Sezamie otwórz się! O sterownikach programowalnych


Sezamie otwórz się! O sterownikach programowalnych
2009-04-20
Zaklęcie „Sezamie otwórz się!” – nie brzmi już tak magicznie dzięki sterownikom programowalnym PLC. Otwierają bramy, informują o zagrożeniu pożarowym w rafinerii, sterują sygnalizacją świetlną na lotniskach.

To właśnie tym urządzeniom dedykowany jest kolejny wykład z cyklu „Wydział Elektrotechniki i Automatyki otwarty dla wszystkich".  Zapraszamy na Politechnikę Gdańską 23 kwietnia o godz. 16.30. Wstęp wolny.

PLC pozwalają między innymi na zdalne otwieranie bramy garażowej, czy automatyczne podlewanie trawników o zadanej porze dnia, przy określonej wilgotności powierza oraz stopniu nasłonecznienia, jednak... To tylko kropla w morzu możliwości zastosowania tych urządzeń. Sterowniki programowalne PLC (ang. programmable logic controler) są bowiem urządzeniami elektronicznymi, które funkcjonują w specjalistycznych systemach automatyki zabezpieczeniowej, procesowej, a nawet budynkowej, gdzie sterują klimatyzacją, czy też zabezpieczeniami przeciwpożarowymi.

- Sterowniki programowalne są ważnym elementem automatyki procesowej oraz rozproszonych systemów automatyki, wykorzystywanych w przemyśle petrochemicznym i energetycznym. PLC są także powszechne stosowane w systemach transportowych, między innymi w sterowaniu ruchem ulicznym, kolejowym, sygnalizacją świetlną portów lotniczych i morskich - mówi autor wykładu, dr Marcin Śliwiński z Katedry Automatyki na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki PG. - W przemyśle procesowym i w obiektach infrastruktury krytycznej, czyli w rafineriach i siłowniach jądrowych, stosowane są jako systemy zabezpieczeniowe. Eliminują awarie prowadzące do katastrof. Pomagają na przykład zapobiegać pożarom rafinerii czy platformy wiertniczej, eksplozjom zbiorników wysokociśnieniowych.

Czwartkowy wykład pt. „Zastosowanie sterowników programowalnych PLC w systemach sterowania i automatyki zabezpieczeniowej" wpisuje się w cykl wykładów pod hasłem „Wydział Elektrotechniki i Automatyki otwarty dla wszystkich". Cykl przygotowano z myślą o młodzieży ponadgimnazjalnej, która ma przed sobą wybór kierunku studiów. Zadaniem wykładów jest przede wszystkim przekazanie w atrakcyjny i bardzo przystępny sposób wiedzy na temat najnowszych osiągnięć z dziedziny elektrotechniki, automatyki oraz robotyki. Dzięki spotkaniom młodzież może poznać możliwości rozwoju, jakie wiążą się ze studiami na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. Tematyka wykładów jest różnorodna, dotyka zarówno podstawowych praw, jak i najnowszych osiągnięć techniki.

Zapraszamy
Wykład: Zastosowanie sterowników programowalnych PLC w systemach sterowania i automatyki zabezpieczeniowej, dr inż. Marcin Śliwiński, 23 kwietnia, czwartek, godz. 16.30, sala E1 na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej, ul. Gabriela Narutowicza 11/12, Gdańsk Wrzeszcz. Wstęp wolny.

Harmonogram wykładów
Początek zawsze o godz. 16.30, sala E1 na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki, Politechniki Gdańskiej, ul. Gabriela Narutowicza 11/12, Gdańsk Wrzeszcz
■ 7 maja 2009, Technika mikroprocesorowa w automatyce, dr inż. Michał Porzeziński
■ 21 maja 2009, Czy łuk elektryczny może być niebezpieczny?, mgr inż. Daniel Kowalak

Nadesłał:

ap

Wasze komentarze (1):

  • MartiMed
    MartiMed , 2009-05-03 13:51:29

    A umnie na roku nikt nie łapał zasad automatyki.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl