"Rzut beretem" Tomasza Tomaszewskiego – podsumowanie cyklu wystaw
Dobiegł końca cykl wystaw „Rzut beretem” Tomasza Tomaszewskiego, fotografa należącego do grona nIKON FOTOGRAFII. Projekt sponsorowany przez Nikon Polska objął także wydanie albumu fotograficznego pod tym samym tytułem.
Seria wystaw trwała od października 2008 r. do maja 2009 r. i odwiedziła największe miasta w Polsce.
Tomaszewski zaprezentował 60 fotografii wybranych spośród kilku tysięcy wykonanych przez niego w ciągu dwóch lat, podczas kilkudziesięciu podróży po Polsce. Uroczyste otwarcie cyklu odbyło się w połowie października 2008 r. podczas wernisażu w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Wystawa była tam otwarta do końca listopada 2008 r., a następnie w grudniu odwiedziła Pałac Sztuki w Krakowie. Od 7 stycznia 2009 r. przeniosła się z kolei do Muzeum Ratusza we Wrocławiu, by w lutym br. trafić do Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Poznaniu. W marcu br. odbyła kolejną podróż po kraju, tym razem do Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, natomiast w kwietniu br. do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na Starym Mieście w Olsztynie.
Intencją Tomasza Tomaszewskiego jest skłonienie widza do refleksji nad fotografiami prezentowanymi na wystawach i zawartych w albumie. Zachęca, by w proponowanym przez niego ujęciu polskiej wsi dostrzec pozytywne i wartościowe elementy. "Obraz ten zmienia się bardzo szybko. Koniecznym wydaje się więc stworzenie socjologicznego dokumentu właśnie teraz, zanim polska wieś upodobni się do krajobrazu Europy Zachodniej. Moim celem jest pokazanie przemian ostatnich 17 lat w całej ich złożoności, w sposób obiektywny, a zarazem humanistyczny. (...) Majątki, przejęte po II wojnie, po raz kolejny w stosunkowo niedługim czasie, przechodzą gwałtowną zmianę, wielki historyczny eksperyment, który dla wielu ludzi zamienia się w dramat, a dla innych, choć znacznie rzadziej, staje się szansą na pozytywną odmianę dotychczasowej egzystencji" - mówi autor.
Album „Rzut beretem" został wyróżniony w konkursie zorganizowanym przez Galerię f5 & Księgarnię Fotograficzną „Fotograficzna publikacja roku 2008". Ukazał się na rynku w podwójnej, polsko-angielskiej wersji językowej nakładem Wydawnictwa G+J RBA (National Geographic Polska). Zawarte w nim 93 czarno-białe fotografie zostały wydrukowane przy użyciu specjalnej techniki duo-ton. W publikacji znalazł się tekst autorstwa Małgorzaty Niezabitowskiej opisujący projekt oraz przygotowane przez Roberta Zydla obszerne podpisy zdjęć. Album Tomaszewskiego został doceniony także przez centralę National Geographic w Waszyngtonie, która za ten projekt przyznała polskiej redakcji nagrodę „Best edit".
Nadesłał:
ap
|