Rodzaje nawierzchni i ich wpływ na właściwości jezdne


Rodzaje nawierzchni i ich wpływ na właściwości jezdne
2019-12-02
Budowa każdej drogi jest osobną historią, do której przeprowadzenia potrzebne jest zastosowanie odpowiedniej mieszanki betonu. Na rynku znaleźć można wiele jej rodzajów różniących się od siebie właściwościami, parametrami, a także wpływem na jezdność.
Dobrze poznać je lepiej, aby łatwiej było podjąć decyzję o wyborze mieszanki betonu, jakiej będziemy potrzebować. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje, które warto posiadać o nawierzchniach.

Rodzaje nawierzchni dostępnych na rynku - jak wybrać?

Szukając odpowiedniego materiału, który sprawdzi się jako materiał wykonania nawierzchni często podstawowym parametrem, na który zwracamy uwagę jest ekonomiczność takiego rozwiązania. Jeśli szukamy taniego oraz prostego w użyciu rodzaju warto wybrać nawierzchnię gruntową - mieszanka powstaje z dostępnych na placu budowy materiałów, które łączone są ze specjalnymi dodatkami.

Chętnie wybierane są również nawierzchnie utwardzone - ten rodzaj przeznaczony jest do bardziej wymagających zadań. Sami producenci wyróżniają dwa rodzaje utwardzonych powierzchni:

-       ulepszone - do łączenia poszczególnych warstw (jest ich zazwyczaj kilka) wykorzystywane jest specjalne spoiwo. Przykładem takiej nawierzchni może być np. asfalt, do którego wykorzystuje się beton drogowy jako jedną z warstw..

-       nieulepszone - nie posiada dodatkowego spoiwa, którego zadaniem jest łączenie elementów drogi. W tym rodzaju najczęściej występuje jedna warstwa, którą tworzą naturalne kamienie lub sztuczny materiał. Mowa tutaj przede wszystkim o tłuczeniu, żwirze i bruku.

 W ofercie producentów znajdziemy również inne rodzaje nawierzchni, które często wykorzystywane są w otoczeniu domu. Mowa tutaj przede wszystkim o betonie architektonicznym, którego wygląd można dostosować do własnych wymagań poprzez zmianę jego koloru.Właściwości jezdne, a wybór nawierzchni

Wybór rodzaju nawierzchni powinien być przede wszystkim podyktowany jej późniejszym przeznaczeniem. Jeśli szukamy materiału, który sprawdzi się na drodze dojazdowej lub jako podłoże na ścieżce w ogrodzie bez przeszkód możemy zdecydować się na bardziej sypkie materiały, które nie są połączone spoiwem. Doskonale sprawdzą się kruszywa łamane lub sztuczne materiały.

 Chcąc wybrać nawierzchnię pod budowę drogi krajowej lub autostrady należy postawić na materiał o najwyższym stopniu twardości i wytrzymałości. Tutaj doskonale sprawdzą się gotowe mieszanki betonu drogowego, które można znaleźć w ofercie profesjonalnych cementowni i betoniarni. To niezwykle trwała mieszanka, która dobrze poradzi sobie z trudami, które narzuca jej wzmożony ruch pojazdów i warunki atmosferyczne.

 Nawierzchnia z betonu doskonale sprawdzi się również podczas budowy przydomowego podjazdu, czy też niewielkiego parkingu. Stosowanie w takim miejscu zwykłych mieszanek betonu nie zawsze się sprawdza - jest on mniej wytrzymały na obciążenia pojazdów, oraz mniej odporny na działanie mrozu. Wówczas szybko pojawiają się rysy i pęknięcia, które osłabiają strukturę betonu.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl