W jaki sposób budynki mogą stać się inteligentne?
Obecnie na świecie zużywa się zbyt wiele energii i w zbyt mało efektywny sposób. To właśnie, w największym skrócie, stanowi dla nas wyzwanie.
Popyt na energię rośnie szybciej niż jej podaż, co oznacza, że aby osiągnąć dany poziom zrównoważenia środowiskowego, konieczne jest bardziej efektywne wytwarzanie, dostarczanie i wykorzystywanie energii.
Ten proces napotyka jednak na stałe opóźnienia. Światowe zapotrzebowanie na energię pierwotną wzrośnie do 2035 r. o ponad 36% w porównaniu do 2008 r. Współczesna technologia potencjalnie pozwala odbiorcom znacząco zmniejszyć zużycie energii bez rezygnacji z poziomu funkcjonalności czy komfortu. Inteligencja cyfrowa, powszechnie określana mianem technologii inteligentnej, będzie odgrywać ogromną rolę w tej ewolucji.
„Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii i nacisk na zapewnianie rzeczywistej efektywności energetycznej, stale wzrasta zapotrzebowanie na zarządzanie wszystkimi funkcjami budynków jako zintegrowanym systemem. Inteligentny budynek pozwala swoim użytkownikom i ich zarządcom na zoptymalizowanie możliwych korzyści i oszczędności dzięki umiejscowieniu narzędzi związanych z różnymi systemami danego budynku takich, jak HVAC, systemy gaśnicze, bezpieczeństwa, itp. w ramach jednego, spójnego, systemu automatyzacji i kontroli.” – podkreśla Michał Ajchel Dyrektor ds. Efektywności Energetycznej Schneider Electric.
Dwa kluczowe wskaźniki: interoperacyjność i zmiana zachowań
Otwarta architektura jest jednym z istotnych narzędzi, umożliwiających tworzenie inteligentnych modeli budynków. Wprowadza bowiem specjalne protokoły komunikacji, które pozwalają na wymianę informacji, synchronizację urządzeń i uzyskanie optymalnego wskaźnika efektywności pomiędzy systemami kontroli budynku, pochodzącymi od różnych producentów.
„Inteligentne zarządzanie energią ułatwia pracę personelowi serwisowemu i na dodatek jest to system niedrogi. Przeprowadzone przez brytyjską organizację Energy Savings Trust badanie ujawniło, że zainstalowanie technologii do pomiaru i monitorowania zużycia zwraca się przeciętnie w okresie krótszym niż 6 miesięcy. Niewielki wzrost nakładów kapitałowych może znacznie ograniczyć wydatki operacyjne. Badania empiryczne nad rozwiązaniami pomiarowymi w zróżnicowanej grupie budynków dowiodły, że ich stosowanie przyczynia się przeciętnie do 5% spadku rachunków za media. Ale to nie koniec korzyści finansowych. Dzięki lepszemu wykorzystaniu urządzeń można osiągnąć oszczędności rzędu 2-5%. Poprzez poprawę niezawodności systemów można potencjalnie uzyskać oszczędności na poziomie 10% „- dodaje Michał Ajchel.
Zmiana zachowań jest kolejnym ważnym działaniem na rzecz osiągnięcia rzeczywistej efektywności. To także wyzwanie dla producentów, aby dostarczali rozwiązania, które umożliwiają taką zmianę. Dzięki temu, bez konieczności ponoszenia poważnych nakładów, inteligentne systemy zarządzania energią mogą zmieniać pasywne wykorzystanie energii w jej aktywną optymalizację, oferując przy tym klientom możliwość kontroli, jakiej potrzebują oraz pożądane przez nich oszczędności.
O Schneider Electric
Schneider Electric, globalna firma specjalizująca się w zarządzaniu energią elektryczną, oferuje swoim klientom w ponad 100 krajach świata zintegrowane rozwiązania w wielu różnorodnych segmentach rynku. Firma zajmuje wiodącą pozycję w dziedzinie energetyki i infrastruktury, procesów przemysłowych, systemów automatyki budynków i centrów przetwarzania danych, a także posiada silną pozycję i bogatą ofertę dla budownictwa mieszkaniowego. Koncentrując się na rozwiązaniach, które przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa, niezawodności, wydajności i efektywności energii w roku 2010 grupa uzyskała 19,6 mld Euro przychodów ze sprzedaży. Ponad 110 000 pracowników Schneider Electric aktywnie angażuje się w to, aby pomagać zarówno jednostkom, jak i organizacjom „Korzystać w pełni ze swojej energii” www.schneider-electric.pl
Nadesłał:
Mondaypr
|