Storczyk - Dendrobium
Dendrobium to storczyk niezwykły. Na świecie występuje około 1000 jego gatunków i każdy jest inny. Niektóre z nich możemy uprawiać w domu.
Dendrobia odznaczają się dużą różnorodnością form i rozmiarów. Mają bardzo ciekawe kwiaty, często o fantazyjnych kształtach i bogatej kolorystyce. Różne odmiany i mieszańce tych roślin można kupić w kwiaciarniach i centrach ogrodniczych. dzięki specjalnym zabiegom ogrodników kwitnące okazy są dostępne w różnych porach roku.
Storczyki te wytwarzają organy gromadzące substancje zapasowe - pseudobulwy, czyli długie zgrubiałe pędy oraz mięsiste liście. Dzięki temu mogą dobrze przechodzić okres spoczynku niezbędny, by rośliny te mogły zawiązać pąki kwiatowe.
Miejsce Gatunki miniaturowe i niezbyt silnie rosnące najlepiej uprawiać w witrynie kwiatowej lub szklarence przydomowej, w której panuje duża wilgotność powietrza. Na okiennych parapetach sprawdzają się gatunki silnie rosnące z grupy tzw. ciepłolubnej, np.: Dendrobium bigibbum, D. phalaenopsis i ich mieszańce. Szczególnie godne polecenia są tzw. odmiany kompaktowe o bardzo zawartym pokroju, które potrafią wielokrotnie powtarzać kwitnienie na tych samych pseudobulwach.
Światło Większość gatunków najlepiej uprawiać w miejscach, gdzie dochodzi lekko rozproszone światło słoneczne. okazy stojące na parapetach o wystawie południowej i zachodniej należy lekko cieniować wiosną i latem. Natomiast rośliny w szklarenkach znoszą nawet dość duże nasłonecznienie.
Odpowiednie oświetlenie jest też ważne w okresie spoczynku przypadającym u dendrobiów na jesień i zimę. Gatunki, które zrzucają liście, wymagają sporo słońca. Dla gatunków o trwałych liściach wybieramy stanowiska widne, oświetlone rozproszonym światłem.
Temperatura
Ze względu na wymagania termiczne, dendrobia dzielimy na dwie grupy.
Formom miniaturowym rosnącym w witrynach kwiatowych, gdzie panuje wysoka wilgotność, trzeba zapewnić ciągły ruch powietrza - najlepiej zainstalować mały wiatraczek.
W okresie spoczynku ograniczamy podlewanie do minimum, dostarczając roślinom niewielkich dawek wody (zwykle je tylko zraszamy) do czasu, gdy zobaczymy pierwsze objawy więdnięcia pędów.
Używamy doniczek z kilkoma otworami odpływowymi w dnie. Układamy w nich warstwę drenażu sięgającą do 1/3 wysokości naczynia. Nowe podłoże powinno być tylko lekko wilgotne. Na 4-5 dni przed przesadzeniem roślinę dobrze podlewamy, a po tym zabiegu przez 7-10 tylko zraszamy.
Odmiany miniaturowe najlepiej uprawiać w tzw. bloczkach - kawałkach kory, np. z robinii, z przymocowanym do nich podkładem z mchu torfowca.
Pamiętajmy, by w okresie spoczynku poszczególnym gatunkom zapewnić odpowiednie dla nich temperatury, zależnie od grupy, do której należą. Gdy pseudobulwy zaczną się lekko marszczyć i ukażą się pąki kwiatowe, dopiero wtedy stopniowo wznawiamy podlewanie i częściej zraszamy rośliny.
U większości gatunków na węzłach pseudobulw, które nie kwitły, mogą wyrastać małe rośliny (pędy odroślowe) zwane keikis (zjawisko to występuje, gdy w okresie spoczynku panuje wysoka temperatura). Gdy te małe rośliny zaczną wytwarzać korzenie, możemy je zdjąć z rośliny matecznej i wsadzić do podłoża. Odpowiednio uprawiane rosną bardzo dobrze i chętnie kwitną.