Rentgenowskie zdjęcie gromady pełnej masywnych gwiazd


Rentgenowskie zdjęcie gromady pełnej masywnych gwiazd
2008-02-08
Zespół rentgenowskiego teleskopu Chandra udostępnił zdjęcie gromady otwartej Westerlund 2, w której znajduje się bardzo dużo młodych masywnych gwiazd.

Westerlund 2 to młoda gromada otwarta gwiazd, znajdująca się w naszej Galaktyce i odległa o około 20 tysięcy lat świetlnych. Jej wiek ocenia się na 2 miliony lat. Gromada jest mocno przesłonięta przez gaz i pył, ale dzięki promieniowaniu rentgenowskiemu można zaobserwować, co się dzieje w jej wnętrzu. Na udostępnionym zdjęciu widać duże nagromadzenie masywnych gwiazd, bardzo jasnych w promieniowaniu rentgenowskim. Jasny żółty punkt (lekko w prawo i w dół od centrum obrazka) to układ podwójny gwiazd o nazwie WR20a.

Są to dwie gwiazdy o ekstremalnie dużych masach - aż 82 i 83 mas Słońca. To jedne z najmasywniejszych gwiazd w Galaktyce. Promieniowanie rentgenowskie powstaje tutaj w wyniku zderzania się bardzo intensywnych wiatrów tych gwiazd.

Na przedstawionym obrazku kolory dobrano w taki sposób, że niskoenergetyczne promieniowanie X ma barwę czerwoną, średni zakres promieniowania to kolor zielony, a wysokoenergetyczna część promieniowania X jest niebieska. Łączny czas ekspozycji wynosił 38 godzin i obejmuje 3 cykle obserwacji w okresie od 2003 do 2006 r. Chandra X-Ray Observatory to kosmiczne obserwatorium pracujące w zakresie rentgenowskim. Działa od 1999 r. i jest obsługiwane przez NASA. (PAP)

Nadesłał:

Student news
http://studentnews.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl