Zapanuj nad dualnością - split payment


Zapanuj nad dualnością - split payment
2018-07-03
Mechanizm podzielonej płatności (MPP) czyli split payment, z jednej strony budzi wiele kontrowersji - nie wiadomo jak będzie działał w praktyce, gdyż polska wersja jest unikalna.

Z drugiej strony, od 1 lipca nie będzie obowiązkowy, więc wiele firm na razie się tylko przygląda. Ostrzegamy: split payment zadziała jak efekt kuli śnieżnej – lepiej przygotuj się na zmianę.


 Split payment, obowiązuje już w trzech europejskich krajach: Czechach, Turcji oraz we Włoszech. Model polski jest zbliżony do modelu czeskiego, jednak zawiera cechy indywidualne. Mechanizm podzielonej płatności jest dobrowolny i zwalnia z odpowiedzialności solidarnej - obejmie transakcje w walucie polskiej odbywające się w sektorze B2B.

Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności polega na podzieleniu kwoty, którą otrzymujemy od kontahenta na dwa rachunki: rachunek rozliczeniowy, na który trafia wartość brutto, która w ostatecznym rozrachunku jest pomniejszana o wartość podatku VAT oraz rachunek VAT, na który trafia kwota podatku VAT. Należy podkreślić, że planowana jest także modyfikacja modelu split payment od 1 stycznia 2019r. na obowiązkowy w odniesieniu do branż najbardziej narażonych na wyłudzenia – budowlaną, handel elektroniką, paliwową. – wyjaśnia Barbara Dąbrowska, Dyrektor ds. finansów, ekspert w zakresie prawa gospodarczego.
Nowa rzeczywistość

Czytaj więcej tutaj:  https://www.erp-view.pl/wiadomosci/zapanuj_nad_dualnoscia_split_payment.htmlNadesłał:

openmediagroup

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl