Zatrzymać energię w domu


Zatrzymać energię w domu
2009-07-23
Parlament Europejski pracuje nad nowelizacją dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Proponowane zmiany przewidują m.in. poprawę efektywności energetycznej w budynkach, a także inwestycje w energooszczędne budownictwo.

Nowelizację dyrektywy komentuje Tomasz Franczewski, specjalista ds. technologii budownictwa firmy Budimex-Dromex S.A.

Wszystkie budynki, zarówno mieszkaniowe jak i biurowe, tracą energię cieplną. Wielkość strat jest uzależniona od sposobu użytkowania budynku, a także od rodzaju i jakości materiałów, które zostały użyte do jego konstrukcji.

Straty energii cieplnej następują głównie przez ściany zewnętrzne, okna, dach i stropy piwnicy. W zależności od sposobu wentylacji, straty energii mogą w przybliżeniu wynieść nawet 30% (szczegółowe dane w tabeli poniżej). Dzięki kompleksowej modernizacji budynku można zaoszczędzić do ok. 40-45% energii, co bezpośrednio przełoży się na redukcję kosztów eksploatacji nieruchomości.

Wdrożenie zmian, które są zaproponowane w nowelizacji dyrektywy będzie wymagało dużych nakładów finansowych. W perspektywie wielu lat przyniosą one jednak oszczędności, które zrekompensują wydatki na modernizację. Takie działania powinny być jednak wsparte poprzez zachęty dla potencjalnych inwestorów w postaci nisko oprocentowanych kredytów lub ulg podatkowych premiujących zastosowanie nowoczesnych i efektywnych rozwiązań.

Tabela: średnie straty energetyczne dla poszczególnych elementów budynku oraz sposób ich zapobiegania

Element budynku

Średnie straty energetyczne

Metody termomodernizacji

Ściany zewnętrzne

20-30%

Izolacja cieplna ścian

Dach

10-30%

Ocieplenie stropodachu

Strop piwnicy

10%

Ocieplenie stropu piwnicy

Okna

10-30%

Wymiana okien

Dla dodatkowego oszczędzenia energii można również dokonać modernizacji kotłowni, bądź zainstalować na dachu panele solarne.

źródło: Budimex-Dromex S.A.

Nadesłał:

Budowlany News
http://budowlanynews.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl