Przepis na długowieczność


Przepis na długowieczność
2011-01-31
Ludzkość od wieków poszukuje kamienia filozoficznego wierząc, że dzięki niemu znajdą sposób na nieśmiertelność. Dziś z pomocą przychodzi nauka, która udowadnia, że aktywność fizyczna, zdrowe jedzenie, relaks i drobne przyjemności to klucz do utrzymania ciała i umysłu w dobrej kondycji przez lata.

Lekarze, fizjoterapeuci i psycholodzy twierdzą, że aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mimo to z badań Eurobarometru z 2010 r. wynika, że prawie połowa Polaków w ogóle nie uprawia sportu.

Jednak z roku na rok liczba osób aktywnych fizycznie rośnie (w ciągu 7 lat ich liczba zwiększyła się o 10%). Jesteśmy coraz bardziej świadomi, że regularny ruch stymuluje prawidłowy wzrost i rozwój w okresie dzieciństwa i młodości oraz utrzymuje odpowiedni stan zdrowia i kondycję w wieku dorosłym. W kontekście długowieczności najważniejszy jednak jest fakt, że aktywność fizyczna spowalnia proces starzenia oraz łagodzi dolegliwości wieku starszego.

Dieta nieśmiertelnych

Władysław Fedejko, zarządzający marką Salter w Polsce: - Kluczowym składnikiem dla osiągnięcia długowieczności jest dieta. Powinniśmy spożywać produkty o dużej wartości odżywczej, bogate w witaminy i minerały, za to ubogie w kalorie. „Dieta nieśmiertelnych" powinna więc zawierać duże ilości świeżych warzyw oraz ryb czyli niskokalorycznych produktów. Takie właśnie menu stosują mieszkańcy niewielkiej, japońskiej wyspy Okinawa, na której żyje się najdłużej na świecie. Przeciętna długość życia wynosi tam 86 lat, czyli aż o 10 lat więcej niż w Polsce. Mieszkańcy Okinawy spożywają nie więcej niż 1500-1900 kcal dziennie, podczas gdy w Europie zjada się średnio około 2300 kcal, a w USA aż 2500 kcal. Te badania potwierdzają, że zmniejszenie liczby zjadanych kalorii o 30%, wydłuża życie aż o 30%. Pomocna w diecie będzie niewątpliwie waga kuchenna, dzięki której precyzyjnie zmierzymy składniki lub porcje oraz zbadamy najważniejsze wartości odżywcze w pożywieniu (tłuszcz, sól, cholesterol, węglowodany, błonnik, białko i kalorie).

Przyjemności na długie lata

Aby dłużej zachować sprawność umysłu, a w konsekwencji cieszyć się dobrą kondycją, powinniśmy stymulować nasz mózg poprzez trening pamięciowy oraz pozytywne bodźce i drobne przyjemności. Takie aktywności poleca znany neurobiolog prof. Jerzego Vetulaniego, badający sposoby zachowania dobrej kondycji psychofizycznej jak najdłużej. Sugeruje, by trenować mózg regularnie, rozwiązując krzyżówki lub grać w scrabble, a przy okazji pozwolić sobie na lampkę czerwonego wina. Ten konkretny trunek posiada bowiem resweratrol, czyli składnik pobudzający gen długowieczności.

By efekty treningu były zauważalne mózg i ciało wymagają także odpoczynku. Szczególnie, że żyjemy w stałym napięciu i stresie. Po intensywnym treningu, zdrowej kolacji i chwili z krzyżówką warto oddać się relaksowi i zafundować sobie masaż. Można wykonać go u specjalisty w gabinecie lub użyć najwyższej klasy urządzeń do masażu - radzi Andrzej Jabłoński, specjalista urządzeń do masażu i relaksacji HoMedics. Maty masujące czy masażery do stóp z podgrzewaniem, możemy używać w domu kiedy tylko będziemy czuli taką potrzebę. Dzięki urządzeniom masującym pozbędziemy się bólów mięśni i stawów, poczujemy się wypoczęci i w lepszym nastroju. Relaksujące sesje możemy wykonywać codziennie w domu. Tak zadbane ciało i umysł będzie nam służyć w najlepszej kondycji przed długie lata.

Od dawna trwa poszukiwanie recepty na długowieczność. Nie odkryto przepisu na cudowny eliksir młodości, mamy jednak listę udowodnionych sposobów, dzięki którym możemy przedłużyć życie o kilka lat.

Nadesłał:

Eko-Koral Sp. z o.o.
http://www.homedics.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl