Titanic zacumował w Krakowie na dłużej


2018-06-13
Jeszcze do 9 września można wejść na pokład legendarnej jednostki i dotknąć góry lodowej. Zbudowana od podstaw wystawa „Titanic – prawdziwa historia” ściąga do Hotelu Forum rzesze Krakowian, jak również fascynatów statku z najodleglejszych zakątków Europy.

Niesłabnące zainteresowanie pozwoliło przedłużyć planowaną początkowo do 30 czerwca wystawę o ponad dwa miesiące. 

Zwiedzający mogą poczuć majestat stalowej bryły transatlantyku i wypłynąć na otwarte wody oceanu. Szczegółowo odwzorowane wybrane wnętrza statku gwarantują niezapomniany rejs. Układ ekspozycji, którą zaaranżowano na ponad dwóch tysiącach metrów kwadratowych dawnego Hotelu Forum, pozwala wcielić się w pasażera każdej z trzech klas dostępnych na pokładzie Titanica. Autentyczności dodaje obecność kilkuset oryginalnych przedmiotów wyłowionych z wraku liniowca. Urzeka mnie wiele eksponatów wydobytych z pola szczątku wokół wraku, w tym szczególnie rzeczy osobiste pasażerów, jak choćby niezwykle piękna damska biżuteria z czasów Belle Epoque, czy zegarek, który zatrzymał się na zawsze w chwili katastrofy. Warta uwagi jest także zawartość walizki jednego z pasażerów, w tym męski garnitur uszyty z modnego nadal materiału w kratkę księcia Walii. Te eksponaty rozbudzają emocje wielu zwiedzających – mówi Krzysztof Mędrala, ambasador ekspozycji, członek British Titanic Society, pasjonat i kolekcjoner pamiątek związanych ze statkiem. 

Wystawa „Titanic – prawdziwa historia” była do tej pory prezentowana w Sztokholmie, Barcelonie, Sewilli, Madrycie, Bratysławie czy Budapeszcie i skupiła uwagę milionów osób. Nieprzerwanie od 106 lat historia, która zakończyła się tragicznie na zimnych wodach północnego Atlantyku wzrusza, a jednocześnie uczy – że człowiek pozostaje bezsilny
w konfrontacji z żywiołem.

Wystawę można oglądać do 9 września, w budynku Hotelu Forum przy ul. Konopnickiej 28 w Krakowie. Każdy zwiedzający otrzyma przy wejściu bilet pokładowy prawdziwego pasażera, by na końcu dowiedzieć się, czy przeżył katastrofę. Wystawa jest czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 20:00. Bilety można kupić online lub na miejscu w kasach wystawy – codziennie od 9:00 do 18:30.

W momencie oddania do użytku, Titanic był największym na świecie pływającym hotelem.

10 kwietnia 1912 roku transatlantyk wypłynął w swój dziewiczy rejs – z Anglii do Nowego Jorku.

 

Dokładnie 15 kwietnia o godz. 2:20, po zderzeniu z górą lodową, Titanic zaczął tonąć, aż
w końcu całkowicie zniknął pod wodą. Z 2228 osób (w niektórych źródłach można przeczytać, że na statku płynęło o 20 osób mniej) utopiło się lub zamarzło ponad 1,5 tys. pasażerów, przeżyło jedynie 712.


„Wystawa Titanic – prawdziwa historia” | Kraków 2018

budynek Hotelu Forum, ul. Konopnickiej 28

Link: www.facebook.com/titanicprawdziwahistoria/

Bilety dostępne są za pośrednictwem stron: www.eventim.pl oraz www.ebilet.pl

Organizator: JVS Group, www.facebook.com/jvsgrouppl/, http://jvsgroup.pl 

 Nadesłał:

PRinspiration

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl