Rozwój w branży fotowoltaiki
Bosch planuje otwarcie nowej fabryki techniki solarnej w Malezji.
Stuttgart/Kuala Lumpur - Grupa Bosch chce zwiększyć swoje zaangażowanie w branży fotowoltaiki i planuje budowę nowego zakładu produkcyjnego w regionie Batu Kawan w malezyjskim stanie Penang.
Inwestycja przewidziana na kwotę ok. 520 milionów euro jest jednym z największych projektów produkcyjnych w historii przedsiębiorstwa. - Dzięki tej inwestycji Bosch będzie mógł kontynuować kurs internacjonalizacji w branży fotowoltaiki - powiedział Franz Fehrenbach, Prezes Zarządu spółki Bosch w Stuttgarcie. Nowa fabryka w Batu Kawan będzie produkować głównie na potrzeby dynamicznie rozwijającego się rynku techniki solarnej w Azji, który w ciągu nadchodzących lat osiągać będzie średnio 30-procentowy wzrost. Jak wyjaśnił Fehrenbach, fabryka malezyjska będzie także dostarczać komponenty dla lokalnych zakładów produkcyjnych w innych krajach.
Budowa nowej fabryki ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. - Planowana produkcja obejmie cały łańcuch kreacji wartości, od kryształów krzemowych, poprzez ogniwa solarne, aż po moduły do stosowania na dachach lub w elektrowniach solarnych - wyjaśnił Holger von Hebel, Prezes Zarządu spółki Bosch Solar Energy AG. Produkcja zostanie uruchomiona prawdopodobnie pod koniec 2013 roku. Dokończenie budowy przewidziano na kolejny rok. Wtedy w nowej fabryce w Penang będzie zatrudnionych ok. 2 000 pracowników. W fabryce będą produkowane rocznie ogniwa o całkowitej mocy 640 megawatów peak. Produkcja modułów ma osiągnąć roczną wydajność 150 megawatów peak. W branży solarnej do określenia wytworzonej ilości energii używa się jednostki wat peak (Wp), która określa najwyższą możliwą wydajność ogniwa solarnego. W praktyce uzysk energii jest silnie uzależniony od regionu stosowania ogniwa solarnego. Roczna produkcja ogniw nowej fabryki w Malezji mogłaby pokryć potrzeby energetyczne od 165 000 (Europa Środkowa) do 300 000 (Malezja) gospodarstw domowych.
Internacjonalizacja - zgodna z trendami rozwoju światowego rynku
Wiosną tego roku przedsiębiorstwo zakończyło budowę kolejnej fabryki modułów solarnych we francuskiej miejscowości Vénissieux, co miało na celu usprawnienia obsługi rynków południowej Europy. - Dalsza internacjonalizacja pomoże pchnąć naprzód rozwój spółki Bosch Solar Energy - zaznaczył Von Hebel. Już w tym roku przedsiębiorstwo po raz pierwszy przekroczy kwotę miliarda euro obrotów. Decyzja o budowie fabryki w Azji odzwierciedla ogólne trendy rozwojowe międzynarodowego rynku fotowoltaiki. Do roku 2020 w regionie tym zainstalowane zostaną urządzenia solarne o mocy całkowitej przekraczającej 130 gigawatów peak, co odpowiada potrzebom energetycznym prawie 200 milionów Europejczyków. Obecna wydajność regionu to 5 gigawatów.
Obecny rynek główny, jakim są Niemcy, utrzyma się na stałym poziomie ok. 32,5 gigawata nowo instalowanych urządzeń rocznie. - Zakładamy przy tym, że politycy stworzą stabilne warunki, zapewniając bezpieczeństwo planowania przedsiębiorstwom i klientom, a popyt ponownie się unormuje - powiedział Von Hebel. Bosch zainwestował w znajdującą się w Turyngii fabrykę w Arnstadt ponad 500 milionów euro, zwiększając prawie trzykrotnie moce produkcyjne zakładu. Oprócz fabryki zlokalizowano tam także ośrodek badawczo-rozwojowy, nowy dział administracyjny oraz centrum szkoleniowe, w których do 2012 roku powstanie przeszło 1 000 nowych miejsc pracy. W centrum kompetencyjnym Arnstadt opracowywane są kolejne generacje produktów i metod produkcji. - Stąd zaopatrywane będą rynki w Europie. Fabryka w Penang będzie dostarczać produkty głównie dla regionu południowo-wschodniej Azji, gdzie obserwujemy bardzo dobre szanse na wzrost. Obydwie wielkie inwestycje Bosch Solar Energy w Niemczech i Malezji uzupełniają się i stanowią zabezpieczenie na przyszłość - wyjaśnił Fehrenbach.
Malezja oferuje korzystne warunki
Malezja należy do tzw. „pasa słonecznego" („sunbelt"), czyli do krajów o usytuowaniu do 35 stopnia szerokości geograficznej lub poniżej równika. W porównaniu z Niemcami nasłonecznienie w tych krajach jest dwa razy większe. Dlatego w regionie tym spodziewany jest wyjątkowo dynamiczny rozwój rynku. Decydujące w przypadku Malezji są także: dostęp do wykwalifikowanego personelu w branży elektroniki i półprzewodników oraz dobra infrastruktura lokalna. Pewność dostaw energii ma podstawowe znaczenie dla bardzo wymagających i podatnych na wpływy zewnętrzne metod produkcji w fotowoltaice.
Bosch jest obecny w Malezji już od 1923 rok. Warunki w stanie Penang są przedsiębiorstwu dobrze znane. Dział branżowy Bosch Power Tools, zatrudnia tam 1 100 pracowników i produkuje wkrętarki akumulatorowe, wiertarki i przyrządy pomiarowe. Dział branżowy Car Multimedia zatrudnia w Malezji 680 pracowników i produkuje radia samochodowe oraz urządzenia nawigacyjne. W sumie Bosch zatrudnia w Malezji 2 300 pracowników i osiąga obroty w wysokości 130 milionów euro.
Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. Działy przedsiębiorstwa: Technika Motoryzacyjna, Technika Przemysłowa, Dobra Użytkowe i Techniczne Wyposażenie Budynków, w których zatrudnionych jest ok. 283 500 pracowników, odnotowały w 2010, według wstępnych danych, obrót w wysokości 47,3 mld euro. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz przeszło 300 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. Ta światowa organizacja rozwoju, produkcji i dystrybucji jest filarem wzrostu przedsiębiorstwa. W roku 2010 Bosch przeznaczył ok. 4 mld euro na badania i rozwój oraz zgłosił ponad 3 800 patentów na całym świecie. Produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia ludzi, oferując im innowacyjne i praktyczne rozwiązania.
W 2011 roku Bosch obchodzi jubileusz 125-lecia istnienia. Przedsiębiorstwo, które początkowo nosiło nazwę „Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki", zostało założone w 1886 roku, w Stuttgarcie, przez Roberta Boscha (1861-1942). Społeczno-prawna struktura spółki Robert Bosch GmbH zapewnia Grupie Bosch niezależność i samodzielność. Umożliwia to przedsiębiorstwu tworzyć dalekosiężne plany oraz inwestować w ważne dla przyszłości firmy projekty. 92 proc. udziałów w spółce Robert Bosch GmbH należy do fundacji Robert Bosch Stiftung GmbH. Prawem głosu dysponuje większościowo instytucja powiernicza Bosch Industrietreuhand KG, która pełni funkcje rynkowe udziałowca. Pozostałe udziały znajdują się w rękach rodziny Bosch oraz spółki Robert Bosch GmbH.
Więcej informacji: www.bosch.com, www.bosch-press.com, www.125.bosch.com
Nadesłał:
ap
|