SEAT prezentuje projekt samochodu elektrycznego


SEAT prezentuje projekt samochodu elektrycznego
2009-02-11
SEAT zaprezentował prototyp pojazdu z napędem elektrycznym. Głównym elementem projektu SEAT-a jest model Leon Twin Drive Ecomotive wyposażony w akumulatory litowo-jonowe do jazdy miejskiej i silnik spalinowy do jazdy pozamiejskiej przy optymalnym zużyciu paliwa.

Na prezentacji zorganizowanej w Centrum Technicznym SEAT-a obecny był hiszpański Minister Przemysłu, Turystyki i Działalności Gospodarczej Miguel Sebastián, Sekretarz ds. Przemysłu i Działalności Gospodarczej rządu Katalonii Antoni Soy oraz burmistrzowie miejscowości, w których zlokalizowane są zakłady SEAT-a.

Firmę SEAT reprezentował członek Komitetu Wykonawczego firmy Volkswagen i prezes Rady Dyrektorów firmy SEAT Francisco García Sanz oraz prezes SEAT-a Erich Schmitt.

Francisco García Sanz podkreślił znaczenie pojazdu z perspektywy poczynionych inwestycji nie tylko w aspekcie ochrony środowiska, ale także przyszłości firmy. "O ile przez połowę ubiegłego stulecia wnieśliśmy znaczący wkład w zmotoryzowanie całych pokoleń, o tyle dziś, po 50 latach chcemy także być jedną z czołowych firm, które rozpoczną proces opracowywania i wdrażania do produkcji na skalę przemysłową samochodów łączących zalety napędu elektrycznego z atutami silnika spalinowego".

Prezes García Sanz wspomniał także o potrzebie zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron, bez którego nie sposób zagwarantować zrównoważonego rozwoju motoryzacji: "Sama technologia nie gwarantuje sukcesu. Dla zapewnienia mobilności i autonomii użytkowników decydujące znaczenie będzie mieć także postawa firm dostarczających energię elektryczną oraz jasne wsparcie ze strony organów rządowych".

W ramach planu obejmującego okres do 2014 r. przewiduje się prowadzenie badań w dziedzinie samochodów hybrydowych, których akumulatory mogą być ładowane ze zwykłego gniazdka elektrycznego, stopniowego wycofywania silników spalinowych, a także wprowadzania na rynek modeli marki SEAT o bardzo niskim zużyciu paliwa i przyjaznych dla środowiska ze względu na niską emisję CO2.

Po prezentacji przedstawiciele poszczególnych instytucji otrzymali opis technicznych aspektów projektu SEAT Leon Twin Drive Ecomotive, a hiszpański minister przemysłu odbył jazdę próbną prototypowym samochodem.

INFORMACJA TECHNICZNA SEAT Leon Twin Drive Ecomotive - pierwszy etap projektu

Pierwszy prototypowy samochód marki SEAT z napędem elektrycznym oparty jest na modelu Leon, w którym silnik spalinowy zastąpiono silnikiem elektrycznym. Odpowiednie modyfikacje wprowadzono także w innych podzespołach, takich jak skrzynia biegów, układ wspomagania hamulców, układ ogrzewania i chłodzenia oraz znaczna część układów elektronicznych. Silnik zasilany jest zestawem akumulatorów litowo-jonowych ulokowanych w tylnej części pojazdu i zapewniających wystarczającą moc 35 kW, pozwalającą rozwinąć prędkość maksymalną 100 km/h.

Prototyp umożliwi inżynierom Centrum Technicznego SEAT przeprowadzenie badań nad specyficznymi cechami napędu elektrycznego, a przede wszystkim nad opracowaniem udoskonaleń pozwalających wyeliminować główne wady takiego napędu - długi czas ładowania akumulatorów i krótki zasięg, który w przypadku prototypowego auta wynosi zaledwie 50 km.

Twin Drive Ecomotive to pierwszy etap projektu mającego doprowadzić do skonstruowania samochodu napędzanego wyłącznie prądem elektrycznym. Projekt ten obejmuje także skonstruowanie pojazdu hybrydowego, w którym efektywność samochodów marki SEAT z serii Ecomotive zostałaby połączona z zaletami napędu elektrycznego.

Pozwoliło by to na znaczące obniżenie emisji CO2 przy zachowaniu przyzwoitych osiągów i zasięgu. Obecnie w ofercie SEAT-a znajdują się następujące modele w wersji Ecomotive: Ibiza Ecomotive (emisja CO2: 98g/km), Leon Ecomotive (119 g/km), i Alhambra Ecomotive (159 g/km). Przy okazji warto dodać, że dwa z wymienionych modeli - Ibiza i Alhambra - osiągają najniższy poziom emisji w swoich segmentach.

Nadesłał:

ap

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl