Sieć Meru zdała egzamin na Politechnice Gdańskiej
Od nowego roku akademickiego studenci i pracownicy Politechniki Gdańskiej będą mogli swobodnie korzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu. Zwiększona liczba punktów dostępowych oraz wyeliminowanie problemu zakłóceń sygnału – to efekty wdrożenia nowoczesnej sieci bezprzewodowej Meru Networks.
Wdrożenie Meru na Politechnice Gdańskiej przeprowadziła firma NGE z Gdańska - certyfikowany Partner Meru Networks. Nowa sieć WLAN na gdańskiej uczelni składa się z ok. 40 punktów dostępowych Meru AP201, których pracą zarządza kontroler Meru MC3050. Sieć obejmuje zasięgiem obszar kampusu uczelnianego, gdzie znajdują się główne sale wykładowe, czytelnie, biblioteki oraz miejsca, w których studenci spędzają większość czasu.
„Już wcześniej podejmowano próby zbudowania sieci bezprzewodowej na terenie uczelni. Głównym problemem okazało się jednak działanie sieci w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Masywna konstrukcja architektoniczna gmachu oraz dużo wolnej przestrzeni wewnątrz budynku powodowały zakłócenia sygnału. By system działał bez zarzutu, pierwotnie sieć została ograniczona do 5 puntów dostępowych. W związku z tym, niektóre obszary najważniejszego budynku uczelni zostały z konieczności pozbawione dostępu do bezprzewodowego Internetu" - mówi Rajmund Steczeń, Administrator Sieci z Centrum Komputerowego Politechniki Gdańskiej.
Problem ograniczeń sieciowych rozwiązała dopiero wymiana autonomicznych urządzeń dostępowych na system zintegrowany od Meru Networks, który wspiera technologię wirtualnej komórki (Virtual Cell). Zastosowanie tej technologii umożliwia wszystkim punktom dostępowym pracę na tym samym kanale, tworząc jednolity obszar pokryty zasięgiem sieci bezprzewodowej. Zapewnia to m.in. bezproblemowe korzystanie z telefonii VoIP przez użytkowników telefonów komórkowych z obsługą sieci WLAN. Innowacyjność sieci bezprzewodowej opartej na Meru zwiększa też technologia ATC (Air Traffic Control) - pozwalająca na ścisły nadzór nad ruchem generowanym w sieci bezprzewodowej.
„Wybór urządzeń Meru został poprzedzony testami, w trakcie których potwierdzono skuteczność ich zastosowania do poszerzenia dostępności sieci bezprzewodowej, zwiększenia jej przepustowości i liczby jednocześnie podłączonych klientów. Zasięg sieci jest stale powiększany przez dodawanie kolejnych punktów dostępowych. Zastosowanie kontrolera z serii MC3000 daje możliwość obsługi do 150 punktów dostępowych AP201. Zakładając, że jeden punkt dostępowy potrafi obsłużyć 100 klientów, taka sieć może obsłużyć 15000 bezprzewodowych klientów jednocześnie" - dodaje Rajmund Steczeń.
Bezpieczeństwo dostępu do bezprzewodowej sieci Politechniki Gdańskiej zapewnia serwer Radius, który jest włączony do ogólnoświatowego projektu Eduroam. Projekt ten daje możliwość bezpiecznego korzystania z Internetu i z cyfrowych zasobów naukowych wszystkich uczelni, które w nim uczestniczą. Do Eduroam należy także Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, którego sieć bezprzewodowa również została oparta na urządzeniach Meru Networks. Rozwiązania Meru działają także na wielu innych uczelniach na świecie (np. na Uniwersytecie w Nowym Jorku, Miami, Brukseli, Bristolu).
Nadesłał:
PRS
|