Rodzaje kont bankowych dostępnych na rynku
Konto bankowe jest obecnie niezbędnym narzędziem potrzebnym do zarządzania finansami domowymi. Służy do przechowywania środków pieniężnych oraz do dokonywania przelewów. Także jest przydatne m.in. do opłacania rachunków oraz dokonywania płatności bezgotówkowych.
Konto bankowe jest gwarancją bezpieczeństwa i przede wszystkim jest o wiele wygodniejsze niż przetrzymywanie oszczędności w tzw. „skarpecie".
Istnieje wiele rodzajów kont bankowych. Jednym z nich jest konto oszczędnościowe. Standardowe konta bankowe, z reguły nie oferują oprocentowanego rachunku. Jednak w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów, oferowane są konta oszczędnościowe. Charakteryzują się podobnymi cechami co konta bankowe. Różnica polega na oprocentowaniu deponowanych środków. Konta oszczędnościowe są często traktowane jako alternatywa dla lokat bankowych. M.in. dlatego, że oprócz cech konta bankowego czyli: swobodnego dostępu do kapitału oraz możliwość dokonywania przelewów - oferują wygenerowanie zysków z depozytu. Minusem kont oszczędnościowych jest szereg opłat pobieranych za dokonywanie przelewów oraz prowadzenie konta.
Innym rodzajem kont są rachunki przeznaczone dla osób młodych. Dotyczy to osób niepełnoletnich oraz studentów, a więc ludzi którzy nie dysponują stałym dochodem. Banki, w związku z potencjałem drzemiącym w tym segmencie rynku, zaczęły oferować konta dla osób małoletnich oraz studiujących. Konto młodzieżowe jest dedykowane osobom w wieku od 13 do 18 lat, które według prawa posiadają już zdolność do czynności prawnych. Do założenia konta młodzieżowego potrzebna jest obecność opiekuna osoby małoletniej. Konto młodzieżowe w swojej charakterystyce jest podobne do zwykłego konta osobistego osoby dorosłej. Jedynymi różnicami są pewne ograniczenia oraz mniejsze koszty prowadzenia rachunku. Ograniczenia dotyczą wysokości kwot wypłat oraz przelewów. Z kolei konto studenckie cechuje się, podobnie jak konto młodzieżowe, niższymi prowizjami pobieranymi przez banki. W tym przypadku często nie są pobierane opłaty za dokonywanie przelewów oraz za wypłacanie gotówki z bankomatów. Banki kładą nacisk na zaoferowanie studentom jak największej swobody w dostępie do konta. Dlatego, też kontem studencki można w łatwy sposób zarządzać przy pomocy Internetu. Banki oferując konta bankowe osobom młodym, przedstawiają bardzo atrakcyjne oferty. Dzieje się tak, ponieważ nie starają się zarobić na pobieraniu od nich wysokich opłat. Postrzegają osoby młode jako przyszłych, potencjalnych klientów.
Konto bankowe przeznaczone dla przedsiębiorstw jest nazywane kontem firmowym. Ten rodzaj kont jest rachunkiem dopasowanym do potrzeb podmiotów prowadzących własną działalność gospodarczą. Prowadzenie konta firmowego jest bezpłatne. Przy zakładaniu takiego konta, wymagane są dokumenty świadczące o prowadzeniu przedsiębiorstwa. Banki wymagają dostarczenia m.in. zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, listy pracowników oraz zaświadczenie o REGON firmy. Konto firmowe może usprawnić płatności związane z ZUS-em oraz Urzędem Skarbowym. Przy prowadzeniu działalności gospodarczej, posiadanie konta firmowego jest koniecznością.