Udomowiona przestrzeń biurowa na Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie


Udomowiona przestrzeń biurowa na Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie
2013-04-17
Po spektakularnym sukcesie ubiegłorocznej wystawy Handmade Wallpaper* Exhibition, w tym roku magazyn Wallpaper* zaprosił Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) oraz brytyjskiego architekta Adama Khana do stworzenia nowoczesnej reinterpretacji przestrzeni biurowej. W wyniku tej współpracy powstała konstrukcja „Octopus" z tulipanowca amerykańskiego, którą można było oglądać od 9 do 13 kwietnia 2013 r. na wystawie Handmade Wallpaper* Exhibition w Mediolanie. Kompozycja została przedstawiona po raz pierwszy podczas wydarzenia „Office of the Future" w kompleksie biurowym Howick Place w Londynie w dniach 21-31 marca 2013 r.

Celem projektu było stworzenie nowej koncepcji wystroju współczesnego biura w odpowiedzi na zmieniający się styl życia oraz zaprezentowanie wizji tego, w jakiej przestrzeni moglibyśmy spędzać czas w pracy.

„Granice pomiędzy biurem a domem nieustannie się zacierają. Ludzie chcą udomowić miejsce pracy, sprawić, by było bardziej przyjazne oraz odzwierciedlało gust i osobowość pracowników. Nasza wystawa miała pokazać, że odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni biurowej może pozytywnie wpłynąć na kreatywność, motywację i lojalność pracowników, a jednocześnie podkreślić charakter firmy" - powiedział Tony Chambers, redaktor naczelny magazynu Wallpaper*.

Autorem oryginalnej kompozycji „Octopus", dzięki której można w dowolny sposób łączyć lub dzielić przestrzeń biurową, jest architekt Adam Khan, który przy projekcie współpracował z brytyjskim rzeźbiarzem Adamem Kershaw. Do wykonania konstrukcji Khan zdecydował się użyć drewna tulipanowca amerykańskiego, zarówno w naturalnej postaci, jak i po obróbce termicznej. Projekt Khana, w połączeniu z podłogą z twardego klonu amerykańskiego, tworzy ciepłe, przytulne i przyjazne miejsce pracy.

„Bardzo zainteresował mnie potencjał przestrzeni biurowej, która może być połączeniem miejsca do pracy i domu. W takiej sytuacji zastosowanie drewna było dla mnie oczywistym wyborem. Szczególnie interesujący okazał się tulipanowiec amerykański. W naturalnej postaci jest to drewno o bardzo zróżnicowanej kolorystyce, a po obróbce termicznej przyjmuje głęboką czekoladową barwę. Połączenie tych dwóch cech jest niezwykle atrakcyjne wizualnie. Konstrukcja „Octopus" jest jak delikatna zasłona z cienkich warstw jasnego i ciemnego drewna. Wygląda to szczególnie interesująco, gdy przechodząc obok konstrukcji widzimy zmieniające się subtelnie kolory i światło przechodzące między drewnianymi elementami" - powiedział o swoim projekcie Adam Khan.

Naturalne zróżnicowanie kolorystyczne drewna tworzy efektowny kontrast z ciemnymi elementami z tulipanowca po obróbce termicznej, zwykle używanego na zewnątrz pomieszczeń. Tym razem wyjątkowo zastosowano go w pomieszczeniu w celu uzyskania ciemniejszego wykończenia.

Rolą Adama Kershaw było utrzymanie prostoty wizualnej projektu. „Mimo że na pierwszy rzut oka konstrukcja „Octopus" wydaje się nieskomplikowana, jej wykonanie stanowiło wyzwanie. Ściany wyglądają, jakby stały bez podpory, ale w rzeczywistości są podtrzymywane przez podkład podłogowy i sufit. Dzięki temu konstrukcja jest stabilna. „Octopus" składa się ze 179 pionowych drewnianych elementów, z których każdy był szlifowany i wykańczany ręcznie" - powiedział współautor projektu.

Z kolei właściciel firmy Morgan Timber, która dostarczyła surowiec do wykonania konstrukcji, jest bardzo zadowolony, że architekt wybrał właśnie tulipanowiec amerykański: „Tulipanowiec jest powszechnie używany w stolarce wewnętrznej i bardzo często stosowany do produkcji drzwi i boazerii. Najczęściej poddaje się go bejcowaniu, jednak pozostawienie drewna w naturalnej postaci może przynieść spektakularne rezultaty. Różne odcienie kolorów, wzory i smugi w drewnie twardzieli kontrastują z kremową barwą bielu, tworząc niesamowite efekty wizualne" - wyjaśnił Robert Morgan.

Podłoga z twardego klonu amerykańskiego dodatkowo podkreśla kolor i rysunek słojów tulipanowca. „Twardy klon amerykański to wytrzymały gatunek drewna, z którego wykonuje się podłogi w takich miejscach jak hale sportowe czy siłownie. Z kolei tulipanowiec amerykański to atrakcyjny wizualnie i niezwykle wszechstronny gatunek drewna. Jestem przekonany, że wkrótce zyska on na popularności".

David Venables, dyrektor AHEC na Europę, jest bardzo zadowolony z efektów współpracy: „Cieszymy się, że po niezwykle udanej ekspozycji podczas wydarzenia „Office of the Future" w Londynie, magazyn Wallpaper* zdecydował się ponownie zaprezentować konstrukcję szerokiej publiczności na Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie. Wystawę odwiedziły rzesze zwiedzających. Stała się ona pretekstem do dyskusji na temat przenikania się życia zawodowego i prywatnego, czego efektem jest odpowiednie dostosowanie otoczenia. Konstrukcja „Octopus" pokazuje, że jest możliwe zaaranżowanie przyjaznej i udomowionej przestrzeni biurowej. W osiągnięciu tego efektu bardzo pomogło nam zastosowanie drewna. Zarówno tulipanowiec, jak i twardy klon amerykański pozwoliły na wizualne ocieplenie przestrzeni i nadanie jej nowoczesnego charakteru".

Więcej o kulisach powstawania projektu „Octopus" można dowiedzieć się z filmu wideo na stronie http://www.youtube.com/watch?v=t63Rr80BC7Q, w którym o konstrukcji opowiadają m. in. architekt Adam Khan oraz David Venables, dyrektor AHEC na Europę.

Informacje na temat tulipanowca amerykańskiego
Tulipanowiec amerykański jest szeroko rozpowszechniony we wschodniej części USA. Drewno bielu tulipanowca amerykańskiego ma kolor kremowobiały i może zawierać barwne smugi. Drewno twardzieli może przyjmować różne barwy, od jasnożółtobrązowej po oliwkową. Pod wpływem światła oliwkowy kolor drewna twardzieli zazwyczaj zmienia się w brązowy. Struktura tego drewna o prostym rysunku włókien może się wahać od gładkiej do średnio gładkiej.

Tulipanowiec to jeden z najcenniejszych i najbardziej uniwersalnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego. Znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, meblarstwie i stolarce wewnętrznej. Wykonuje się z niego między innymi szafki kuchenne, drzwi, boazerie, listwy, płyty klejone, elementy toczone i rzeźby. Mimo swojej stosunkowo niewielkiej wagi i miękkości, tulipanowiec amerykański ma doskonałe właściwości mechaniczne, bardzo dobrze poddaje się obróbce mechanicznej, struganiu, toczeniu i wierceniu, a także dobrze się klei. Stosunek jego wytrzymałości do wagi jest bardzo wysoki. Dzięki temu drewno to doskonale sprawdza się w produkcji bali laminowanych oraz laminowanych elementów konstrukcyjnych. Tulipanowiec jest często malowany lub bejcowany, jednak ostatnio coraz popularniejsze staje się pokrywanie go naturalnymi impregnatami do drewna, aby zachować jego ciekawą kolorystykę oraz pokazać układ słojów. Architekci i projektanci na całym świecie cenią zadziwiającą, naturalną różnorodność kolorów tego gatunku drewna.

Informacje na temat twardego klonu amerykańskiego
Twardy klon amerykański występuje we wschodniej części USA, głównie w Stanach północnowschodnich oraz w Krainie Wielkich Jezior. Drewno bielu jest kremowobiałe z delikatnym czerwonawym odcieniem, a drewno twardzieli występuje w kolorach od jasno- do ciemnoczerwonobrązowego. Ilość ciemniejszego drewna twardzieli może się różnić w zależności od obszaru pochodzenia. Twardy klon ma zwartą, gładką strukturę i najczęściej prosty układ włókien. Czasami włókna mogą również występować w układzie „falowanym", „tygrysich pasów" lub „pawiego oczka".

Twardy klon amerykański wspaniale sprawdza się na podłogach o dużym natężeniu ruchu, np. w teatrach, salach koncertowych, salach gimnastycznych czy boiskach do koszykówki. Używany jest również do produkcji mebli, boazerii, schodów, drzwi i listew. Drewno klonu jest twarde i ciężkie, bardzo wytrzymałe, wyjątkowo odporne na ścieranie i zużycie. Ponadto dobrze poddaje się gięciu pod wpływem obróbki hydrotermicznej.

Informacje o AHEC
Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) jest wiodącą międzynarodową organizacją handlową, która reprezentuje amerykański przemysł drewna liściastego, w tym głównych eksporterów oraz wszystkie kluczowe stowarzyszenia zrzeszające producentów amerykańskiego drewna liściastego. AHEC koncentruje się na dostarczaniu informacji na temat dostępnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego, źródeł jego pochodzenia oraz oferowanych produktów architektom, projektantom oraz użytkownikom. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.americanhardwood.org, gdzie można także bezpłatnie pobrać wszystkie publikacje AHEC.

Informacje na temat magazynu Wallpaper*
Miesięcznik Wallpaper* to najważniejszy magazyn o stylu i designie na świecie. Przyciąga najbardziej wyrafinowanych odbiorców poprzez ciągłe zgłębianie nowych obszarów kreatywności i zapewnianie szerokiej tematyki obejmującej wszystko od architektury po motoryzację, od mody po podróże, od wystroju wnętrz po biżuterię. Wallpaper* jest czytany w 93 krajach i jako jedyny na rynku dociera do elity designu na całym świecie. Wallpaper* ukazuje się w wersji papierowej oraz na iPada, za każdym razem z okładką zaprojektowaną przez innego artystę. Magazyn ma 600 000 fanów na Twitterze i ewoluował z biblii stylu do marki rozpoznawanej na całym świecie.
www.wallpaper.com


Kontakt dla mediów:

Belinda Cobden-Ramsay
Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)
tel.: +44 20 7 626 4111
e-mail: pr@americanhardwood.org

lub

Jarosław Soroczyński
Questia sp. z o.o. sp.k.
Communications Management Consultants
tel.: +48 22 623 07 00
e-mail: jsoroczynski@questiapr.pl

Nadesłał:

Jarosław Soroczyński

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl