Praktycznie nie znaczy nudno


Praktycznie nie znaczy nudno
2009-05-12
Jakiś czas temu drzwi pełne straciły monopol na rynku mieszkaniowym. Nie oznacza to jednak, że stały się mniej funkcjonalne czy reprezentacyjne. Wręcz przeciwnie. Są miejsca, w których są po prostu niezastąpione

Od kilku sezonów w modzie jest szkło, a przeszklone skrzydła drzwiowe doświetlają i otwierają coraz więcej przestrzeni naszych mieszkań. Jednak ślepe podążanie za modą nie jest zbyt rozsądne, są bowiem takie miejsca, w których drzwi z szybą to spory błąd.

Funkcjonalne…

Przy urządzaniu mieszkania priorytetem jest z reguły funkcjonalność. Pod tym względem tradycyjne, pełne drzwi są czasem po prostu niezastąpione. Przede wszystkim w tych wnętrzach, które, z różnych względów, pragniemy ukryć. Także tam, gdzie zależy nam na intymności i poczuciu bezpieczeństwa. Takim miejscem bez wątpienia jest sypialnia, którą pełne skrzydła drzwiowe doskonale odgradzają od reszty świata, stwarzając spokojny, przytulny azyl. Posiadają przy tym większą niż drzwi przeszklone izolacyjność akustyczną, a więc zapewniają niezakłócony zewnętrznymi odgłosami wypoczynek. Dzięki tym cechom, drzwi pełne świetnie sprawdzają się również tam, gdzie zależy nam na ciszy i możliwości skupienia się: w gabinecie, pracowni, domowej bibliotece. Z drugiej strony skrzydła pozbawione przeszkleń są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego w różnego typu pomieszczeniach gospodarczych, takich jak garderoby, spiżarnie czy pralnie, przeszklenia nie są wskazane. – W tego rodzaju pomieszczeniach użytkowych, gdzie drzwi są szczególnie narażone na zniszczenie, polecamy jednak drzwi pełne. Na przykład model Taurus Invado obłożony jest obustronnie płytą HDF, którą cechuje duża gęstość i twardość, a tym samym wysoka wytrzymałość. Co więcej skrzydło to oklejone jest w standardzie Technologii Invado, polegającej na łączeniu okleiny wewnątrz przylgi. Podnosi to jego walory estetyczne, ale i trwałość– mówi Marek Kapica, odpowiedzialny za markę Invado. Wybór drzwi powinien być uzależniony od tego, jaki efekt, zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny, chcemy uzyskać. - Jeśli pomieszczenie jest wystarczająco nasłonecznione i odpowiednio duże, przeszklenie jest zbędne. Chyba, że jego zastosowanie uzasadnia zamysł aranżacyjny– dodaje M. Kapica.

…i niebanalne

Sama funkcjonalność- choć ważna- nie wystarczy. Na szczęście producenci stolarki drzwiowej nie tylko rozszerzają ofertę drzwi przeszklonych, również wśród skrzydeł pełnych panuje duża różnorodność. Jeśli mamy sprecyzowane oczekiwania, łatwo znajdziemy coś, co nas usatysfakcjonuje. Proponowane modele występują bowiem w jasnych, ciemnych, ciepłych i bardziej stonowanych barwach. W prostych, ale i bardziej wymyślnych wzorach. Wykonane są z różnorodnych materiałów. Drzwi pełne nie muszą być płaskie, mogą na przykład posiadać elementy wklęsłe czy wypukłe. Tradycyjna stylistyka jest powszechna, warto jednak czasem poszukać nietypowych rozwiązań. – Z myślą o tych, którzy lubią awangardowe wnętrza, zaprojektowaliśmy model Quadro. Cechuje go unikalny kolor orzecha boliwijskiego i nietypowy wzór. Natomiast wykończenie fornirem, czyli wysokiej klasy okleiną, powstałą poprzez skrawanie cienkich płatów naturalnego drewna, sprawia, że drzwi są wyjątkowo stylowe. Całość tworzy rzadko spotykane połączenie elegancji i nietuzinkowego stylu– opowiada M. Kapica. Wybór jest więc bardzo szeroki, jednak komponując elementy wystroju wnętrza, warto pamiętać o  jednej rzeczy. – Odpowiednio dobrane drzwi mogą podkreślić charakter ciekawego mieszkania. Potrafią także stanowić akcent, który nada mało interesującemu wnętrzu to „coś”. Niestety, zasada działa także w drugą stronę. Źle dobrane mogą zepsuć cały projektancki wysiłek. Dlatego przy ich wyborze należy mieć na uwadze harmonię wystroju konkretnych pomieszczeń– mówi architekt Ewa Olszewska. Warto pamiętać, że drzwi pełne i przeszklone nie są dla siebie konkurencją. – W poszczególnych kolekcjach mamy wersję jedną i drugą. W ramach jednej rodziny możemy wybrać takie, które w sposób optymalny dopasują się do konkretnego wnętrza – zaznacza Marek Kapica z Invado. Właściwie zestawione mogą współtworzyć funkcjonalną przestrzeń o wyjątkowym designie.

Nadesłał:

Intro Media

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl