Tablice interaktywne SMART zmieniają sposób i jakość nauczania
„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam. Zaangażuj mnie a zrozumiem” – Konfucjusz
Technologie interaktywne to przyszłość edukacji. Już teraz w takich krajach, jak Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone większość szkół wyposażona jest w tablice interaktywne i inne rozwiązania technologiczne ułatwiające uczniom i nauczycielom naukę. Wynalezione w 1991 roku tablice interaktywne SMART Board™ są już w ponad 1,3 miliona szkół na całym świecie. Polscy nauczyciele i administratorzy szkół również zaczynają dostrzegać konieczność zmiany sposobu nauczania na taki, który w większym stopniu angażuje ucznia oraz sprawia, że nauka jest przygodą.
Tajemnica skuteczności tablic interaktywnych w procesie nauczania tkwi
w multisensoryczności. Oznacza to, że proces zdobywania wiedzy odbywa się za pośrednictwem wielu zmysłów – wzroku, słuchu i dotyku. Do tych elementów dochodzi zaangażowanie ucznia w proces zdobywania wiedzy. W rozwiniętych krajach odchodzi się od statycznego przekazywania informacji na rzecz form interaktywnych, stymulujących ucznia do ich aktywnego zdobywania. Niezależnie czy jest to mapa, na której obrazowo chcemy przedstawić postępy wojsk nieprzyjaciela, czy aktualnie analizowany fragment wiersza, na którym nanosimy komentarze lub propozycje interpretacji – tablica interaktywna umożliwia wchodzenie w interakcje z cyfrowymi treściami, przez co budzi zainteresowanie i aktywuje do udziału w zajęciach. Po zakończonej lekcji nauczyciel może zachować bieżące postępy, by kontynuować rozpoczęte wątki podczas kolejnego spotkania.
W takiej formule edukacyjnej uczniowie są często współtwórcami lekcji – z zacięciem zdobywają i dzielą się materiałami multimedialnymi, które udało im się znaleźć. W wielu klasach, które korzystają z tablic interaktywnych atrakcyjność takich materiałów przygotowanych przez uczniów jest nawet elementem pozytywnej rywalizacji. Zastosowanie tablic SMART Board™ w edukacji ma także dodatkowy wymiar. Pozwala nauczycielom odnaleźć wspólną płaszczyznę kontaktu ze swoimi podopiecznymi. Młode pokolenie, wychowane w zdigitalizowanym świecie Internetu i permanentnego postępu technologicznego, świetnie odnajduje się w rzeczywistości IT. Tablice interaktywne pozwalają im wykorzystać wiedzę zdobytą na lekcjach i zastosować to, w czym czują się jak ryby w wodzie – multimedia. „Pamiętam lekcje historii z podstawówki. Najciekawsze były te o wojnie. Z zapartym tchem słuchaliśmy nauczyciela opowiadającego o ruchach poszczególnych armii. Myślę, że super byłoby pokazać te same bitwy w wersji interaktywnej, gdzie każdy ruch każdego oddziału moglibyśmy prześledzić, narysować na mapie, albo nawet zaproponować alternatywne posunięcia” – mówi Daniel Kłosiński, student socjologii z Łodzi.
Skuteczność potwierdzona w liczbach
Wyniki badań prowadzonych od 2004 roku w Zakładzie Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza[1] wykazują pozytywny wpływ stosowania technik interaktywnych w nauczaniu na efektywność przyswajania wiedzy uczniów z różnych poziomów edukacyjnych. W przebadanych szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych grupy pracujące z tablicą interaktywną uzyskały lepsze wyniki od tych, które korzystały z pracowni komputerowej oraz od grupy kontrolnej kształconej metodą tradycyjną. Jeżeli zaś chodzi o studentów, to najlepsze wyniki uzyskała grupa korzystająca z pracowni komputerowej, zaraz za nią plasowała się grupa pracująca z tablicą interaktywną. Grupa kontrolna, która uczona była metodami tradycyjnymi wypadła najsłabiej. Wyniki powyższych badań potwierdzają to, na co już 2500 lat temu zwrócił uwagę Konfucjusz: najefektywniejszym sposobem nauki jest doświadczenie, wejście w interakcję z zagadnieniem, które staramy się zgłębić.
Dane mówią same za siebie
Polska jest na początku drogi jeżeli chodzi o technologie interaktywne w edukacji. Największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem, jeśli chodzi o wykorzystanie tablic interaktywnych są Stany Zjednoczone. Futuresource Consulting, renomowana niezależna firma badawcza analizowała sprzedaż tablic interaktywnych w ostatnich 9 latach. Według raportu Futuresource Consulting w drugim kwartale 2009 roku na całym świecie zainstalowanych było ponad dwa miliony tablic interaktywnych a prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych 5 lat liczba ta przekroczy 7 milionów. Oznacza to, że w 2014 roku jedna na pięć klas lekcyjnych będzie wyposażona w tablicę interaktywną. SMART, światowy lider w kategorii tablic interaktywnych ma zainstalowanych ponad 1.3 miliona tablic interaktywnych w 175 krajach na całym świecie. Ponad 25 milionów uczniów i studentów każdego dnia korzysta z możliwości, jakie dają interaktywne produkty SMART. „Technologie interaktywne to przyszłość edukacji. Już teraz w takich krajach, jak Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone nauczyciele z dużym sukcesem wprowadzili do programu nauczania interaktywne lekcje, które zachęcają uczniów do nauki oraz podnoszą efekty.” – twierdzi Nancy Knowlton, dyrektor generalna SMART Technologies. „Tablice interaktywne mimo, że są kolejnym etapem w ewolucji systemu edukacji, w kwestii jakości nauczania są prawdziwą rewolucją, która przekłada się na bardzo realne wyniki pod względem skuteczności nauki” – dodaje Nancy Knowlton.
Interaktywna przyszłość polskiej edukacji
Technologie interaktywne, z tablicami interaktywnymi na czele, szturmem zdobywają zachodnioeuropejskie szkoły. W polskich szkołach technologia ta zaczyna nabierać rozpędu - coraz więcej nauczycieli i dyrektorów docenia zalety i możliwości tablic interaktywnych. Coraz częściej zdarza się też, że sami rodzice podejmują inicjatywy mające na celu wyposażenie sal w te nowoczesne urządzenia. Zapewne minie jeszcze sporo czasu nim choćby większość polskich szkół będzie mogła poszczycić się posiadaniem w pełni wyposażonej sali multimedialnej. Wiele zależy od inicjatywy nauczycieli, dyrektorów oraz przedstawicieli władz samorządowych, zatem to właśnie od nich powinien rozpocząć się proces modernizacji polskiej edukacji.
Rozwiązania SMART w salach lekcyjnych
Innowacyjne produkty firmy SMART Technologies zostały zaprojektowane tak, żeby bez problemu zadomowiły się w przestrzeni każdej klasy, pomagając nauczycielom w zaangażowaniu wszystkich typów uczniów w prowadzoną lekcję. Oprócz tablic interaktywnych SMART oferuje także pełną linię nowoczesnych rozwiązań interaktywnych umożliwiających współpracę, m.in.
- SMART Notebook software – oprogramowanie do przygotowywania i prowadzenia interaktywnych lekcji lub prezentacji. SMART Notebook software daje nauczycielom dostęp do całego systemu treści, narzędzi i aplikacji, które pozwolą im tchnąć życie w każdą lekcję.
- SMART Response (Senteo) – bezprzewodowe narzędzie zawierające w sobie interaktywny system do zbierania oraz analizowania informacji/odpowiedzi. Umożliwia sprawne przeprowadzanie interaktywnych testów.
- Tablet interaktywny AirLiner – tablet, który pozwala na nanoszenie poprawek, rysowanie i operowanie tablicą interaktywną nawet z najdalszych zakątków sali.
- SMART Podium – łatwy w obsłudze panel interaktywny, który pozwala prowadzić prezentacje, zajęcia, nanosić notatki na wyświetlane treści bez konieczności stania przy tablicy.
- SMART Dokument Camera – funkcjonalna kamera umożliwiająca cyfryzację i projekcję wszelkich treści – zarówno tekstu jak i trójwymiarowych eksponatów.
- Bridgit conferencing software – oprogramowanie umożliwiające szybkie i łatwe przesyłanie danych, obrazu i dźwięku.
Więcej informacji o firmie SMART Technologies dostępnych jest na stronie www.smarttech.com
W Polsce dystrybutorem produktów SMART Technologies jest firma IRS: www.irs.com.pl
O SMART Technologies:
Od kiedy w 1991 roku SMART Technologies wprowadził swoją pierwszą dotykową tablicę interaktywną SMART Board™, firma rozpoczęła tradycję tworzenia innowacyjnych, łatwych w obsłudze rozwiązań, które zapewniły jej ogólnoświatową rozpoznawalność i zaufanie klientów. To właśnie tej tradycji SMART Technologies zawdzięcza swoją obecną pozycję globalnego lidera rynku tablic interaktywnych oraz strategiczną współpracę z Intel Corporation. Stale rozszerzana linia produktów SMART sprawiła, że praca zespołowa oraz skuteczne nauczanie oparte na technologiach interaktywnych są dostępne dla milionów ludzi na całym świecie.
Dodatkowych informacji udziela:
Magdalena Skarżyńska
Monday PR
Tel. (22) 487-84-21
E-mail: magdalena.skarzynska@mondaypr.pl
Adam Kozłowski
Monday PR
Tel. (22) 487-84-21
E-mail: adam.kozlowski@mondaypr.pl
Nadesłał:
Mondaypr
|