Społecznicy z Akademii Ekologicznej Amest Otwock pokazali jak chronić środowisko


Społecznicy z Akademii Ekologicznej Amest Otwock pokazali jak chronić środowisko
2021-10-28
Działania wspierające ekosystem, ekologiczne warsztaty edukacyjne i kreatywne oraz wernisaż prac upcyklingowych. To tylko cześć projektów zrealizowanych w ramach Akademii Ekologicznej Amest Otwock w 2021 roku.

 

Polacy w znaczącej większości (92 proc.) uważają, że działania ekologiczne, takie jak np. segregowanie odpadów, wpływają na ograniczanie negatywnych zmian klimatycznych. Tak wynika z opublikowanego w 2020 roku „Barometru ekologicznego Polaków", który stworzył BOŚ. Znacznie gorzej jednak sytuacja wygląda w codziennym życiu - już tylko dwóch na trzech mieszkańców naszego kraju deklaruje, że w swoich działaniach bierze pod uwagę kwestie związane z ekologią.  

Jednym z największych wyzwań, które stoją przed całym społeczeństwem, jest powstrzymanie lawiny śmieci. Ogólnoświatowy trend dotyczący rosnącej ilości odpadów niestety nie idzie w parze z tworzeniem efektywnego systemu ich gospodarowania. W Polsce funkcjonuje coraz mniej składowisk, a nadal brakuje np. instalacji do termicznego unieszkodliwiania nieczystości - mówi Felice Scoccimarro, prezes działającej w branży gospodarowania odpadami Amest Otwock Sp. z o.o., inicjator powstania Akademii Ekologicznej Amest Otwock. - Są jednak kwestie, na które wpływ ma każdy z nas. Dziś olbrzymim kłopotem jest brak odpowiedzialności za produkcję śmieci. Tego efektem są liczne dzikie wysypiska, które powstają każdego dnia na terenie całego kraju. Dlatego właśnie, by przeciwdziałać takim problemom, powołaliśmy Akademię Ekologiczną Amest Otwock - dodaje.  

Wsparcie dla ekosystemu

Wiosna 2021 r., z powodu trwającej pandemii Covid-19 i obowiązujących w związku z nią obostrzeń, uniemożliwiała prowadzenie zajęć na terenie składowiska Amest Otwock, w ramach Akademii Ekologicznej. Nie oznacza to, że spółka porzuciła swoje plany. Wręcz przeciwnie. Z okazji przypadającego 22 kwietnia Dnia Ziemi, we współpracy z Nadleśnictwem Celestynów, zorganizowana została akcja #AmestDlaZiemi. Dzięki niej do mieszkańców Otwocka i okolic trafiło kilkaset drzew. Wówczas została nawiązana również współpraca z oddolnymi inicjatywami lokalnymi, Czysty Otwock i Czysty Karczew, zajmującymi się społecznie sprzątaniem terenów zielonych. Część sadzonek została przekazana wolontariuszom, którzy zasadzili je m.in. w swoich ogrodach, wspierając ekosystem.

Na kolejną akcję nie trzeba było długo czekać. Już miesiąc później, w związku ze Światowym Dniem Pszczół (22 maja), przeprowadzono projekt #AmestDlaPszczół. Amest Otwock rozdała mieszkańcom ponad 500 roślin miododajnych, które wspomagają pracę tych niezwykle ważnych dla środowiska owadów. Inicjatywa została objęta honorowym patronatem Polskiego Związku Pszczelarskiego, a jej partnerami ponownie był Czysty Otwock i Czysty Karczew.

Lato pełne warsztatów

Wraz z nadejściem kolejnej pory roku i ograniczeniem restrykcji związanych z Covid-19, nadszedł czas na realizację działań związanych z działalnością Akademii Ekologicznej Amest Otwock. 22 czerwca na ścieżce edukacyjnej, będącej częścią składowiska, odbył się piknik rodzinny #AmestNaLato. Podczas wydarzenia najmłodsi mieszkańcy powiatu otwockiego wzięli udział w dwóch warsztatach - ekologicznych i pszczelarskich.

W międzyczasie nawiązana została również współpraca między Akademią Ekologiczną Amest Otwock a Powiatowym Młodzieżowym Domem Kultury w Otwocku. Dzięki niej uczestnicy półkolonii „Lato w PMDK" 21 lipca wzięli udział w specjalnie przygotowanych dla nich warsztatach ekologicznych. Owocem wspólnych działań była szeroka obecność Amest Otwock podczas zorganizowanego już po raz szósty Rodzinnego Pikniku Naukowego w PMDK (11 września). Odwiedzający stoisko przygotowane przez firmę mogli poznać tajniki pszczelarstwa, na własne oczy zobaczyć jak wygląda życie pszczół w ulu, a także sprawdzić czy potrafią właściwie segregować odpady.

Upcykling dla każdego

Podczas pikniku naukowego PMDK Amest Otwock zaprezentowała też prace powstałe podczas warsztatów upcyklingowych na terenie składowiska, w ramach Akademii Ekologicznej Amest Otwock. Wzięły w nich udział dzieci i młodzież z powiatu otwockiego - uczestnicy inicjatywy „Z upcyklingiem w przyszłość. Upcykling w oparach bluesa". W czasie zajęć powstało kilkadziesiąt prac. Wśród nich karmniki, domki dla owadów, torby na zakupy czy własnoręcznie wyplatane koszyki. oraz oryginalna, ozdobna  kolekcja instrumentów. Muzyka bluesowa inspirowała, pobudzała wyobraźnię i wprowadzała dobry nastrój przy tworzeniu dzieł upcyklingowych.

To wszystko zostało wykonane dzięki wykorzystaniu plastikowych butelek, zużytych opakowań, nieużytecznych już artykułów gospodarstwa domowego, makulatury, banerów reklamowych i wielu innych materiałów, które mogłyby zostać zmarnowane, gdyby trafiły do kosza na śmieci. Idea upcyklingu, dawania drugiego życia odpadom, jest przyszłością. Dzięki warsztatom zorganizowanym przez Akademię Ekologiczną Amest Otwock, pełniącą rolę mentoringową w projekcie, nasi podopieczni dowiedzieli się, jak wykonać przydatne przedmioty codziennego użytku - wskazuje Renata Demiańczuk, koordynator akcji „Z upcyklingiem w przyszłość. Upcykling w oparach bluesa".

Finał letnich aktywności Akademii Ekologicznej Amest Otwock miał miejsce 16 września. Wówczas odbył się wernisaż prac powstałych w ramach projektu „Z upcyklingiem w przyszłość. Upcykling w oparach bluesa". Wzięli w nim udział Aldo Amati, Ambasador Republiki Włoch w Polsce, Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, liczni goście, a także uczestnicy i koordynatorzy inicjatywy „Z upcyklingiem w przyszłość. Upcykling w oparach bluesa" oraz przedstawiciele Amest Otwock.

Nadesłał:

p.artymowski@cecpolska.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl