Sprawny ruch w biały puch
Zdaniem specjalistów sporty zimowe należą do najbardziej kontuzjogennych aktywności fizycznych. Przeciążenia, na jakie narażone są pracujące stawy, mogą doprowadzić do kłopotów, które odczujemy dopiero po latach.
By dbać o stawy, warto pamiętać o preparatach, wspomagających procesy regeneracyjne.
Zgubne przeciążenia
Wspinaczka górskim szlakiem i szusowanie po ośnieżonym stoku to obciążenia dla mięśni i stawów, na które często nie jesteśmy przygotowani, a nawet - nie zdajemy sobie z nich sprawy. Dość powiedzieć, że zwykły zeskok z 1 metra, to obciążenie dla stawu równe kilkunastokrotnej (!) masie ciała. Brak przygotowania do sezonu zimowego i ograniczona aktywność fizyczna powodują, że ruchomość stawów biodrowych czy kolanowych wykorzystywana jest zaledwie w 10 – 20%. Zdaniem ortopedy, dr Marka Wieczorka, „najczęstszym kontuzjom ulegają stawy kolanowe i skokowe, a przyczyna tkwi w niedostatecznym przygotowaniu kondycyjnym i nieodpowiedniej technice. W wyniku przeciążeń, na jakie narażone są pracujące stawy, może dojść do urazów i mikrourazów, o których niejednokrotnie dowiadujemy się dopiero, gdy trafimy do lekarza”. Dlatego też, oprócz ćwiczeń, ważne jest utrzymywanie odpowiedniej masy ciała i unikanie – powodującej dodatkowe przeciążenia – nadwagi.
Najważniejsza zimą jest ….zaprawa
Sporty zimowe staną się o wiele bezpieczniejsze, jeśli poprzedzone zostaną odpowiednią zaprawą sportową. Szczególny nacisk należy położyć na wzmocnienie mięśni i zwiększenie elastyczności stawów. Poprzez ruch polepsza się ukrwienie organizmu, dzięki czemu stawy są lepiej odżywiane, lepiej „smarowane”, a ich zakres ruchomości - zwiększa się. Poprzez lepsze odżywianie wzrasta masa i stopień mineralizacji tkanki chrzęstnej, a stawy przygotowane są do znoszenia większych obciążeń. Co więcej, ćwiczenia poprawiają nie tylko siłę mięśni i elastyczność stawów, ale także koordynację nerwowo-mięśniową. Dzięki temu łatwiej i płynniej wykonujemy określone ruchy, wydatkując na nie mniej energii. Narciarze i amatorzy łyżwiarstwa powinni zatroszczyć się o wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni nóg, gdyż to właśnie silne nogi zapewnią stabilność stawom kolanowym i skokowym. Do jazdy na snowboardzie należy dodatkowo przygotować barki i nadgarstki.
„Aktywność fizyczna jest jak lek, który przeciwdziała zmianom zwyrodnieniowym – uważa prof. dr hab. Jan Szczegielniak, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. – Każdy lek należy jednak odpowiednio dawkować. Sport może być dobry i zły, w zależności od tego, jak go dawkujemy i jakie mamy predyspozycje. Wybierajmy więc taką formę wysiłku fizycznego, którą możemy wykonywać systematycznie, bez nadmiernego obciążenia stawów”.
„W każdej dziedzinie życia brak przygotowania jest opłakany w skutkach. Wchodząc na scenę, także muszę wykazać się maksymalnym zaangażowaniem, jednak różne sytuacje zdarzyć się mogą – dodaje aktor Jacek Borkowski, który 15 lat temu spadł z wysokości trzech pięter podczas kręcenia niebezpiecznej sceny filmowej, na skutek czego doznał poważnych obrażeń stawów kolanowych. – Na zawsze pożegnałem się z narciarstwem – przyznaje ze smutkiem - ale dziś wiem, jak ważne jest, aby na co dzień zwracać uwagę na postawę ciała, gdy z wiekiem nasze stawy usztywniają się, co wpływa na nasz sposób poruszania się i kondycję w ogóle”.
Utrzymać stawy w dobrej formie
Wszelkie ”przygody”, których łatwo nabawić się na stoku, mogą w przyszłości przekładać się na kondycję stawów. Aby zadbać o stawy, można stosować dostępne bez recepty suplementy diety, zawierające chlorowodorek glukozaminy, który wpływa na elastyczność i wytrzymałość chrząstki stawowej. Szczególnie warto zwrócić uwagę na preparaty o złożonym składzie – jak ArthroStop Plus z Imbirem - które działają bardziej kompleksowo na cały układ ruchowy. Suplement ten, poza chlorowodorkiem glukozaminy, zawiera również działający kojąco na stawy imbir, a także mangan i witaminę C, wpływające na utrzymanie prawidłowego stanu kości i chrząstek stawowych. ArthroStop Plus z Imbirem wzmacnia, odżywia i ułatwia regenerację chrząstki stawowej, a także wpływa na większą wytrzymałość i zakres ruchomości stawów.
ArthroStop® PLUS z Imbirem to EKSPERT na stawy, którego 4 aktywne składniki:
✔ pomagają utrzymać stawy w dobrej formie,
✔ działają kojąco i odprężająco na stawy,
✔ zwiększają wytrzymałość i zakres ruchomości stawów,
✔ odżywiają chrząstkę stawową wspomagając naturalne procesy jej regeneracji
4 stopniowa formuła ArthroStop® Plus z Imbirem zawiera:
Glukozaminę – w najczystszej postaci, jaką jest chlorowodorek glukozaminy. Glukozamina jest kluczowym składnikiem macierzy chrząstki stawowej. Wpływa na jej elastyczność i wytrzymałość. Jako naturalny składnik wspiera utrzymanie zdrowych stawów, kości, więzadeł oraz ścięgien.
Imbir lekarski – (Zingiber officinale) pomaga utrzymać ruchomość stawów oraz unikać porannego dyskomfortu związanego z ich rozruchem. Wyciąg z imbiru może również wspierać prawidłową reakcję organizmu na procesy zapalne (poprzez równoważenie poziomu mediatorów odczynu zapalnego – prostaglandyn). Wspiera utrzymanie sprawnego systemu odpornościowego, wykazuje działanie przeciwutleniające, działa kojąco i odprężająco na stawy.
Mangan - odgrywa istotną rolę w procesie budowy silnych kości.
Witaminę C – jej odpowiednie stężenie wpływa na utrzymanie prawidłowego stanu kości i chrząstek stawowych.
W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:
Agnieszka Dźwigoń: 12/ 260 91 62, kom.: 698 618 575, e-mail: agad@openmedia.pl
Maria Kmita-Wołek: 12/ 260 91 68, kom.: 606 501 415, e-mail: maria@openmedia.pl