Przyszła mama w pracy, czyli czy kobiecie w ciąży przysługują specjalne prawa?
Co powie szef? Czy będę miała pracę? Czy po urlopie macierzyńskim będzie na mnie czekał etat? – te pytania z pewnością zadaje sobie wiele kobiet na wieść o tym, że jest w ciąży.
Sprawdź jakie masz prawa – oto co kodeks pracy gwarantuje kobietom w ciąży i jak na ciężarną w pracy reaguje statystyczny Kowalski.
Jak pokazują wyniki badań TNS Polska „Polka w ciąży. Czy odmienny stan zasługuje na odmienne traktowanie?” , aż 83% Polaków uważa, że kobiety w ciąży zasługują na specjalne traktowanie. 19% ankietowanych wskazuje, że przyszła mama powinna pracować lżej, a 11% sądzi, że powinna pracować krócej. Specjalne przywileje dla ciężarnych w pracy wzbudzają jednak wśród Polaków spore wątpliwości – jedynie 7% badanych uważa, że kobieta w ciąży powinna być specjalnie, czyli lżej traktowana. Ten niski poziom wskazań na jest dość zaskakujący biorąc pod uwagę, że wśród tych samych badanych wątpliwości nie budzi konieczność ustępowania kobietom miejsca w kolejce czy w środkach transportu (odpowiednio 97 oraz 100% wskazań).
Przyszła mama pod ochroną
Kiedy przyszła mama poinformuje swojego pracodawcę i przedstawi zaświadczenie lekarskie potwierdzające to, że jest w ciąży na mocy kodeksu pracy przysługuje jej ochrona prawna. Nie może wykonywać czynności, które zagrażają zdrowiu jej samej i dziecka. Pracodawca co do zasady nie może wypowiedzieć lub rozwiązać umowy o pracę, jeśli przyszła mama jest zatrudniona na etacie. Może to zrobić tylko w wyjątkowych przypadkach określonych w przepisach, np. jeśli dochodzi do likwidacji zakładu pracy. Ochrona przed wypowiedzeniem nie dotyczy kobiety w ciąży, która zawarła umowę na okres próbny, nie dłuższy niż jeden miesiąc. Ponadto, pracodawca, powinien zapewnić możliwość odbywania badań lekarskich w czasie pracy, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas nieobecności z tego powodu przyszłej mamie przysługuje normalne wynagrodzenie – mówi Agnieszka Staniszewska, Radca Prawny z Kancelarii Radcy Prawnego Dorota Imielska – Zadrożny.
Czego nie wolno przyszłej mamie?
Przyszła mama nie może spędzać zbyt wiele czasu pracując przy biurku, a przed monitorem nie więcej niż 4 godziny w ciągu dnia. Długie przyjmowanie pozycji siedzącej jest niezdrowe, dlatego pracodawca powinien zapewnić kobiecie w ciąży wygodne krzesło lub fotel biurowy, a dodatkowo pozwalać mamie na gimnastykę i częstsze przerwy. W sytuacji, gdy przyszła mama pracuje fizycznie, jej wysiłek musi zostać ograniczony: nie może dźwigać, pracować na stojąco dłużej niż 3 godziny, pracować w pozycji wymuszonej, pracować przy taśmie. Wszystkie przyszłe mamy – niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy – nie mogą pracować w nocy, wyjeżdżać w służbowe podróże bez swojej zgody. Tylko takie podejście do aktywności zawodowej w ciąży prowadzi do eliminacji zagrożeń dla zdrowia – dodaje Agnieszka Staniszewska, Radca Prawny z Kancelarii Radcy Prawnego Dorota Imielska – Zadrożny.
Mniej stresu przyszła mamo!
Duży stres i napięcie nie służą mamie i dziecku. Dlatego dobrze jest wcześniej w porozumieniu z pracodawcą i współpracownikami omówić zakres obowiązków wykonywanych w pracy. Nie bez znaczenia jest także gotowość pomocy i wsparcie, które kobieta w ciąży powinna otrzymać od współpracowników. Aktywność zawodowa na pewno nie wpłynie niekorzystnie na przebieg ciąży. Ale zarówno przyszła mama, jak i pracodawca muszą pamiętać, że ciąża to wyjątkowy czas, w którym należy dbać o ciężarną i zapewnić jej maksymalny komfort pracy – podsumowuje Agnieszka Staniszewska, Radca Prawny z Kancelarii Radcy Prawnego Dorota Imielska – Zadrożny.
Raport TNS Polska „Polka w ciąży. Czy odmienny stan zasługuje na odmienne traktowanie?” został przygotowany w ramach kampanii „Odmienny stan – odmienne traktowanie”. Celem kampanii jest kształtowanie świadomości społecznej i uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby kobiet w ciąży. Kampania uzyskała poparcie Fundacji Rodzić po Ludzku, a jej organizatorami są marki Falvit mama oraz Lioven żel dla kobiet w ciąży.
Informacje o suplemencie diety Falvit mama
Falvit mama to suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Zapewnia organizmowi przyszłej mamy składniki, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka (m.in.: kwas foliowy, żelazo, wapń, cynk, magnez, witaminę C, witaminę E, witaminy z grupy B). Jest dostępny w opakowaniu zawierającym 30 i 60 tabletek powlekanych.
Informacje o suplemencie diety Lioven żel dla kobiet w ciąży
Preparat stworzony specjalnie z myślą o kobietach w ciąży oraz karmiących piersią. Unikalny dobór składników sprawia, że preparat przynosi natychmiastową ulgę opuchniętym i obolałym łydkom i stopom, a jednocześnie jest łagodny i bezpieczny.
Nadesłał:
MCConsultants
|