Psychologia bycia mistrzem


Psychologia bycia mistrzem
2008-02-05
Bycie mistrzem sportowym wymaga doskonalenia nie tylko umiejętności technicznych lecz również opanowania psychiki. Zagadnieniem wsparcia psychologicznego sportowców zajmuje się dr Jan Blecharz z Akademii Wychowania Fizycznego im. B. Czecha w Krakowie.

"Historia psychologii sportu sięga przełomu XIX i XX wieku. W początkowym okresie rozwoju psychologii sportu najczęściej stawiano pytanie: dlaczego jedni zawodnicy osiągają zdecydowanie lepszy rezultat niż inni, mimo iż prezentują porównywalny poziom umiejętności? Dlaczego ludzie uprawiają sport?

Dlaczego wybierają taką, a nie inną dyscyplinę?" - wyjaśnia dr Blecharz. Aktualnie wysiłki psychologów sportu koncentrują się na współpracy ze sportowcami, a ich zadaniem jest pomoc w kształtowaniu umiejętności radzenia sobie ze stresem, opanowaniu i wykorzystaniu zdolności psychofizycznych. Jak tłumaczy naukowiec, wsparcie psychologiczne mistrzów sportowych to proces opierający się na współpracy i obejmujący różne formy oddziaływania. Celem jest pomoc w opanowaniu doskonałej sprawności psychofizycznej i ukształtowanie psychiki mistrzowskiej.

"Wykazanie pełni swoich umiejętności podczas zawodów najwyższej rangi, w obecności wielotysięcznej widowni, wymaga nieprzeciętnych umiejętności - zwraca uwagę dr Blecharz. - Można kształtować się je poprzez trening psychologiczny." Wsparcie mistrzów sportu może polegać na udzielaniu niezbędnej pomocy w celu osiągnięcia konkretnego wyniku, na kształtowaniu poczucia własnej wartości i kompetencji, pomocy w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach związanych ze sportem, takich jak urazy, porażki, nagłe zakończenie kariery sportowej.

"Efekty skutecznego wsparcia psychologicznego przejawia się w trwałej dyspozycji do uzyskiwania takiego stanu psychofizycznego, który gwarantuje powtarzalność wyników na najwyższym poziomie - dodaje naukowiec. - Pojawia się również efekt perspektywiczny w postaci przekonania zawodnika o użyteczności zdobytych kompetencji po zakończeniu kariery sportowej." Obecnie coraz częściej mówi się, że zawodnik powinien być nie tylko trenowany tzn. doskonalić swoją fizyczną sprawność, ale również, poprzez aktywność sportową, kształtować swój charakter. Obserwując zmagania sportowców pamiętajmy, że człowiek jest jednością psychosomatyczną, a grecka kalokagatia - ideał etyczny łączący doskonałość duchową i cielesną - na szczęście nie straciła na aktualności, dodaje dr Jan Blecharz.

Nadesłał:

Student news
http://studentnews.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl