Wielofunkcyjny drewniany stół „Devil Amongst the Tailors” na targach designu w Mediolanie
Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) zostało zaproszone do współpracy z wpływowym magazynem Wallpaper*, studio aberrant architecture oraz firmą Benchmark, czego efektem były dwa projekty stołów do pubu, nazwane „Devil Amongst the Tailors”.
Po spektakularnym sukcesie ubiegłorocznej wystawy Handmade, wpływowy międzynarodowy magazyn Wallpaper* powraca w tym tygodniu do Brioni Palazzo na targi designu Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie, aby zaprezentować swoje projekty będące efektem współpracy najlepszych światowych projektantów i rzemieślników. Zostaną one przedstawione w letnim numerze Wallpaper* poświęconym wystawie Handmade.
Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) zostało zaproszone do współpracy z magazynem Wallpaper*, studio aberrant architecture oraz firmą projektową Benchmark, której owocem było unikalne połączenie najlepszych materiałów, innowacyjnego designu i rzemiosła. Amerykański jesion, orzech, klon i wiśnia to główne gatunki drewna, z których wykonano dwa stoły do pubu, nazwane „Devil Amongst The Tailors". Stoły zostały zaprojektowane przez studio aberrant architecture i wykonane przez firmę Benchmark.
AHEC pełnił rolę doradcy w kwestiach odpowiedniego doboru drewna, estetyki i zasad zrównoważonego wzornictwa. Amerykańskie drewno liściaste występuje w ponad 20 gatunkach, co zapewnia różnorodność barw, układu włókien i charakteru surowca. Wielofunkcyjne stoły „Devil Amongst The Tailors" są doskonałym przykładem wykorzystania palety barw i faktur. Czarny orzech amerykański wraz z jesionem stanowią idealne połączenie do ciemniejszych pomieszczeń, takich jak prywatne kluby członkowskie czy też bary i puby, natomiast kombinacja wiśni amerykańskiej z klonem komponują się z jaśniejszymi wnętrzami, na przykład hotelowym lobby lub kawiarnią. „Bardzo cieszymy się, że kolejny rok z rzędu możemy uczestniczyć w wystawie Handmade" - powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę. „Koncepcja i projekt stołów „Devil Amongst the Tailors" są doskonałe. Stoły są przepięknie wykonane i pokazują wszechstronność amerykańskiego drewna liściastego".
Studio aberrant architecture słynie z odkrywczych, innowacyjnych projektów, które poszerzają percepcję i pokazują nowe, niespodziewane sposoby odbioru świata. Podczas swojej rezydentury w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, członkowie studia aberrant architecture studiowali oryginalne rysunki przedstawiające nieistniejący już pub „Elephant & Castle" w Lambeth. Projekty autorstwa architekta Alberta A. Webbe'a ukazywały budynek o zróżnicowanym przeznaczeniu, podzielony na trzy główne części: część „publiczną" funkcjonującą jako pub; części „prywatne" przeznaczone dla stałych klientów pubu, dla których lokal ten był naturalnym przedłużeniem biura lub domu, oraz duże pomieszczenie, w którym można było organizować spotkania grupowe i wydarzenia dla społeczności lokalnej.
Łącząc koncepcję z przeszłości z analizą współczesnego stylu pracy, magazyn Wallpaper* poprosił studio aberrant architecture o zaprojektowanie nowego stołu do pubu, który oprócz pełnienia standardowej funkcji, będzie mógł też zapewnić nowoczesnemu mobilnemu pracownikowi możliwość zwiększenia produktywności, przyjazną atmosferę oraz stworzy okazję do spotkań z kolegami z pracy.
Stół ten pokazuje rosnące zapotrzebowanie na tymczasową przestrzeń biurową zlokalizowaną poza domem. Dla wielu osób biurowce są już przeżytkiem i coraz więcej mobilnych pracowników wędruje po Londynie w poszukiwaniu przyjaznych miejsc do pracy. Stół nazwano „Devil Amongst the Tailors" na cześć tradycyjnej angielskiej barowej gry, będącej odmianą stołowych kręgli. Łączy on w sobie luksusowy blat wykonany z amerykańskiego jesionu lub klonu, mosiężny podnóżek dający wytchnienie dla zmęczonych stóp, a także wiele innych funkcji. Pod drewnianą pokrywą kryje się przestrzeń przeznaczona do pracy, z przybornikami w kształcie kręgli, w których można ułożyć długopisy i spinacze, a także przymocowaną do blatu lampkę biurową. Jeżeli mamy ochotę na lunch, spotkanie z klientem lub przerwę na papierosa, wystarczy zamknąć pokrywę, a praca i cały bałagan z nią związany nikną, w bezpiecznym miejscu poza zasięgiem wzroku, co pozwala zapomnieć na chwilę o obowiązkach. Jeżeli chcemy odrobiny relaksu, umieszczamy wyjmowaną szufladę na blacie stołu, ustawiamy przyborniki w kształcie kręgli i zawieszamy mosiężną kulkę i łańcuszek na statywie lampki biurowej - czas na improwizowaną grę w kręgle stołowe, w Anglii znane również jako „Devil amongst the Tailors". Kevin Haley ze studia aberrant architecture powiedział: „Ten wyjątkowy projekt pozwolił nam jeszcze głębiej zbadać współczesny tryb życia i elastyczne warunki pracy oraz dostosować je do niewielkiej skali stołu, co było nie lada wyzwaniem. Bliska współpraca z magazynem Wallpaper*, firmą projektową Benchmark i stowarzyszeniem AHEC, zarówno na etapie projektowania jak i wykonania, zapewniała nam kreatywne środowisko pracy, dzięki czemu uzyskaliśmy produkt końcowy jeszcze lepszy niż się tego spodziewaliśmy".
Dzięki najlepszym angielskim rzemieślnikom i pięknym gatunkom odnawialnego amerykańskiego drewna liściastego, stoły zostały wykonane ręcznie przez firmę Benchmark przy użyciu tradycyjnych metod takich jak łączenie na wczepy płetwiaste oraz łączenie na czopy. Dołożono wszelkich starań, aby mieć pewność, że drewniany surowiec pochodzi z legalnych źródeł. Na potrzeby tego projektu wybrano najlepsze drewno amerykańskiej wiśni, klonu, orzecha i jesionu. Robione na miarę metalowe części, wykonane z patynowanej miedzi, zamówiono w Birmingham, które słynie z tradycyjnego rzemiosła i obróbki metali. Z metalu wykonano podnóżek, rączki, zamki oraz ręcznie grawerowane mosiężne wnętrze szuflad, w którym miały pomieścić się kręgle. Sean Sucliffe, dyrektor firmy Benchmark, powiedział: „Wykonanie stołów do pubu na wystawę Handmade, której kuratorem jest magazyn Wallpaper*, było dla nas czystą przyjemnością. AHEC dostarczył nam surowiec najwyższej klasy. Orzech amerykański zapewnił stołom bogactwo intensywnych barw, które doskonale komponuje się z miedzianym podnóżkiem. Z kolei amerykański klon jest niemal zupełnie śnieżnobiały. Bardzo przyjemnie pracowało się nam znowu z drewnem wiśni. W ostatnich latach wykonaliśmy z niej dużo mebli i cieszymy się, że ten wyjątkowy gatunek drewna znów zyskuje na popularności. Stoły zostały wykonane przez Sama Foster-Smitha, niezwykle utalentowanego rzemieślnika z 35-letnim doświadczeniem. Wyciął on ręcznie wszystkie wczepy płetwiaste i łączenia na czopy, a efektem końcowym była prawdziwa perełka współczesnego rzemiosła."
Prawdopodobnie najbardziej innowacyjnym aspektem tego projektu był fakt, że przy pomocy firmy Benchmark, AHEC udokumentował wszystkie elementy procesu tworzenia stołów i połączy je razem z danymi dotyczącymi oceny cyklu życia (LCA) zebranymi od przedstawicieli amerykańskiego przemysłu drzewnego, aby stworzyć pełny raport, obrazujący cykl życia produktu od źródła do finalnego rezultatu. „Będzie to pierwsza tego typu analiza w naszej branży i wierzymy, że te przejrzyste i udowodnione naukowo informacje są niezbędne, by producenci i projektanci mogli podjąć przemyślaną decyzję w kwestii zrównoważonego wzornictwa" - powiedział David Venables. Tony Chambers, redaktor naczelny magazynu Wallpaper*, tak wypowiedział się na temat projektu: „Wystawa Handmade to hołd złożony doskonałemu designowi, talentom i pomysłom, a także determinacji, by stworzyć coś nieszablonowego. Cieszymy się z pięknych projektów oraz nawiązania nowych przyjaźni".
Stoły „Devil Amongst the Tailors" są przykładem nie tylko mądrze zaprojektowanych mebli, służących pracy i zabawie. Są one również efektem współdziałania, doskonałego rzemiosła i zrównoważonego wzornictwa. Stoły te są niewątpliwie główną atrakcją tegorocznej wystawy Handmade na targach designu w Mediolanie.
Fotografia: Angus Thomas, Wallpaper* Handmade
Informacje o AHEC
Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) jest wiodącą międzynarodową organizacją handlową, która reprezentuje amerykański przemysł drewna liściastego, w tym głównych eksporterów oraz wszystkie kluczowe stowarzyszenia zrzeszające producentów amerykańskiego drewna liściastego. AHEC koncentruje się na dostarczaniu informacji na temat dostępnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego, źródeł jego pochodzenia oraz oferowanych produktów architektom, projektantom oraz użytkownikom końcowym. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.americanhardwood.org.
Informacje na temat gry „Devil amongst the Tailors"
„Devil amongst the Tailors" to najbardziej popularny rodzaj gry w barowe kręgle stołowe, w Anglii, znanej również jako Bar Skittles, Table Skittles lub Indoor Skittles. Ta oryginalna gra pojawiła się na początku XVIII wieku i została zminiaturyzowana, tak, aby nie był potrzebny tor - dziewięć kręgli stojących na kwadratowym stole zbija się za pomocą kuli, która kołysze się na statywie. W 1783 roku miłośnicy teatru i krawcy (ang. tailors) protestowali pod londyńskim teatrem Theatre Royal Haymarket przeciw sztuce, którą krawcy uznali za obraźliwą. Do stłumienia zamieszek wezwano żołnierzy, którzy zrobili to z takim zaangażowaniem, że ich metodę w lokalnej prasie porównano do kuli zbijającej kręgle. Po tym wydarzeniu kręgle stołowe często nazywano mianem „Devil amongst the tailors" (w wolnym tłumaczeniu „diabeł pośród krawców").
Informacje o studio aberrant architecture
aberrant architecture to multidyscyplinarne studio projektowe i think-tank, założone przez dyrektorów Davida Chambersa i Kevina Hayley'a, które działa w dziedzinach takich jak architektura, design, sztuka współczesna i analiza kultury. Członkowie londyńskiego studio starają się jak najlepiej uchwycić przeszłość i teraźniejszość, aby móc kształtować przyszłość designu. Studio cieszy się renomą na całym świecie dzięki swoim zabawnym, prowokującym i interaktywnym projektom, które wykorzystują architekturę i design do wprowadzania nowych, niekonwencjonalnych sposobów odbierania rzeczywistości. Studio aberrant architecture regularnie współpracuje z lokalnymi społecznościami i ekspertami z dziedziny designu, zawsze stawiając człowieka w centrum swoich projektów. aberrant architecture, działające również jako think-tank, wskazuje i bada istotne zagadnienia we współczesnym społeczeństwie. W 2010 roku aberrant architecture rezydowali w muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. W tym samym roku byli również współzałożycielami The Gopher Hole, londyńskiej galerii, która dzięki publicznym wystawom i dyskusjom zapewnia platformę do debaty na temat sztuki i społeczeństwa. Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych:www.aberrantarchitecture.com oraz www.the-gopher-hole.com.
Aby uzyskać dodatkowe informacje na temat aberrant architecture, prosimy o kontakt z Kevinem Haleyem, pod adresem e-mail: kevin@aberrantarchitecture.com lub numerem telefonu: +44 (0) 7732298770.
Informacje na temat firmy Benchmark
Angielski producent mebli Benchmark pasjonuje się rzemiosłem i designem. Firma tworzy ręcznie wykonane meble w sposób przyjazny dla środowiska, które mogą przetrwać wiele pokoleń.
Benchmark założyli ponad 25 lat temu Terence Conran i Sean Sutcliffe w stajni na nieużywanej farmie na terenie wiejskiej posiadłości Terence'a. Firma zaczęła wykonywać prototypy i niewielkie serie mebli dla wiodących sieci handlowych. Na przestrzeni lat Benchmark rozszerzyła swoją działalność i stała się najbardziej zaawansowanym technologicznie warsztatem w całej Wielkiej Brytanii. Firma posiada studio designu i zatrudnia 40 rzemieślników w swoich oddziałach w Berkshire i Dorset.
Benchmark działa w Wielkiej Brytanii, ale współpracuje także z architektami, architektami wnętrz i osobami prywatnymi na całym świecie przy realizacji projektów komercyjnych oraz tworzeniu nowoczesnych mebli do domu, które sprzedaje klientom bezpośrednio w warsztacie lub showroomie w Kintbury w West Berkshire. Więcej informacji na temat firmy można znaleźć na stronie internetowej: www.benchmarkfurniture.com lub uzyskać pod numerem telefonu: +44 (0)1488 608020.
Informacje na temat magazynu Wallpaper*
Prawdziwie międzynarodowy, konsekwentnie inteligentny i niezmiernie wpływowy Wallpaper to najważniejszy magazyn o stylu i designie na świecie. Przyciąga najbardziej wyrafinowanych odbiorców poprzez ciągłe zgłębianie nowych obszarów kreatywności i zapewnianie szerokiej tematyki obejmującej wszystko od architektury po motoryzację, od mody po podróże, od wystroju wnętrz po biżuterię. Wallpaper* posiada czytelników w 93 krajach i jako jedyny na rynku dociera do elity designu na całym świecie. Dla magazynu Wallpaper*, świat jest jednolitym miejscem, gdzie konsumenci z łatwością pokonują granice fizyczne i kulturowe, testując różne marki, zarówno renomowane, jak i te mniej znane. Wallpaper*, ukazujący się 12 razy w roku, także w wersji na iPada, za każdym razem z okładką zaprojektowaną przez innego artystę, ma 600 000 fanów na Twitterze i ewoluował z biblii stylu do marki rozpoznawanej na całym świecie.
Kontakt dla mediów:
Belinda Cobden-Ramsay
Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)
3 St. Michael's Alley
Londyn EC3V 9DS
tel.: +44 (0) 20 7626 4111
e-mail: pr@americanhardwood.org
lub
Jarosław Soroczyński
Questia Sp. z o.o. sp. k.
Communications Management Consultants
tel.: +48 22 623 07 00
e-mail: jsoroczynski@questiapr.pl