczególnie w miejscowościach położonych blisko Wrocławia. Obecnie jesteśmy w trakcie realizowania jednego z projektów w rejonie Oleśnicy, z bardzo dogodnym dojazdem do Wrocławia. Duże nadzieje wiążemy z planowaną na 2012 r. inwestycją w Siechnicach. Powinna ona zainteresować wszystkich, którzy szukają nieruchomości o wysokim standardzie wykończenia, w korzystnych cenach, a jednocześnie w pobliżu stolicy Dolnego Śląska.

M.Z.: Dziękuję za rozmowę

Nadesłał:

amberbudownictwo

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl