Wakacyjny rajd


Wakacyjny rajd
2009-07-27
W ciągu dwóch tygodni nieprzerwanych wzrostów krajowy WIG znajdował się nieprzerwanie w światowej czołówce najlepiej radzących sobie rynków. W ubiegłym tygodniu zyskał 7,7 proc.

Pozytywne nastroje na giełdzie przełożyły się również na rynek walutowy. Złotówka umacniała się w tempie niespotykanym od dłuższego czasu.

Wszelkie racjonalne przesłanki przemawiałyby za tym, że w bieżącym tygodniu dojdzie do korekty ostatnich silnych wzrostów. Trudno jednak o rzeczową analizę obecnej sytuacji, gdy inwestorzy kierują się emocjami windując entuzjastycznie indeksy. Warto się skupić zatem na podsumowaniu tego, co ostatnio doświadczyliśmy niż mierzyć w prognozy, które rychło mogą się zdezaktualizować.

Piątkowa sesja na giełdzie nowojorskiej pozwoliła w całej okazałości przekonać się o sile rynku w jego obecnej - euforycznej - fazie. S&P 500 zyskał 0,3 proc. kończąc sesję na poziomie 979 pkt. Stracił jedynie minimalnie technologiczny NASDAQ. Tak spokojna reakcja inwestorów była zaskakująca w obliczu informacji, które napłynęły z amerykańskich firm. Zdecydowanie gorsze rezultaty od oczekiwań opublikował Microsoft. Ponadto słabe wyniki pokazał Amazon.com. Te dwa informatyczne giganty nie potrafiły jednak zmienić pozytywnych nastrojów panujących na rynkach. Widać wyraźnie, że inwestorzy nie szukają pretekstu do realizacji zysków.

Poniedziałkowy poranek rozpoczął się ponadto znacznymi wzrostami na rynkach azjatyckich. Niewątpliwie będzie to miało przez resztę dnia odzwierciedlenie w umacniających się cenach surowców. Analitycy japońscy ocenili, ż wyniki kwartalne spółek z Kraju Kwitnącej Wiśni będą znacznie lepsze niż po pierwszych trzech miesiącach tego roku. Spowolnienie gospodarcze zaczyna wyhamowywać. Widać symptomy poprawy, chociażby po tym, że po raz pierwszy od początku kryzysu sektor finansowy ma zacząć wykazywać zyski. W efekcie NIKKEI zyskał ponad 2 proc.

Kluczowym wydarzeniem tygodnia będzie piątkowa publikacji wstępnych szacunków dotyczących amerykańskiego PKB w II kw. Prognozy mówią o spadku o 1,2 proc. To zdecydowana poprawa względem -5,5 proc. w I kw. Ponadto od III kw. analitycy oczekują dodatniej dynamiki PKB.

Grzegorz Wach, Analityk Finamo

Nadesłał:

ap

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl