Pożyczka gotówkowa czy kredyt gotówkowy
Wciąż bardzo wiele osób, bo aż 98% ankietowanego polskiego społeczeństwa, myli kredyt gotówkowy z pożyczką. Tymczasem dla instytucji finansujących te dwa pojęcia są diametralne różne.
Pożyczka nigdy nie będzie kredytem, choć zdarza się, że w definicji tego drugiego zawiera się to pierwsze. Obie formy poratowania pieniędzmi w nagłej potrzebie - różnią się okresem, na jaki są udzielane, celami, na jakie mogą być przeznaczane, instytucjami, które mogą nam je pożyczać, a także własnością przekazanych pieniędzy. Sprawdź czym jeszcze różnią się od siebie kredyt gotówkowy i pożyczka.
Kredyt gotówkowy
Kredyt gotówkowy – to rodzaj pożyczki pieniężnej, którą udzielana nam przez bank lub inny podmiot kredytowy. Kredyt gotówkowy przeznaczany jest zazwyczaj na dowolny cel. Może on wynosić od kilkuset złotych do kilkuset tysięcy złotych w zależności od naszych potrzeb i zdolności kredytowej. Najczęściej zaciągany jest na okres powyżej 2 lat, ale zdarzają się też krótkoterminowe kredyty na kilka miesięcy. Wysokość kredytu gotówkowego o jaki można się starać uzależniona jest osiąganego przez niego dochodu netto, ponoszonych wydatków oraz od wysokości zaciągniętych już kredytów gotówkowych. Im większe zadłużenie kredytobiorcy tym mniejsza szansa na kolejny duży kredyt. Poza tym do otrzymania kolejnego kredytu ważna jest rzetelność w spłatach innych zobowiązań. Banki, które udzielają kredytów gotówkowych nie muszą być właścicielami pieniędzy, które nam przekazują. Najczęściej środki te pochodzą one z depozytów innych ludzi. Dlatego też kredytów mogą udzielać instytucje, które obowiązuje prawo bankowe, chroniące na mocy zawartej między stronami umowy chroni interesy zarówno banku jak i kredytobiorcy. Biorąc kredyt gotówkowy w umowie musimy jasno zdefiniować jego cel i zgodnie z nim wydać otrzymane pieniądze. Jeżeli wydamy je niezgodnie z tym, co napisaliśmy we wniosku, bank może od nas zażądać natychmiastowej spłaty zadłużenia. Przy umowie kredytu gotówkowego kredytodawca ma obowiązek zastrzec w umowie dokładny termin zwrotu kredytu gotówkowego. Jeżeli bierzemy kredyt to bank przekazuje nam pieniądze do naszej dyspozycji określoną sumę pieniędzy, ale prawnie nie jest to nasza własność.
Pożyczka gotówkowa
Pożyczka gotówkowa udzielana jest najczęściej (choć ostatnio czas ten się wydłuża) na okres do 12 miesięcy. Jej kwotę dostaje się jednorazowo i najczęściej też jednorazowo spłaca się pożyczkę, choć zdarza się, że banki i inne instytucje rozkładają ją także na kilka rat. Oprocentowanie dla pożyczki gotówkowej ustalane jest dla całego terminu objętego pożyczką i nie zmienia się tak jak to ma miejsce w przypadku kredytów. Pożyczkę w przeciwieństwie do kredytu może udzielić każdy, kto jest właścicielem pieniędzy. Może to być osoba fizyczna lub instytucja – która każdorazowo zabezpieczy się umową zawartą z pożyczkobiorcą. W razie sporów wynikłych z tej umowy obie strony broni nas kodeks cywilny, a nie jak w przypadku kredytu prawo bankowe. W przeciwieństwie do kredytu cel na jaki bierzesz pożyczkę nie powinien nikogo interesować. Pieniądze możesz dowolnie wydać. I co ciekawe są to Twoje własne choć pożyczone – pieniądze. Pieniądze z kredytu nie są bowiem naszą własnością. Nie ma to żadnego znaczenia dla osoby pożyczającej pieniądze, ale warto zauważyć, że i taka różnica miedzy kredytem a pożyczką występuje. Pożyczka gotówkowa, co prawie się nie zdarza jeśli chodzi o instytucje jej udzielające - może być nieoprocentowana. A jeśli o procentach mowa, to zarówno kredyt gotówkowy jak i pożyczka może być oprocentowany rozmaicie. I tylko od banku bądź instytucji finansowej zależy, która z form przekazania nam pieniędzy będzie dla nas tańsza. Nie ma tu żadnych reguł.