Platynowe Wiertło w kategorii przebudowy i modernizacje
Platynowe Wiertło w kategorii przebudowy i modernizacje otrzymała firma P.B.O. i U.T. „Śląsk” Sp. z o.o. za obiekt: Teatr Rozrywki, Chorzów, ul. Konopnickiej 1. Projektant: Jerzy Stożek, Studio Stożek & Partnerzy.
Chorzowski muzyczny Teatr Rozrywki mieści się w gmachu z początku wieku, w którym do 1939 roku był luksusowy hotel Graf Reden z salą na ponad dwa tysiące osób. Projekt obejmował modernizację całego obiektu z wyjątkiem odnowionej wcześniej Dużej Sceny przekształconej z sali balowej mieszczącej się w osobnym budynku.
Istotą projektu było stworzenie nowych możliwości działania i istnienia teatru wewnątrz historycznych struktur budowlanych. Idea ta zrealizowana została poprzez amorficzną przestrzeń dwukondygnacyjnego foyer wypełniającą mackami budynek teatru. Od strony funkcjonalnej foyer zapewnia dostępność istniejącej Dużej Sceny i projektowanej na I piętrze Małej Sceny, łącząc je poprzez galerie i sztolnie z wejściami do budynku, szatniami, sanitariatami, palarniami, bufetami i kawiarnią w jedną całość. Od strony wizualnej otwiera widoki w głąb struktury budynku i pozwala przenikać się przestrzeniom teatru z przestrzenią miasta. Gra światłem i kolorem, przeszklonymi perspektywami odsłaniającymi śląskie podwórka z czerwonej cegły, tworzenie nowych ikon miejskich i szacunek dla tego, co było, zieleń i przestrzeń dla pieszych tworzy strefę rewitalizacji zmęczonej przemysłowością XIX-wiecznej struktury Chorzowa.
Projekt zakłada zazielenienie całej niehistorycznej elewacji Teatru zielonymi pnączami. Grupa drzew posadzonych na wysokości II piętra jest wyznacznikiem optyki nowego widzenia tradycyjnej miejskiej ulicy. Galerie wewnątrz budynku pozwalają eksponować wszelkie dziedziny sztuki.
Reprezentacyjny narożnik, w którym mieściła się pizzeria, został włączony do teatru. Utworzony w nim podcień stanowi teraz strefę wejściową do holu i kas. Ukośna szklana ściana foyer, z charakterystyczną, obłożoną drewnem donicą, wstawiona w miejscu, gdzie dotychczas znajdowało się główne wejście, otwiera wnętrza na miasto. Szatnie zostały przeniesione do zabudowanej przestrzeni dawnego podwórza, natomiast nad nimi powstała Mała Scena dla stu widzów, której wnętrze może być w dowolny sposób zaaranżowane. Przy wejściu do Dużej Sceny zlokalizowano foyer z bufetem, zaś w przestrzeniach po obu jej stronach - miejsca na ekspozycje. Na parterze działa też dostępna z zewnątrz kawiarnia.
P.B.O. i U.T. „Śląsk" Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego i Usług Technicznych „Śląsk" Sp. z o.o. prowadzi nieprzerwaną działalność w branży budowlanej na terenie Polski od 1986 roku, realizując w generalnym wykonawstwie:
- obiekty użyteczności publicznej,
- obiekty sportowe,
- obiekty budownictwa przemysłowego i handlowego,
- budynki mieszkalne jedno- i wielorodzinne,
- obiekty inżynieryjne i infrastruktury technicznej,
a także prace konserwatorskie obiektów zabytkowych.
Etapy rozwoju przedsiębiorstwa są sygnowane kolejnymi kompleksowymi realizacjami obiektów, które wymagają nie tylko prekursorskich rozwiązań materiałowych i wykorzystania nowoczesnych technologii, ale także szczególnej staranności i wyjątkowego profesjonalizmu. Od lipca 2001 r. spółka związana jest kapitałowo z niemiecką firmą Ed. ZÜBLIN A.G. należącą do Grupy STRABAG.
Spółka posiada certyfikaty PE-EN ISO 9001:2001 i AQAP 2120:2003 zaświadczające wprowadzenie i stosowanie w przedsiębiorstwie systemów zapewniających wysoką jakość usług. W firmie zatrudniona jest wysoko wykwalifikowana kadra inżyniersko-techniczna posiadająca potrzebne uprawnienia oraz sprawdzona załoga - łącznie ponad 200 pracowników.
Obrót spółki w 2007 roku wyniósł ponad 99 mln zł.
Adres nagrodzonej firmy:
P.B.O. i U.T. „Śląsk" Sp. z o.o.
ul. W. Sikorskiego 41
40-282 Katowice
tel. /0 32/ 251 44 42
faks /0 32/ 256 21 51
e-mail: sekretariat@pboslask.com.pl www.pboslask.com.pl
Grupa Bosch jest wiodącym w świecie producentem techniki motoryzacyjnej i przemysłowej, dóbr użytkowych oraz technicznego wyposażenia budynków. Obroty przedsiębiorstwa, zatrudniającego 280 tys. pracowników, wyniosły w 2008 roku 45,1 mld euro. Założony w 1886 roku w Stuttgarcie przez Roberta Boscha (1861-1942) "Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki" to dziś wielki koncern reprezentowany przez spółkę Robert Bosch GmbH oraz około 300 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach świata. Organizacja skupia ponadto ośrodki badawczo-rozwojowe i fabryki oraz dysponuje sprawnie funkcjonującą siecią dystrybucyjną. Aby utrzymać wiodącą pozycję technologiczną na rynku, Bosch przeznacza co roku ponad 3,5 miliardy euro na działalność badawczo-rozwojową, a w samym tylko 2008 roku przedsiębiorstwo zgłosiło do patentu ponad 3 tys. innowacji.
Społeczno-prawna struktura grupy Bosch zapewnia jej finansową niezależność i rynkową samodzielność. Umożliwia to przedsiębiorstwu inwestowanie w znaczące projekty, które zagwarantują mu przyszłość, a jednocześnie pozwala spełniać misję społeczną zgodną z przekonaniami założyciela firmy. 92% udziałów w spółce Robert Bosch GmbH należy do Fundacji im. Roberta Boscha. Funkcje rynkowe udziałowca wypełnia instytucja powiernicza Bosch Industrietreuhand KG.
Działalność grupy Bosch w Polsce obejmuje sprzedaż części samochodowych i urządzeń diagnostycznych, elektronarzędzi Bosch, Skil, Dremel i Rotozip, urządzeń grzewczych oferowanych pod markami Junkers i Buderus, systemów zabezpieczeń i sprzętu z zakresu napędów i sterowań (Bosch-Rexroth). Ponadto w Polsce odbywa się produkcja systemów hamulcowych Bosch (w Mirkowie koło Wrocławia), a także sprzedaż i produkcja (w Łodzi) sprzętu AGD w ramach spółki Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego (udział Boscha 50%).
Więcej informacji: www.bosch.com, www.bosch.pl