SILKA E24S – wysoka izolacyjność akustyczna


SILKA E24S – wysoka izolacyjność akustyczna
2009-09-03
Poszukując na inwestycję budowlaną produktów o wysokiej izolacyjności akustycznej warto wziąć pod uwagę bloki SILKA E24S.

Nie dość, że charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na obciążenia, to jeszcze gwarantują wysokie parametry izolacyjności akustycznej, potwierdzone odpowiednimi badaniami terenowymi. Nic dziwnego, że te produkty są stosowane w budownictwie wielorodzinnym przez deweloperów w całym kraju.

Bloki wapienno piaskowe SILKA z serii E-S (E18S i E24S) stosowane są przede wszystkim do murowania ścian piwnicznych i fundamentowych, a także ścian niskich kondygnacji w budynkach wysokich. Ich główną zaletą jest bardzo duża wytrzymałość (20/25 MPa) osiągana dzięki wysokiej gęstości - ok. 1800 kg/m3.

Wysoka gęstość oraz brak drążeń sprawiają, że bloki serii E-S charakteryzują się również bardzo dobrymi parametrami izolacyjności akustycznej. Xella Polska postanowiła sprawdzić te właściwości w praktyce.

We współpracy z laboratorium Akustix z Poznania przeprowadzono badania izolacyjności akustycznej ściany międzymieszkaniowej z bloków wapienno-piaskowych SILKA E24S w budynku wielorodzinnym w Toruniu. Ściana została wymurowana przy użyciu systemowej zaprawy SILKA FIX na cienkie spoiny, bez wypełniania spoin pionowych. Przegroda została obustronnie wykończona tynkiem gipsowym o grubości 10 mm.

Pomiary terenowe izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej wykonano metodą zgodną z PN-EN ISO 140-4. Jednoliczbowe wskaźniki izolacyjności akustycznej wyznaczono w oparciu o PN-EN ISO 717-1.

Wyniki pomiarów okazały się bardzo dobre. Dla badanej ściany międzymieszkaniowej w budynku wielorodzinnym o powierzchni ok. 11 m2, wykonanej z bloków SILKA E24S, w mieszkaniu wykończonym w stanie „deweloperskim" uzyskano jednoliczbowy wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej  R'A1 = 57 dB.

Badana przegroda spełnia wymagania normy PN-B-02151-3:1999 w zakresie izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych dla ścian międzylokalowych oraz - oczywiście - wewnątrzlokalowych - mówi dr Piotr Pękala, Prezes Zarządu Akustix Sp. z o.o. i autor opracowania z badań. Przytoczona norma wymaga, aby izolacyjność akustyczna ścian międzylokalowych w budynkach wielorodzinnych wynosiła R'A1 ≥ 50 dB (a dla ścian wewnątrzlokalowych - R'A1 ≥ 30÷35 dB).

Dzięki temu nie było konieczności stosowania podwójnej ściany oraz dylatacji co każdy segment budynku, co wpłynęło w sposób znaczący na obniżenie kosztów wykonania przegrody - dodaje mrg inż. Mariusz Matuszewski, doradca techniczny Xella Polska.

Przeprowadzone badania potwierdzają doskonałe właściwości akustyczne ścian z bloków SILKA. Właściwości te doceniają architekci, którzy często przy projektowaniu ścian międzymieszkaniowych decydują się na bloki wapienno-piaskowe SILKA. Doskonałym przykładem może być inwestycja City Zen, osiedle mieszkaniowe na warszawskim Mokotowie znajdujące się przy ruchliwej Alei Generała Sikorskiego, czy też luksusowe apartamenty dewelopera Menolly w warszawskim kompleksie Nowe Powiśle. Do wymurowania tam ścian międzymieszkaniowych zastosowano bloki SILKA E24, o izolacyjności RA1 = 54 dB.

Wysoka izolacyjność akustyczna pozwala na stosowanie bloków SILKA nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale również w budynkach użyteczności publicznej, w których poziom hałasu jest często znacznie wyższy.


Firma XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG, YTONG MULTIPOR, YTONG ENERGO i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 11 nowoczesnych zakładach na terenie całej Polski. Sprzedaż firma Xella prowadzi poprzez sieć dystrybucji na terenie całego kraju oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 700 osób.

Więcej informacji w serwisach:
www.xella.pl

Firma AkustiX Sp. z o.o. jest firmą konsultingową w branży akustycznej. Posiada laboratorium akustyczne wykonujące pomiary terenowe w zakresie akustyki budowlanej, przemysłowej i akustyki środowiska. Wykonuje mapy akustyczne miast, projekty akustyczne ekranów przeciwhałasowych, programy ochrony przed hałasem dla aglomeracji miejskich i zakładów przemysłowych, projekty akustyczne sal koncertowych, budynków użyteczności publicznej, studiów nagraniowych, itp.

Nadesłał:

ap

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl