Z Hestią nie wpadniesz w poślizg!


Z Hestią nie wpadniesz w poślizg!
2010-01-20
Ostatnie zimowe tygodnie przyczyniły się do pierwszego w tym roku wzrostu liczby szkód komunikacyjnych zgłaszanych przez klientów Ergo Hestii.

Od kilkunastu dni atak zimy utrudnił życie wszystkim, a szczególnie kierowcom. - Atak zimy przekłada się na ilość szkód, szczególnie komunikacyjnych. Najczęstsze ich powody to wpadnięcie w poślizg i w efekcie uderzenie w przeszkodę oraz brak właściwego odstępu powodujący najechanie na drugi pojazd przy hamowaniu na śliskiej nawierzchni - mówi Piotr Dyszlewicz, zastępca dyrektora Biura Likwidacji Szkód Grupy Ergo Hestia.

Ponieważ drogowcy nie nadążają z odgarnianiem śniegu, eksperci Ergo Hestii radzą, co można zrobić, żeby zminimalizować ryzyko:

  • Przed wyruszeniem w drogę oczyścić szybę. Nie tylko przednią, ale także tylną i boczne. Dzięki temu zapewnimy sobie dobrą widoczność przy manewrach. Warto pamiętać o masce, bagażniku, kierunkowskazach oraz przednich i tylnich światłach.
  • Zawsze zapinać pasy. Jeżeli mamy dzieci, należy je wozić w specjalnie do tego przeznaczonych fotelikach.
  • Zadbać o bezpieczny, znacznie zwiększony odstęp od samochodu przed nami, żeby w niespodziewanej sytuacji mieć możliwość wytracenia prędkości.
  • Używać odpowiednich technik hamowania. Jeżeli nasz samochód jest wyposażony w ABS, powinniśmy hamować delikatnie. Jeżeli nie mamy systemów wspomagania hamowania, próbujmy hamować pulsacyjnie.
  • Unikajmy wpadania w poślizg delikatnie przyspieszając i unikając blokowania kół przy hamowaniu.
  • W poślizgu należy skręcić kierownicę w kierunku, w którym chcemy jechać, gdy samochód wyjdzie z poślizgu, od razu wyprostować kierownicę
  • W razie wypadku przy słabej widoczności i/lub mocno uczęszczanej drodze, nie należy wysiadać z samochodu. Poczekajmy aż przyjedzie pomoc. Jeżeli wyjdziemy ocenić uszkodzenia, możemy zostać potrąceni przez nadjeżdżający samochód.
  • W wyprawach poza miasto warto upewnić się, że mamy naładowany telefon komórkowy i odzież, która zapewni nam ciepło, jeśli będziemy czekać na pomoc czy też w przypadku uszkodzenia samochodu. Warto zabrać ze sobą także GPS, który pomoże wskazać wezwanej pomocy, gdzie się znajdujemy zwłaszcza, gdy wybieramy się na tereny, które nie są nam znane.
  • Zawsze trzymajmy w samochodzie apteczkę, trójkąt ostrzegawczy i inne rzeczy mogące się przydać np. flary. Warto wozić ze sobą również latarkę czy kable rozruchowe.
  • Należy zabrać także łańcuchy, żeby pokonać drogi, które bez łańcuchów są nieprzejezdne. Szczególnie za granicą, gdzie bardzo często obowiązkiem jest założenie łańcuchów, gdy poruszamy się po drogach górskich.

Nadesłał:

ap

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl