Ręcznik w saunie. Co warto o nim wiedzieć?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
2020-07-26
Osoby regularnie korzystające z sauny suchej lub parowej doskonale wiedzą, że należy w niej używać ręcznika. Służy on przede wszystkim od szybkiego osuszania ciała, ale również do wyściełania ławy, na której spoczywamy. W ten sposób gwarantujemy sobie bowiem optymalny komfort siedzenia.

Ręcznik jako wyznacznik kultury osobistej oraz gwarancja higieny

Po pierwsze należy zaznaczyć, że ręczniki nie powinny być zabierane do sauny w celu owijania nimi całego ciała (np. z powodu wstydu przed obcymi ludźmi). Nie przynosi to bowiem organizmowi żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie - może prowadzić do jego nadmiernego przegrzania, ekstremalnego odwodnienia czy podrażnienia w postaci drobnych, nieestetycznych krostek. Wynika to z faktu, że pory skóry zostają niemal całkowicie zablokowane, przez co szkodliwe toksyny nie mają drogi ujścia. Ręcznik w saunie jest natomiast przeznaczony głównie do amortyzowania twardego siedziska, a także jego zabezpieczenia przed potem. Dzięki temu kolejna osoba, która usiądzie na nim bezpośrednio po nas, nie będzie odczuwała dyskomfortu. W tym kontekście ogromne znaczenie ma również ochrona desek i innych drewnianych elementów wyposażenia przed szkodliwymi związkami zawartymi w pocie, takimi jak choćby amoniak, mocznik, kwas mlekowy, tłuszcz oraz peptydy. Oddziałują one na delikatną powierzchnię drewna niczym mocz, w znacznym stopniu zmniejszając żywotność i właściwości użytkowe materiału. Ręcznik stanowi dla nich zatem bardzo skuteczną, fizyczną barierę. Nierzadko właściciele saun zastrzegają sobie nawet prawo do niewpuszczania osób, które odmawiają stosowania omawianego produktu, minimalizując tym samym ryzyko ponoszenia dodatkowych kosztów na wymianę zniszczonego zaplecza.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Pozostałe niezwykle istotne zasady

Jeśli wybieramy się do sauny, pamiętajmy o tym, że najlepszym sposobem na wyściełanie podłoża ręcznikiem jest jego maksymalne rozłożenie zarówno na części przeznaczonej do siedzenia, jak i pod nogami. Dzięki temu bowiem na deskach nie ląduje pot spływający z twarzy, korpusu, łydek, ud ani stóp. Taką metodę rekomenduje zresztą Polskie Towarzystwo Saunowe. Doskonale sprawdzi się model o wymiarach 70x150 cm i dużej gramaturze, charakteryzujący się sporą grubością oraz miękkością. Pożądany materiał to bambus, bawełna egipska, mikrofibra, ewentualnie bawełna frotte. Wszystkie wymienione tkaniny znakomicie chłoną wilgoć i zatrzymują ją wewnątrz włókien. Zaleca się ponadto zabrać ze sobą dodatkowy ręcznik w celu dokładnego wytarcia nim ciała po prysznicu. Po wejściu do sauny należy położyć go na deskach tuż obok miejsca, na którym zamierzamy siedzieć. Oczywiście musi być idealnie złożony w kostkę, tak aby nie przeszkadzał innym osobom znajdującym się w pomieszczeniu. Dodajmy, że kobiety niekiedy stosują też dodatkowe okrycie w postaci chusty typu hammam, którą owijają się w trakcie trwania seansu. Jest to jednak rozwiązanie ostateczne - dla pań wybitnie skrępowanych i wstydliwych.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl