Przygotuj okna na zimę


2019-01-10
Zima, niskie temperatury na zewnątrz a wysokie wewnątrz budynku - to nie tylko wyzwanie dla naszego organizmu. Warto również pamiętać, że dla naszej stolarki okiennej jest to trudny czas.

Tak jak dbamy o swoje zdrowie, by nie zachorować - przyjmujemy suplementy, odpowiednio się ubieramy, tak powinnyśmy zadbać o nasze okna!

Przeczytaj również:

Trwałość okien i komfort ich użytkowania zależy nie tylko od ich jakości oraz prawidłowego montażu. Bardzo ważna jest również odpowiednia ...pielęgnacja! Szczególnie przed sezonem zimowym warto sprawdzić stan techniczny stolarki

Regulacja okuć

W przypadku stolarki okiennej nie sama niska temperatura jest problemem. Zagrożenie stanowią różnice temperatur, podczas której okno cały czas "pracuje" - prowadzi to do  rozszerzania i kurczenia się tworzywa z którego jest wykonana stolarka. Przekłada się to bezpośrednio na obniżenie szczelności okna oraz zmniejszenie termiczności domu lub mieszkania.  - Dla komfortu klientów nasze okna mają już wbudowaną ręczną regulację docisku skrzydła do ramy dzięki której można skompensować różnice wynikające z "pracy" tworzywa. Po prostu latem zmniejszyć docisk skrzydła do ramy okiennej  a zimą zwiększamy- mówi Agata Wypych z Oknar Internorm.  Należy mieć świadomość, że zimą, przez dużo niższe temperatury, potrzebna będzie bardziej szczelna konstrukcja. Okucia muszą być wyregulowane tak, by nie przepuszczały zimnego powietrza do środka pomieszczenia.

Funkcję ryglującą pełnią w takich okuciach rolki zbudowane na zasadzie mimośrodu. Metalowy pierścień - z jednej strony gruby a z drugiej cienki, a w środku gruby obracamy odpowiednią częścią do wnętrza pomieszczenia w zależności od pory roku.  - mówi Agata Wypych z Oknar Internorm. Co zrobić w przypadku braku takiej ręcznej regulacji w stolarce? Pozostaje zmienić docisk skrzydła przy użyciu narzędzi. Warto jednak w takiej sytuacji skorzystać z pomocy fachowców. Jest to bowiem ingerencja w strukturę okna, która przeprowadzona nieumiejętnie przyczyni się do naruszenia jego konstrukcji a co za tym idzie - zniszczenia go.

Uszczelki

Uszczelki w oknach powinny być elastyczne. Odpowiednio zakonserwowane zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach nie tracą swojej plastyczności. W celu zabezpieczenia ich warto, szczególnie w sezonie zimowym, zaimpregnować je specjalistycznym smarem z dodatkiem kauczuku. Musi to być jednak produkt ściśle dedykowany do uszczelek.Nadesłał:

Katarzyna34

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl