Sage: 15 proc. firm MSP ma problemy po zmianie VAT


Sage: 15 proc. firm MSP ma problemy po zmianie VAT
2011-01-28
Według danych producenta oprogramowania Sage, ok. 15 proc. małych i średnich firm w Polsce ma różnego rodzaju problemy w związku z wprowadzoną zmianą podatku VAT.

Od 1 stycznia br. w Polsce obowiązują nowe stawki VAT. Dane, zebrane przez spółkę Sage, wiodącego producenta oprogramowania wspomagającego zarządzanie dla sektora MSP w Polsce, wskazują, że około 15 proc. przedsiębiorstw ma różnego rodzaju problemy w związku ze zmianami podatku. Ogółem, w skali kraju jest to kilka tysięcy firm.

Dane te są zbliżone do informacji, jakie płyną z Wielkiej Brytanii, gdzie również od początku roku obowiązują nowe stawki VAT. Blisko 20 proc. firm z brytyjskiego sektora MSP ma problemy z efektywnym działaniem po zmianie przepisów, choć występują tam inne przyczyny trudności niż w naszym kraju.

Zdaniem Sage, główne trudności, jakie dziś przeżywa 15 proc. firm, mają kilka przyczyn:
- w firmach nadal brakuje wiedzy o nowych przepisach;
- wielu przedsiębiorców zdecydowało się modernizować systemy na własną rękę, bez udziału producenta oprogramowania;
- aktualizację systemów odkłada się na ostatnią chwilę;
- nowe, zaktualizowane oprogramowanie nie jest dostatecznie elastyczne.

Dane o problemach MSP z dostosowaniem działalności księgowej i handlowej do nowych stawek VAT pochodzą z infolinii, jaką Sage uruchomiło dla przedsiębiorców jeszcze w końcu grudnia 2010 roku. Pod numerem 801 055 828 firmy uzyskują praktyczną pomoc konsultantów i doradcy podatkowego.

„Przez pierwsze trzy tygodnie pracy infolinii odebraliśmy w całej firmie kilka tysięcy telefonów od przedsiębiorców. Bardzo krótki czas, jaki pozostawiono firmom na aktualizacje, skutkuje częstym brakiem wiedzy o nowych przepisach oraz działaniem w wielkim pośpiechu. Niestety, wiele firm próbuje zmodyfikować użytkowane wersje systemów z pomocą własnych sił informatycznych. Często skutkuje to problemami, szczególnie w przypadku modyfikowania starszych wersji programów” – mówi Artur Palac, Kierownik Systemów w Sage sp. z o.o.. Proces adaptacji utrudnia fakt, iż zbiegł się on w czasie z nadmiarem pracy księgowej i handlowej, związanej z okresem świątecznym i zamykaniem roku obrachunkowego.

Zapowiadane w ubiegłym roku przez rząd zmiany w przepisach dotyczących aktualnie  obowiązującego podatku VAT, w ostatecznym kształcie ogłaszano bardzo późno, łącznie w postaci zmian w kilku różnych obowiązujących aktach, w okresie od października do grudnia. W ten sposób, rząd dał zaledwie kilkanaście tygodni na to, by producenci oprogramowania dla firm wyprodukowali nowe wersje systemów. Ostateczne rozwiązania legislacyjne nieraz znacznie różniły się w szczegółach pierwszych od projektów. Stąd wielu tysiącom firm pozostał jedynie miesiąc na dokonanie niezbędnych aktualizacji. Firma Sage była gotowa z nowymi wersjami oprogramowania już 2 grudnia.

„Systemy dostosowane do nowych przepisów o VAT muszą być bardzo elastyczne. Nasze obserwacje adaptacji sektora MSP wskazują, że niestety nie wszystkie rozwiązania, stosowane przez przedsiębiorców po nowym roku, dostatecznie radzą sobie z obsługą rozliczeń i transakcji zgodnie nowymi uwarunkowaniami prawnymi” – dodaje Artur Palac, Sage.

Informacja o Sage sp. z o.o.

Sage sp. z o.o. jest wiodącym producentem oprogramowania wspomagającego zarządzanie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Spółka wchodzi w skład Sage Group plc – należącej do grona trzech największych dostawców rozwiązań wspomagających zarządzanie na świecie.  

Sage sp. z o.o. posiada oddziały w Bytomiu, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Sopocie, Warszawie i Wrocławiu oraz sieć ponad 400 dystrybutorów i partnerów biznesowych na terenie całego kraju. Oferta firmy obejmuje System Zarządzania Forte – zaawansowane rozwiązanie klasy ERP dla większych przedsiębiorstw – oraz 2 linie produktów dla średnich i małych firm: Symfonia (dawniej Premium) i Symfonia Start, a także w pełni zlokalizowany system CRM: ACT!.
http://www.sage.com.pl

Nadesłał:

kowalka

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl