Powrót do tradycji, czyli jak dobrać okna do lukarn i wykuszy
Konstrukcje takie jak wykusz, lukarna czy „bawole oko” przeżywają ostatnio swój renesans. Z czego wynika ich popularność? Otóż tego typu rozwiązania nie tylko przełamują surową bryłę budynku i dodają mu klasycznej finezji, ale również stanowią doskonały sposób na doświetlenie wnętrza.
Izabela Tryba, ekspert firmy OknoPlus, wyjaśnia jak właściwie dobrać okno do lukarny czy wykuszu.
Zabytkowe kamienice w polskich miastach, choć lata świetności mają na ogół dawno za sobą, wciąż potrafią zachwycać swoim wyglądem. Przede wszystkim jest to zasługa klasycznych rozwiązań architektonicznych, takich jak lukarny i wykusze, które zdobią niemal każdy stary budynek. Co ciekawe, od pewnego czasu można zaobserwować, że takie konstrukcje pojawiają się również w domach jednorodzinnych. Zestawienie nowoczesnej bryły budynku z tradycyjną formą lukarny czy wykusza daje niezwykły efekt wizualny, jednak należy pamiętać, że pełnię sukcesu osiągniemy tylko wówczas, gdy do każdej z tych konstrukcji dopasujemy odpowiednie okna.
Precyzyjny pomiar to podstawa!
Jedną z najważniejszych kwestii, o której należy pamiętać przed zamówieniem okien do takich konstrukcji jak lukarna, „bawole oko” czy wykusz jest dokładny pomiar. Bardzo często popełnianym błędem jest bezkrytyczne zawierzenie projektowi architektonicznemu. Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus, wyjaśnia: „Pomiar należy wykonać bardzo precyzyjnie, zwłaszcza przy oknach nieprostokątnych – trójkątach, kołach, łukach, gdyż zbytnia wiara w projekt może skutkować niedopasowaniem okien do przygotowanych otworów. Jeśli dom jest dopiero budowany, warto zasięgnąć opinii, czy w ogóle można zamontować nietypowe okna. Jak wiadomo – papier przyjmie wszystko, niestety nie zawsze udaje się to zrealizować”, wyjaśnia Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus. Warto wiedzieć, że lukarny znakomicie sprawdzają się w dachach stromych, o dużym kącie nachylenia, a ich forma i wielkość muszą harmonizować z dachem. Stąd też trudno wymagać, by śmiały projekt architektoniczny, zakładający budowę lukarny w domu o płaskim czy nieregularnym dachu, miał szansę na realizację.
Konstrukcja w jasnym świetle
Decydując się na lukarnę należy wziąć pod uwagę nie tylko możliwości techniczne jej budowy, ale również zapotrzebowanie na światło w pomieszczeniu. Im więcej go wymagamy, tym tafla szyby powinna mieć większą powierzchnię. „Przy wykuszu ważną kwestią jest z kolei ustalenie, czy okna będą skręcane z łącznikami (rury kątowe) czy też pomiędzy oknami będą znajdowały się ścianki. W tej drugiej opcji ilość światła wpadającego do wnętrza będzie dużo mniejsza”, zaznacza Izabela Tryba z firmy OknoPlus. Z uwagi na funkcję doświetlania, warto zastanowić się nad jeszcze jedną kwestią - usytuowaniem lukarny czy wykusza względem kierunków świata. Najlepsze efekty osiągniemy umieszczając tego typu konstrukcje po stronie południowej lub południowo-wschodniej.
Kształtuj swoją przestrzeń
W swoim klasycznym wydaniu lukarny i wykusze wyposażone były w okna prostokątne, a w wyjątkowych przypadkach – w okrągłe. W dzisiejszych czasach możliwości techniczne pozwalają na dużo większą dowolność w wyborze kształtu stolarki w do klasycznych konstrukcji. „Trójkąty, trapezy, łuki, kwadraty – takie okna coraz częściej montowane są w lukarnach czy wykuszach. Bardzo często zdarzają się kombinacje okien o różnych kształtach, np. prostokątów z łukami czy trójkątami. W przypadku „bawolego oka” standardowo królują półkola”, mówi Izabela Tryba z firmy OknoPlus. Wybór takich niestandardowych kształtów okien pozwala na odrobinę szaleństwa i unowocześnienie klasycznej formy lukarny czy wykusza. Co ciekawe, sam montaż okien do konstrukcji nietypowych zasadniczo nie różni się od montażu okien fasadowych, zatem doświadczona ekipa poradzi sobie z nim bez trudu.
Każdy z nas nie chciałby, aby jego dom był wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju? Doskonałym sposobem na zaznaczenie swojego indywidualizmu jest harmonijne zgranie tradycji z nowoczesnością poprzez przełamanie prostej bryły budynku subtelną lukarną czy wykuszem. Aby jednak uniknąć w tym temacie przykrych niespodzianek warto wcześniej zapoznać się z radami eksperta z firmy OknoPlus.
OknoPlus sp. z o.o., ul. Zgodna 55, 30-444 Kraków – Libertów, tel. 012 27 75 700 www.oknoplus.com.pl
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Firma OknoPlus specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości okien. OknoPlus oferuje okna PCV produkowane na profilach Activ Plus, Art Plus oraz Termo Plus. Każdy z trzech profili to odpowiedź na potrzeby nawet najbardziej wymagających Klientów. Okna PCV produkowane przez OknoPlus posiadają bardzo dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, co gwarantuje niezwykły komfort cieplny oraz ochronę przed hałasem. Poza doskonałą jakością, okna PCV OknoPlus są indywidualnie dostosowywane do charakteru pomieszczenia. Profesjonalizm, solidność i terminowość, to niektóre z atutów firmy OknoPlus. Wieloletnia działalność firmy OknoPlus została wielokrotnie doceniona. Wśród licznych nagród i wyróżnień są m.in. Przedsiębiorstwo Fair Play, Sukces Polski, medal – Kraków Europejskie Miasto Kultury 2000, Najwyższa Jakość Małopolska, Lider Rynku, Przejrzysta Firma 2008, 2009 i 2010, Złoty Laur Małopolski 2008, Gazele Biznesu 2008 i 2009.
Nadesłał:
GutPR
|