Promocja w globalnej skali
Ponad 1400 firm branży obróbki metalu z 39 krajów z całego świata, a wśród nich Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej, prezentowało swoje produkty na targach EMO MILANO 2009.
Targi EMO MILANO 2009 odbywały się w dniach od 5 do 10 października w Mediolanie. Ta największa i uznana w świecie impreza targowa odbywa się co dwa lata w niemieckim Hanoverze i włoskim Mediolanie (dawniej również w Paryżu). W roli wystawcy kuźniańska fabryka uczestniczyła w EMO drugi raz.
Wcześniej występowaliśmy tylko w roli zwiedzającego. Ale od kilku lat stawiamy na promocję marki RAFAMET w skali globalnej, bo jesteśmy przecież światowym dostawcą obrabiarek. Musimy być obecni na tego typu imprezach. Gdyby zabrakło nas na EMO, to obrabiarkowy świat zacząłby spekulować, że w naszej firmie źle się dzieje – wyjaśnia Paweł Michalewski, kierownik sprzedaży w RAFAMET S.A., i przypomina, że w ostatnim czasie fabryka wyprodukowała dla kontrahentów z Francji i Japonii gigantyczne tokarki karuzelowe.
Właśnie ten produkt, jako swój sztandarowy, RAFAMET prezentował w Mediolanie. - To potężne maszyny, które obrabiają 250 ton metalu. Średnica obróbki wynosi nawet do 10 m. Takie tokarki wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle ciężkim. Niewiele firm zajmuje się ich produkcją – stwierdza Paweł Michalewski. Pierwszą taką maszynę RAFAMET wyprodukował w 1985 roku dla francuskiego kontrahenta. - W ostatnich latach wyprodukowaliśmy w sumie 11 wielkogabarytowych tokarek karuzelowych. Tylko w tym roku dostarczyliśmy trzy takie maszyny, jedną dla Francuzów i dwie dla Japończyków – informuje kierownik sprzedaży w kuźniańskiej fabryce.
Jak podkreśla z kolei Maciej Michalik, wiceprezes zarządu i dyrektor handlowy Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A., udział w targach EMO MILANO 2009 to nie tylko promocja produktu, ale i okazja do zapoznania się ze światowymi trendami w branży obrabiarkowej. - Niestety dało się tu zauważyć światowy kryzysy gospodarczy. Było o wiele mniej wystawców, którzy prezentowali się na mniejszej powierzchni targowej. Ich ekspozycje także były skromniejsze – mówi wiceprezes Michalik i ocenia spadek tempa rozwoju całej branży jako średni. - W jednostkowych przypadkach jest o wiele gorzej. Na tym tle RAFAMET prezentuje się nie najgorzej. Nasza ekspozycja nie była mniejsza niż dwa lata temu w Hanoverze, a zainteresowanie ofertą było co najmniej takie samo – tłumaczy Maciej Michalik.
Wśród wystawców najliczniej reprezentowane były kraje Starego Kontynentu i Azji. - Azja to miejsce na świecie, które pozwala podtrzymać portfel zamówień firmom branży obrabiarkowej i utrzymać niezbędny poziom optymizmu w biznesie. Obecnie największe rynki są w Chinach, Indiach, ale i w mniejszych krajach, takich jak Malezja czy Indonezja – zauważa wiceprezes RAFAMET S.A.
Podczas targów przedstawiciele Fabryki Obrabiarek z Kuźni Raciborskiej nawiązali sporo nowych kontaktów. Jak zastrzega Paweł Michalewski, nie od razu zaowocują one jednak podpisaniem zamówień. - Trzeba pamiętać, że obrabiarki to dobra inwestycyjne, które sprzedaje się w długim okresie. Taka transakcja nieraz trwa kilka lat. Dlatego też główny cel imprez targowych to zaistnienie, zaprezentowanie swojej oferty, ale i odnawianie starych i nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych. Już sama obecność na EMO MILANO 2009 stawia nas w czołówce światowej – podkreśla kierownik sprzedaży w RAFAMET S.A.
Za dwa lata (w 2011 roku) targi EMO odbędą się w Hanoverze. Ale RAFAMET już dziś przygotowuje się do udziału w imprezie o podobnej randze w branży transportu szynowego. To targi INNOTRANS w Berlinie, które odbędą się już jesienią przyszłego roku.
Targi EMO MILANO 2009 w liczbach
Targi odbywały się w dniach od 5 do 10 października 2009 r. w Mediolanie. Swoją ofertę prezentowało tu ponad 1400 firm branży obróbki metalu z 39 krajów świata. Ich ekspozycje zajęły w sumie ponad 100 tys. m kw. powierzchni. W czasie 6 dni targowych imprezę odwiedziło blisko 125 tys. osób reprezentujących 99 krajów świata, a wśród nich prawie 6 tys. studentów uczelni technicznych. Polskę reprezentowało 8 firm, wśród nich największy producent w branży – Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej. „Mimo trudnej sytuacji ekonomicznej na świecie, te liczby potwierdzają ważność wydarzenia, jakim są targi EMO” - podsumowuje imprezę Pier Luigi Streparava, komisarz generalny EMO MILANO 2009.
RAFAMET S.A.
Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej jest jednym z kilku na świecie producentów obrabiarek specjalnych do obróbki zestawów kołowych pojazdów szynowych (kolej, metro, tramwaje). Wykonuje również, na jednostkowe zamówienia, wielkogabarytowe obrabiarki specjalistyczne dla odbiorców w sektorach: energetycznym, maszynowym, stoczniowym, hutniczym oraz zbrojeniowym. Udział eksportu w sprzedaży to około 70-80 proc. Kapitał zakładowy wynosi 43.187.010,00 zł.
Nadesłał:
Adventure Media
|