Seminarium "Nauka, gospodarka, rynek pracy..."


Seminarium "Nauka, gospodarka, rynek pracy..."
2010-02-10
Nauka, gospodarka, rynek pracy – możliwości dla szkolnictwa wyższego w europejskich programach edukacyjnych.

O sposobach skutecznego pozyskiwania pieniędzy z programów unijnych dedykowanych doskonaleniu systemów edukacji opowiedzą na Politechnice Gdańskiej przedstawiciele firm i instytucji, które już na nich skorzystały.


Do poszukiwania środków na realizowanie niekonwencjonalnych pomysłów, służących idei uczenia się przez całe życie namawiać będą koordynatorzy poszczególnych funduszy. Spotkanie zaplanowano na piątek, 5 lutego w sali 300 na II piętrze Gmachu Głównego.

Jeśli planujesz organizować szkolenia dla inżynierów, którzy pracują w silnie rozwijającej się specjalności albo masz pomysł na to, jak uatrakcyjnić kompetencje absolwentów, w tym także prowadzących małe i średnie przedsiębiorstwa, przyjdź i posłuchaj. Na konferencję pod hasłem „Nauka, gospodarka, rynek pracy - możliwości dla szkolnictwa wyższego w europejskich programach edukacyjnych" zaproszeni zostali przedstawiciele trójmiejskich uczelni. Zaproszeni mogą się czuć także przedstawiciele innych instytucji zainteresowanych tematem - pracownicy urzędów gmin, jednostek samorządu terytorialnego i placówek edukacyjnych.

Warto dodać, że 26 lutego mija termin składania wniosków w ramach programu "Uczenie się przez całe życie" Leonardo da Vinci w kategorii transfer innowacji. Na spotkaniu będzie się więc można dowiedzieć wiele o szczegółach formalnych i wymaganiach merytorycznych istotnych nie tylko na etapie składania wniosku. - W ramach transferu innowacji finansowane są przedsięwzięcia polegające na wdrażaniu atrakcyjnych społecznie metod przekazywania wiedzy i umiejętności - tłumaczy prof. Piotr Grudowski z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, ekspert oceniający wnioski w ramach Leonardo da Vinci.

Program Leonardo da Vinci promuje innowacyjne podejścia do edukacji i doskonalenia zawodowego, w taki sposób, aby systemy kształcenia jak najpełniej odpowiadały potrzebom rynku pracy. Wspiera także mobilność pracowników na europejskim rynku pracy, aby absolwenci i pracownicy zdobywali nowe kwalifikacje w czasie staży i praktyk zawodowych oraz doskonalili swoje umiejętności według nowoczesnych standardów.

W ramach transferu innowacji fundusz przekazuje pieniądze na finansowanie pomysłów promujących różne formy kształcenia. Na uczelniach wyższych mogą to być studia podyplomowe, czy różnego rodzaju kursy. Inni beneficjenci mogą się starać o pieniądze na organizowanie szkoleń dla różnych grup społecznych. Dla przykładu można przywołać już wdrażane ciekawe szkolenia - psychologiczne i biznesowe dla sportowców kończących karierę czy językowe dla taksówkarzy pod kątem obsługi turystów. Projekt pozwala na uruchomienie fantazji i zgłaszanie naprawdę nietuzinkowych propozycji. Leonardo da Vinci finansuje projekty do 1 mln euro, z maksymalnym czasem wdrożenia przewidzianym na trzy lata, z udziałem trzech partnerów, także zagranicznych.

I choć głównym celem piątkowego spotkania jest przybliżenie tematyki związanej z programem Leonardo, mowa będzie także o możliwościach jakie daje Erasmus oraz Fundusz Stypendialny, funkcjonujący w ramach programu wymiany naukowej między Szwajcarią a nowymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej Sciex-NMSch.

Gospodarzem seminarium jest prof. Andrzej Zieliński, prorektor ds. współpracy i programów międzynarodowych. - To pierwsze z cyklu seminariów, które w tym roku zorganizujemy na politechnice, aby przybliżyć pracownikom uczelni możliwości wykorzystania funduszy z projektów edukacyjnych - zaprasza prof. Zieliński. - Prowadzimy już szereg projektów w ramach programów edukacyjnych Erasmus, trzy projekty z Erasmus Mundus, umożliwiające uzyskiwanie dyplomów na kilku zagranicznych uczelniach jednocześnie; Tempus oraz projekty finansowane w ramach mechanizmu norweskiego.

Teraz spróbujemy sięgnąć po fundusze z Leonarda da Vinci. Dla szkoły wyższej stanowi to pewnego rodzaju wyzwanie, gdyż podmiotem wszelkiego typu projektów w ramach Leonarda jest absolwenci, czyli ludzi, których już nie ma na uczelni. Spróbujemy to zmienić, dlatego proponujemy pracownikom wszystkich wydziałów, by spróbowali aplikować o pieniądze na nietypowe formy kształcenia.

Współorganizatorem konferencji jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, jako jednostka zarządzającą całym złożonym programem „Uczenie się przez całe życie".

Przykładowe projekty
zrealizowane w ramach programu Leonardo da Vinci (transfer innowacji), które zostaną zaprezentowane podczas piątkowej konferencji na Politechnice Gdańskiej:

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów z Warszawy zaprezentuje
· Zaawansowane europejskie szkolenie zawodowe z dziedziny bezpieczeństwa automatyki dla małych i średnich przedsiębiorstw - ASMAS.
· Zaawansowane e-Learningowe treści szkoleniowe w szkoleniach zawodowych dla MŚP zajmujących się recyklingiem - ALCVET.
· Jakość dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa z Gdańska zaprezentuje
* Mapowanie kompetencji jako nowe narzędzie w zarządzaniu wiedzą.

Nadesłał:

ap

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl