Sztuka inwestowania - cz. I


Sztuka inwestowania - cz. I
2011-07-11
Inwestowanie na rynku finansowym oznacza dobrowolne zrzeczenie się z obecnych przyjemności na rzecz przyszłych, aczkolwiek niepewnych, korzyści.

Tę niepewność można jednak zmniejszyć, dysponując odpowiednią wiedzą o sztuce inwestowania. Jak poruszać się w finansowej pajęczynie pomoże niniejszy poradnik. Dziś - fundusze private equity oraz fundusze złota.

O funduszach private equity
Fundusz private equity jest to instytucja zbiorowego inwestowania, która pieniądze zebrane od inwestorów lokuje na rynku aktywów niepublicznych, czyli kupuje akcje w spółkach nienotowanych na giełdach papierów wartościowych oraz również udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Po pewnym czasie fundusz sprzedaje posiadane walory kolejnemu inwestorowi lub wprowadza je na giełdę. Zysk z inwestycji powiększa aktywa funduszu.
Zarządzający funduszami private equity podejmują decyzje inwestycyjne opierając się głównie wynikami analizy fundamentalnej, która jest właściwa dla inwestycji długoterminowych. Na ich wycenę decydujący wpływ mają czynniki fundamentalne, zależne od sytuacji spółki oraz jej otoczenia. Rynek giełdowy nie zawsze obiektywnie wycenia akcje, czasami inwestorzy podejmują decyzje pod wpływem emocji, sporo zamieszania mogą wprowadzić działania spekulacyjne lub niedozwolone manipulacje. Podczas bessy tanieją akcje nawet spółek o dobrej kondycji. Tymczasem wyniki inwestycyjne funduszy private equity są nisko skorelowane z wynikami funduszy inwestujących w akcje notowane na giełdzie. W praktyce fundusze private equity mogą przynosić wysokie zyski, co jednak wiąże się z koniecznością ulokowania kapitału na dłuższy czas, w praktyce 3-10 lat.
Większość funduszy private equity jest niedostępna dla inwestorów indywidualnych. Jednak jest grupa funduszy oferowanych publicznie, dostępnych dla każdego inwestora. Działają one na podstawie ustawy o funduszach inwestycyjnych i są nadzorowane są przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ich polityka inwestycyjna jest uregulowana w statucie, a za jej realizację są odpowiedzialne towarzystwa funduszy inwestycyjnych.
Fundusze aktywów niepublicznych funkcjonują, jako fundusze zamknięte i emitują certyfikaty inwestycyjne, które są udziałowymi papierami wartościowymi. Nie oznacza to jednak, że droga do nich jest zamknięta dla Jana Kowalskiego, jakby to mogło wynikać z ich nazwy. Wiele tego rodzaju funduszy sprzedaje certyfikaty ofercie publicznej a ich nabywcy stają się pośrednio inwestorami w spółkach, które są nie dostępne dla inwestorów detalicznych. Emisje certyfikatów oraz ich wykupy odbywają się w ustalonych terminach, co uniemożliwia rozpoczęcie i zamknięcie inwestycji w dowolnym momencie. Jednak, jeżeli takie instrumenty są notowane na giełdzie, to inwestycję można otworzyć oraz zamknąć w dowolnym momencie, bez konieczności oczekiwania na najbliższą datę emisji lub wykupu.
Przykładem funduszu aktywów niepublicznych dostępnego dla każdego inwestora jest Investor Private Equity FIZ, który w ciągu trzech lat zarobił około 50 proc., co dowodzi tezy o wysokiej zyskowności takich inwestycji. Certyfikaty tego funduszu są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

O funduszach złota
Od kilku lat funkcjonują fundusze oparte na notowaniach złota, które są notowane na giełdach tzw. ETFs (Exchange Traded Funds). Ich wycena naśladuje bieżący kurs złota. Emitując udziały na rynku publicznym kupują, jako zabezpieczenie złoto w postaci fizycznej.  Największy tego rodzaju fundusz, SPDR Gold Trust, notowany na giełdzie w Nowym Jorku posiada obecnie w aktywach około 1200 ton czystego złota.
Kolejna kategoria funduszy złota aktywnie zarządza aktywami na rynku instrumentów pochodnych (kontraktów terminowych lub opcji). Ulokowanie kapitału w takich funduszach pozwala na wykorzystanie umiejętności i doświadczenia specjalistów od zarządzania na rynkach metali szlachetnych i rynkach finansowych.
W najszersze spektrum aktywów lokuje trzecia kategoria funduszy, które w portfelach posiadają, oprócz instrumentów pochodnych, również akcje spółek związanych z branżą, obejmującą spółki wydobywcze, dokonujące rafinacji złota lub firmy jubilerskie. W tym przypadku mówimy o funduszach akcyjnych, a nie stricte o funduszach złota, lecz często korzystają one z takiej etykiety, jako wyróżnika.
W Polsce największym funduszem złota jest Investor Gold FIZ, zarządzany przez Investors TFI. Strategia inwestycyjna funduszu opiera się o stałą ekspozycję na rynek złota z wykorzystaniem instrumentów pochodnych. W ubiegłym roku fundusz ten zarobił 63,8 proc.

Zarządzający funduszem Investor Gold FIZ zwiększają bądź redukują swoje zaangażowanie w zależności od sytuacji na rynku. Transakcje zawierane na rynkach zagranicznych są dodatkowo zabezpieczane przed skutkami niekorzystnych zmian kursów walutowych. Dzięki temu, przy słabnącym dolarze są chronione zyski jego inwestorów pomimo, że certyfikaty są wyceniane w złotówkach. Złoto od 10 lat znajduje się w trendzie wzrostowym a specjaliści przewidują dalsze zwyżki jego notowań. I nie są to oczekiwania pozbawione podstaw, bowiem istnieje wiele czynników fundamentalnych, które sprzyjają popytowi na ten szlachetny kruszec.

Jan Mazurek

Główny Analityk

Nadesłał:

ap

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl