Pracoholizm


2008-06-20
Pracoholizm jest pojęciem potocznym. Fachowo określa się go jako zespół wypalenia zawodowego.

Cechą charakterystyczną ZWZ jest fakt, że dotyka on zwłaszcza mężczyzn, w dodatku młodych. Pojawia się gdy zatraceniu ulega granica między życiem zawodowym, pracą a życiem rodzinnym, prywatnym. Brak czasu na odpoczynek i spokojne zjedzenie posiłku, mogą być pierwszymi symptomami pracoholizmu. Jednakże powodem do prawdziwego niepokoju jest: poczucie przymusu wykonywania czynności związanych z pracą, niepokój przy próbach przerwania pracy, coraz dłuższe przebywanie w miejscy zatrudnienia w celu uzyskania lepszego samopoczucia, zaniedbywanie rodziny, trudności w kontrolowaniu czasu przeznaczonego na pracę.

Najczęstszymi dolegliwościami związanymi z pracoholizmem są: złe samopoczucie, zmęczenie, brak chęci pójścia do pracy, obniżony apetyt, zaburzenia skupienia uwagi i zapamiętywania. Problemy z układem pokarmowym, wzdęcia brzucha, bóle głowy i zwroty, przyspieszona akcja serca i wahania ciśnienia. Brak poczucia bezpieczeństwa, niepewność. Zwykle pojawiają się kłopoty ze spaniem, koszmary. Objawy te utrudniają, a często uniemożliwiają efektywne wywiązywanie się z służbowych obowiązków, prowadząc w efekcie do niewydolności zawodowej.

Często traci także rodzina, bliscy cierpiącego na zespół wypalenia zawodowego. Osoba ta nie ma zwykle czasu na pielęgnowanie więzi rodzinnych, opiekę nad dziećmi, spędzanie chwil ze znajomymi, traci ochotę na seks, zaniedbuje partnera. W konsekwencji dochodzi do rozpadu życia rodzinnego...

Artykuł na podstawie materiału video zamieszczonego na portalu Expertia.pl - strefa wiedzy 

Nadesłał:

przemek_ex

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl