„RENOMA: Impresje z Wrocławia” w Londynie
Historia kultowego wrocławskiego domu handlowego RENOMA to jeden z najbardziej interesujących polskich projektów architektonicznych. Dlatego znalazł się na wystawie zatytułowanej „Renoma: Impresje z Wrocławia”, którą od października tego roku można oglądać w Londynie. Ekspozycja została zorganizowana w cyklu imprez „POLSKA!YEAR".
POLSKA!YEAR, czyli Rok Polski w Wielkiej Brytanii, to program wydarzeń kulturalnych, realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie i Instytut Kultury Polskiej w Londynie w porozumieniu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Rozpoczął się w maju 2009 roku i potrwa do maja 2010 roku.
Jednym z najważniejszych wydarzeń Roku Polskiego jest projekt dotyczący architektury, a organizowany we współpracy z Royal Institute British Architects (RIBA) w Londynie - najbardziej prestiżową brytyjską organizacją zajmującą się architekturą. Dzięki projektowi „POLSKA!YEAR" można przejrzeć najważniejsze polskie budynki, przestrzenie i miasta - jak zostały zaprojektowane, podzielone i zaadaptowane przez architektów, artystów i mieszkańców.
Historia RENOMY gości w londyńskiej Arup Gallery na wystawie zatytułowanej „Renoma: Reflections of Wrocław" . - Ilość przygotowanego materiału o RENOMIE jest ogromna. Dlatego wystawa nie zmieściła się w siedzibie RIBA, ale została ulokowana w Arup Gallery, położonej zaledwie dwie ulice dalej. Oprócz ogromnych zdjęć przedstawiających historię budynku i jego rewitalizacji można również oglądać replikę rzeźby głowy, która zdobi fasadę. Przywieźliśmy z Wrocławia także fragmenty gzymsów i model RENOMY, który, podświetlony, stoi na środku - tłumaczy Zbigniew Maćków, wrocławski architekt, autor przebudowy obiektu. Zwiedzający mogą również oglądać film autorstwa Piersa Dennisa z Arupa, będący quasi-dokumentem o RENOMIE. - Wypowiada się w nim m. in. Grzegorz Piątek, krytyk architektury, także państwo Kirschke, którzy nadzorowali rewitalizację RENOMY z ramienia konserwatora zabytków oraz ludzie z Arupa, firmy, z którą współpracowaliśmy przy przebudowie - mówi Zbigniew Maćków.
Na wystawie można oglądać również klimatyczne zdjęcia Wrocławia autorstwa fotografa Marcina Czechowicza oraz kolaż autorstwa malarza Jana Dziaczkowskiego. Wrocławska RENOMA jest również obecna we wszystkich publikacjach na temat wystawy oraz, co najważniejsze, w najnowszym numerze prestiżowego brytyjskiego miesięcznika dla architektów „Blueprint". - To prestiżowe wydawnictwo czytają wszyscy ludzie związani z architekturą i dizajnem - mówi Zbigniew Maćków.
Wystawa nakreśla zawirowania historyczne i zmieniającą się twarz Wrocławia, bazując na historii RENOMY. Idea projektu, przygotowanego w latach 30. przez Hermanna Dernburga dla rodziny Wertheimów jako docelowo największego i prawdziwie światowego domu handlowego, nie przetrwała zbyt długo. Na szczęście, po latach zaniedbań, RENOMA doczekała się w końcu otwarcia w kwietniu 2009 z troskliwie odrestaurowaną fasadą oraz nowym skrzydłem zaprojektowanym przez Pracownię Projektową Maćków we współpracy z Benoy i Arupem.
Wystawę w Arup Gallery w Londynie można oglądać do 30 stycznia 2010.
Więcej na stronie:
http://www.arup.com/News/Events_and_exhibitions/Renoma.aspx
http://www.polskayear.pl/en/
Nadesłał:
izastraczek
|