"Spowiedź seryjnego bigamisty" – spotkanie z architektem Henrym Urbachem


"Spowiedź seryjnego bigamisty" – spotkanie z architektem Henrym Urbachem
2009-10-21
Jak wygląda najbardziej wpływowy bigamista w świecie współczesnej architektury? Co to jest architektura eksperymentalna i w końcu dlaczego Ex-Architekci? Odpowiedź na te i inne pytania będzie można uzyskać podczas spotkania z Henrym Urbachem w środę 21 października.

Wrocławska RENOMA jest miejscem sprzyjającym zarówno handlowi, jak i architekturze - sama będąc obiektem sztuki, staje się przestrzenią dla sztuki współczesnej. Otwiera swoje podwoje przed młodymi artystami, ale również osobami ważnymi dla obecnej światowej kultury, ludźmi inspirującymi do dyskusji o najróżniejszych tematach współczesnego życia.

Tak jest i tym razem - RENOMA dołączyła do projektu „Ex-Architekci", udostępniając wnętrze tego wyjątkowego domu handlowego na miejsce spotkania z Henrym Urbachem. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Sztuki Wyspa, który współpracuje ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (oddział Wrocław), który z kolei objął patronat nad wydarzeniem.

Henry Urbach jest światowej sławy osobistością, kuratorem architektury i designu w Muzeum Sztuki Współczesnej w San Franscisco. W Polsce zawitał po raz pierwszy. W prelekcji o intrygującym tytule „Wyznania seryjnego bigamisty" przyzna się do dwoistości swojej pracy: nieustannego konfrontowania architektury z jego drugą miłością - nauką, dziennikarstwem, galeriami i muzealnictwem. Jak w każdej dobrej miłosnej przygodzie, te dodatkowe pasje stanowią wyzwania dla jego głównego związku, czyniąc go jednocześnie silniejszym i nowatorskim.

Urbach poświęcił się architekturze jako formie krytycznego zaangażowania, drodze ciągłego przemyślania, w jaki sposób przestrzeń przecina się ze społecznymi konwencjami. To doprowadziło go do niezwykłej kariery. Wychodząc od doktoratu na Princeton University z dziedziny historii i teorii architektury, przeszedł przez świat dziennikarstwa i krytyki związanej z designem, aby ostatecznie otworzyć galerię współczesnej sztuki i architektury w Nowym Jorku - Henry Urbach Architecture - pierwszej tego typu nowatorskiej przestrzeni prezentującej eksperymentalną architekturę.
Jako impresario, przedsiębiorca, człowiek miasta, Urbach porzucił wygodne kosmopolityczne życie Manhattanu, aby stać się kuratorem designu i architektury w MOMA San Francisco. Podchodzi tam do każdej wystawy jako unikatowego eksperymentu w praktyce kuratorskiej. Podczas swojego pierwszego autorskiego wykładu w Polsce, Urbach odniesie się do swoich wielu wcieleń - uczonego, pisarza, handlarza i kuratora - aby wyjawić, jak role te karmią jego nieustającą pasję wobec architektury jako krytycznej praktyki kulturowej.

Zapraszamy na wykład i spotkanie z Henrym Urbachem - środa 21 października, początek o godz. 22.00, dom handlowy RENOMA (parter, wejście od ul. Świdnickiej).

Kim są Ex-Architekci?

Projekt „Ex - architekci" to przedsięwzięcie nietypowe. Od konwencjonalnych wykładów różni się wieloma elementami: prelekcje nie dotyczą osiągnięć i realizacji danej grupy dizajnerów czy architektów. Zaproszeni goście nie reklamują swoich sukcesów, mówią o wybranym zganieniu, o wątku w architekturze, który stanowi ich specjalizację. Ex- Architekci to nawet nie do końca wykłady. Prelegenci projektu to ludzie wyjątkowi, część bardzo znana, część mniej. Wszyscy poprzez swoje konstruktywne spojrzenie na architekturę mają duży wpływ na jej współczesny kształt.
Ważne jest również wyjaśnienie kilku kwestii semantycznych. Przedrostek ex w powszechnej świadomości funkcjonuje jako "byłe, poza". Projekt obejmuje zagadnienia z dziedziny architektury, więc w tym przypadku ex - architekci to osoby funkcjonujące na marginesie architektury, częstokroć nie akceptowane w normalnym obiegu. Ex kojarzy się też z eksperymentami a całość traktuje właśnie o eksperymentalnej architekturze. Ex można rozumieć też w taki sposób, że nie wszyscy z zaproszonych osób są architektami, jest wśród nich np. pisarz, który fascynuje się architekturą czy historyk sztuki bez wykształcenia architektonicznego.

Każdy wykład będzie poprzedzony wprowadzeniem do głównego tematu wykładu oraz przybliży sylwetkę prelegenta. W ramach ex- architekci, przewidziane są wykłady specjalne (tzw. special ex), które dotyczą aktualnych wydarzeń.

kurator projektu: Marcin Szczelina
organizatorzy: Instytut Sztuki Wyspa (ISW), Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) oddział Wrocław, Centrum Handlowe Renoma

Nadesłał:

izastraczek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl