Trendy w salonie czyli jakiego koloru meble tapicerowane Polacy wybierali w 2015 roku


Trendy w salonie czyli jakiego koloru meble tapicerowane  Polacy wybierali w 2015 roku
2016-03-21
Nadążamy za europejskimi trendami mody czy pozostajemy wierni odcieniom brązu, które przez wiele lat dominowały w naszych mieszkaniach? Jesteśmy gotowi na kolorystyczne eksperymenty, czy też raczej wolimy stonowaną i bezpieczną paletę barw czyli łączenie neutralnego z neutralnym?
Raport przygotowany przez Fabrykę Mebli Gala Collezione wskazuje, że do polskich salonów stopniowo, acz konsekwentnie wkracza ożywczy powiew, zmieniając nasze kolorystyczne wybory i decyzje. 

Jakiego koloru meble tapicerowane wybierają Polacy? Na to pytanie odpowiada raport przygotowany przez Fabrykę Mebli Gala Collezione, w którym przeanalizowano ponad 115 000 realnych decyzji zakupowych dotyczących sof i narożników oraz foteli w tapicerce ze skóry naturalnej i tkaniny z lat 2014 i 2015. 

Skóra w odcieniach beżu

W polskich mieszkaniach królują neutralne kolory skór, kojarzące się z harmonią i odpoczynkiem na łonie przyrody. W 2015 roku pięciu na dziesięciu Polaków wybrało sofę lub narożnik ze skór w jasnych, pastelowych odcieniach - od ecru, przez beż, aż po cappuccino. W porównaniu do roku poprzedniego niewiele się zmieniło w czołówce rankingu – w decyzjach zakupowych dominowały kolory neutralne i „bezpieczne”, pozwalające łatwo dopasować sofę do pozostałych mebli w salonie. Może mieć to związek częściowo z faktem, że po meble skórzane sięgają w dużej mierze dojrzalsi Polacy, którzy są bardziej tradycyjni pod kątem dobieranych kolorów. Z drugiej strony, wzrósł udział mebli czarnych – co z uwagi na to, że jest to kolor lubiany przez młodych, oznacza wzrost zainteresowania skórzanymi meblami także ze strony młodszego pokolenia.    

Coraz więcej szarości

Bardziej zauważalna zmiana dotyczy sof i narożników tapicerowanych tkaniną. W tym przypadku widać stopniowy odwrót od brązów i różnych odcieni beżu, cieszących się dużym zainteresowaniem w 2014 roku, w kierunku różnych odcieni szarości (od popielatego aż po grafitowy). Taki kolor wybrało ponad 43% Polaków, którzy zdecydowali się w 2015 roku na zakup sofy lub narożnika. Swoją zasługę mają w tym zapewne włoscy projektanci, którzy tendencję w zakresie popularności szarego przewidzieli już jakiś czas temu podczas wiosennych targów w Mediolanie. 

„Stopniowo ale konsekwentnie w mieszkaniach Polaków pojawia się coraz więcej kolorów. Sięgamy już nie tylko po soczyste, nasycone farby czy barwne dodatki, ale także coraz częściej decydujemy się na zastąpienie królujących od lat brązów i beży na tapicerkę w odcieniach bardziej odważnych”. – opowiada Magdalena Kopińska – Król, Dyrektor Handlowy w Fabryce Mebli Gala Collezione. – „Z jednej strony sprzyja temu fakt, że my – Polacy – świetnie czujemy się jako obywatele świata i chętnie podążamy za trendami, płynącymi z największych ośrodków mody i designu. Z drugiej strony – młode pokolenie z radością eksperymentuje w zakresie łączenia różnych styli, form i barw, sięgając po rozwiązania jakże odmienne, niż pozostająca jeszcze w pamięci dojrzalszej części naszego społeczeństwa PRL-wska stylistyka dużego pokoju we własnym M.”

Wyraź siebie poprzez kolor fotela

Fotel jest meblem, który przestał być postrzegany jako element zestawu wypoczynkowego, kupowany w takiej samej tapicerce co sofa. Coraz częściej jest traktowany jako indywidualny dodatek, który prócz zapewniania odpowiednich walorów użytkowych, ma także stanowić atrakcyjny wizualnie element wyposażenia salonu. To zapewne z tego powodu decyzje w zakresie koloru fotela są zdecydowanie bardziej odważne, a sam mebel staje się wyrazem kolorystycznej ekspresji Polaków. W 2015 roku co dziesiąta osoba kupiła skórzany fotel w czerwonej i białej tapicerce, podczas gdy jeszcze rok wcześniej najpopularniejszy był kolor kremowy i cappuccino. Zauważalnie wzrósł też udział foteli z czarnej skóry, „spychając” ciemny brąz na dalsze miejsce w rankingu popularności.

Także w przypadku foteli w obiciu z tkaniny, Polacy pozwalają sobie na więcej kolorystycznej fantazji. Podczas gdy jeszcze w 2014 roku największym zainteresowaniem cieszyły się fotele brązowe, tak w 2015 roku zdecydowanym liderem stał się szary, a do czołówki wszedł także kolor czerwony. 

Różne odcienie szarości, żółcie, turkusy, czerwienie – gama kolorystyczna mebli tapicerowanych kupowanych przez naszych rodaków rozszerza się coraz bardziej. Dzięki temu nasze otoczenie nabiera charakteru i żyje się nam po prostu bardziej kolorowo. 

----------------------------
Raport jest opracowaniem własnym Fabryki Mebli Gala Collezione na podstawie losowo dobranej próby N=58 000 zamówień z terenu całej Polski na meble tapicerowane w skórze naturalnej i tkaninie, produkowane przez Fabrykę Mebli Gala Collezione, złożonych w 2014 r. oraz N=58 000 zamówień złożonych w 2015 r. 


Nadesłał:

Gala Collezione

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl