Pomorska Biblioteka Cyfrowa ma swoje logo i stronę internetową
Paulina Krauza i Jacek Ryń są zwycięzcami konkursu na logo i projekt graficzny strony internetowej Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
Symbolem nowoczesnej biblioteki tworzonej przez wiele pomorskich instytucji nauki i kultury będzie książka zaklęta w symbolice kodu kreskowego w kolorach używanych we wzornictwie kaszubskim. Już dziś zapraszamy na http://pbc.gda.pl.
Na konkurs ogłoszony przez Bibliotekę Główną Politechniki Gdańskiej nadesłano 38 projektów. - Nadeszło wiele ciekawych prac, zresztą siedem z nich wyróżniliśmy - tłumaczy Michał Kontek, kierownik projektu Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej. - Kłopot w tym, że nie wszystkie na przykład logotypy nadawały się, by je pokazywać w małym formacie, a to przecież często będzie potrzebne.
Autorzy najlepszego projektu - Paulina Krauza i Jacek Ryń - tworzą grupę projektową razy2 (www..razy2.pl). Paulina jest studentką V roku architektury na Politechnice Gdańskiej, a Jacek studiuje na V roku wzornictwa przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W razy2 pracują od października 2008 roku, lecz wspólne projektowanie rozpoczęli już dwa lata wcześniej. Działają w szerokim obszarze projektowania, od architektury po biżuterię. Zostali zauważeni w konkursach organizowanych m.in. przez OSRAM, Invest Komfort, Architektura-Murator.
Dwa lata temu na przykład brali udział w konkursie architektonicznym wydawnictwa „Murator" pod hasłem Akupunktura miasta. Przedstawili wówczas Bulwar Nadmorski w Gdyni jako supermarket pięknych krajobrazów, w którym pojawił się autentyczny wózek sklepowy. Otrzymali wyróżnienie.
W 2008 uczestniczyli w targach Designers'Open 08 w Lipsku w Niemczech, a w minionym roku wystawiali swoje projekty na Gdynia Design Days.
- Główną ideą (przy tworzeniu logotypu - dop. red.) było przedstawienie symbolu wiedzy, jaką jest książka, z połączeniem symboliki regionalnej Pomorza w sposób nowoczesny. Dlatego też do projektu wykorzystano kolory wzorów kaszubskich. Dla podkreślenia współczesnego charakteru użyto wzoru kodu kreskowego. Całość została opatrzona nazwą "pomorska_biblioteka_cyfrowa", a dzięki użyciu podkreślników uzyskano skojarzenie z wirtualną rzeczywistością - tak brzmi interpretacja autorów zwycięskiego projektu.
Dyrekcja biblioteki nie kryje zadowolenia z wyników konkursu na logo i projekt graficzny PBC. - Cennym okazało się nie tylko połączenie dwóch pierwiastków - damsko-męskiego przy tej realizacji, ale także współpraca studentki uczelni technicznej i studenta uczelni artystycznej - uśmiecha się Bożena Hakuć, dyrektor Biblioteki Głównej na Politechnice Gdańskiej. - Bardzo ciekawa jest także współgranie tylu wątków skojarzeniowych.
Schemat strony głównej Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej został dostosowany do układu i zawartości przykładowej platformy biblioteki cyfrowej dostępnej pod adresem http://dlibra.psnc.pl/demo/dlibra.
Prace wyróżnione w konkursie można obejrzeć pod adresem http://www.bg.pg.gda.pl/?cont=wystawapbc.
Dyrektor Bożena Hakuć podkreśla, że Pomorska Biblioteka Cyfrowa przystąpiła do Federacji Bibliotek Cyfrowych, a stamtąd prawdopodobnie już na wiosnę będzie dostępna także w Europejskiej Bibliotece Cyfrowej - Europeana. Niezmiernie istotne jest również to, że PBC cały czas się rozrasta, bo do projektu przystępują kolejne instytucje pragnące udostępnić swoje zbiory. Ostatnio - Europejskie Centrum Solidarności, Biblioteka Miejska w Gdyni oraz Morski Instytut Rybacki.
Pierwsze publikacje na pbc.gda.pl
Budowa Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej już trwa. Ambitny projekt przewiduje zeskanowanie na przestrzeni trzech lat ponad miliona stron dokumentów i obiektów niepiśmiennicznych. Idea jest taka, aby udostępnić w Internecie wszystkie zasoby biblioteczne regionu, ale także zbiory muzealne i innych placówek kulturalnych województwa. Już dziś wiadomo, że na digitalizację oczekuje prawie 100 mln stron, co oznacza pracę na 413 lat.
Niedługo na stronie internetowej Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej będzie można zapoznać się z pierwszymi zdigitalizowanymi dziełami. Każdy z partnerów projektu wytypował tytuły, które powinny zostać udostępnione w pierwszej kolejności i są to, m.in.:
* Dzieła Arystotelesa z kolekcji Bonifacio Biblioteki Gdańskiej PAN.
* Podręcznik chirurgii słynnego polskiego lekarza Ludwika Rydygiera, wydany nakładem własnym autora z 1884 r.
* Lekarstw rozmaitych doświadczenie, rok 1713, ze zbiorów biblioteki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
* Regionalia z kolekcji biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego, np. Osadnictwo niemieckie w Prusach Wschodnich z 1934 r.
* Upadek gospodarczy Prus Wschodnich, Jana Antoniego Wildera.
* Dzieła tematycznie związane z Gdańskiem i jego historią ze zbiorów Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej, m.in. Geschichte der Stadt Danzig, Paula Simona, 1913 r., w III tomach i Der Danziger Maler Hermann Hahn.
Nadesłał:
ap
|