Rodzaje kredytów na rynku finansowym
W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić kilka rodzajów kredytów. Służyć mogą do pokrycia kosztów działalności gospodarczej, do kupna mieszkania lub samochodu a także mogą być przeznaczone do bieżącej konsumpcji. Przedsiębiorcy mogą wybrać kredyt produkcyjny, handlowy lub inwestycyjny.
Kredyt handlowy jest kredytem przeznaczonym dla przedsiębiorców. Banki udzielają go do dyskontowania weksli lub pod zastaw dokumentów handlowych.
Kredyt handlowy, jak sama nazwa wskazuje, jest związany z obrotem handlowym. Nabrał na znaczeniu kiedy to rynki krajowe otworzyły granice i zaczęły wymianę handlową z podmiotami spoza kraju. Do kredytów handlowych zalicza się kredyt dyskontowy oraz kredyt eksportowy. Kredyt dyskontowy to kredyt krótkoterminowy. Ma na celu usprawnienie obrotu należnościami. Kredyt eksportowy jest formą finansowania eksportu. Kredyt eksportowy może być krótkoterminowy, jeśli operacja trwa do 180 dni, lub długoterminowy na okres do 10 lat.
Kredyt inwestycyjny przeznaczany jest na kupno papierów wartościowych, zakup gruntów lub innego rodzaju inwestycje. Ułatwia rozwój przedsiębiorstw oraz stanowi ważną role w systemie gospodarczym. M.in. dlatego, że kredyt inwestycyjny ma za zadanie rozszerzyć możliwości wymiany, oraz ułatwić rozwój produkcji. Pobudza również konsumpcję, która wpływa pozytywnie na rozwój gospodarki.
Kredyt konsumpcyjny zaspakaja podstawowe potrzeby kredytobiorcy. Przeznaczony jest na zakup dóbr oraz usług konsumowanych przez osobę zaciągającą kredyt. We wcześniejszym okresie kredyt konsumpcyjny służył do zakupu podstawowych artykułów pierwszej potrzeby. Obecnie kredyt ten ułatwia zakup trwałych dóbr konsumpcyjnych, do których należą: samochody, sprzęt AGD, sprzęt elektroniczny. Kredyt konsumpcyjny wpływa na wzrost siły nabywczej kredytobiorców.
Kredyt na rachunku bieżącym usprawnia funkcjonowanie produkcji w przedsiębiorstwie. Banki udzielając kredytu na rachunku bieżącym, ustalają wcześniej w umowie limit zadłużenia. Ustala się maksymalną granicę salda debetowego na rachunku klienta. Przedsiębiorca korzysta z tego rodzaju kredytu w operacjach niezaplanowanych wcześniej. Częściowo, kredyt na rachunku bieżącym, może służy do finansowania materiału obrotowego. Kredyt na rachunku bieżącym powstaje przez różnicę we wpłatach i wypłatach. Odsetki od kredytu są naliczane okresowo.
Kredyt sezonowy jest specyficznym kredytem, służącym do finansowania podmiotów prowadzących działalność sezonową. Sezonowość ta opiera się na: gromadzeniu surowców, zwiększaniu produkcji lub zwiększaniu się zbytu produktów w ściśle określonym czasie. Z tego powodu, przedsiębiorca nie może wykazać stałych dochodów i jest mu potrzebny kredyt do pokrycia strat sezonowych. Ułatwia to finansowanie zakupów, pokrywanie kosztów. W ten sposób przedsiębiorca unika długookresowego angażowania środków finansowych, które potrzebne są tylko przejściowo w okresie szczytowym. Sezonowość występuje przede wszystkim w turystyce oraz rolnictwie.Kredyt konsolidacyjny jest rodzajem kredytu, dzięki któremu może być spłacane jedno zobowiązanie zamiast wielu. Konsolidacja polega na scaleniu, istniejących kredytów w jeden kredyt. Kredyt konsolidacyjny może ułatwić spłacanie zadłużenia. Od kredytu konsolidacyjnego obowiązuje jedna rata, płacona w jednym banku. Termin spłaty kredytu konsolidacyjnego jest wydłużony. Kredyty konsolidacyjne mogą być przeznaczone na spłatę kredytów hipotecznych, konsumpcyjnych lub samochodowych.