Zdrowa dieta kluczem do dobrego samopoczucia


2015-04-22
Każdy zna angielskie powiedzenie „one apple a day keeps doctor away”, ale czy odpowiednia dieta oprócz zdrowia może zapewnić energię do działania i pozytywny nastrój na cały dzień?

Batonik czy pełnoziarniste pieczywo

Jedzenie przynosi energię poprzez dostarczanie kalorii, ale nie bez znaczenia jest forma w jakiej są one dostarczane. Węglowodany są podstawowym „paliwem” naszego organizmu, ponadto podnoszą poziom serotoniny związanej z dobrym samopoczuciem. Są one obecne w słodyczach, jak i w pełnoziarnistych produktach – wielozbożowym pieczywie, dzikim ryżu, płatkach śniadaniowych. Pochodzące ze słodkości węglowodany proste powodują nagłe skoki poziomu cukru we krwi, co sprawia, że po chwilowym zastrzykuenergii następuje zmęczenie, a do tego wahania nastroju. Warto więc wybierać produkty pełnoziarniste, które zawierają węglowodany złożone. Są one wolniej metabolizowane, przez co zapewniają bardziej stabilnypoziom energii, która wystarczy nam na dłuższy czas. Zaletą pełnych zbóż, a także roślin strączkowych oraz całych surowych owoców i warzyw jest także błonnik, który pomaga zachować energię na cały dzień.

Kawa czy magnez?

Kawa jest dla wielu osób podstawowym źródłem porannej energii niezbędnym do codziennego „rozruchu”. Zawiera kofeinę, która przyspiesza metabolizm, poprawiając koncentrację i podnosząc energię. Jeśli chcesz przedłużyć pobudzający efekt lepiej wybierz kilka małych kaw z przerwami, zamiast jednej dużej dawki. Wiele badań wskazuje także na antydepresyjne działanie kawy. Warto jednak pamiętać, że ma działanie moczopędne i przyczynia się do wypłukiwania pewnych ilości magnezu z organizmu. Magnez pełni kluczową rolę w zamianie cukrów na energię, dlatego jego niski poziom może wiązać się z osłabieniem. Kawa w rozsądnych ilościach korzystnie wpływa na organizm, warto więc, zamiast z niej rezygnować, jednocześnie sięgać po produkty bogate w magnez, np. orzechy nerkowca, migdały czy orzechy laskowe. Ponadto magnez znajdziemy we wspomnianych już produktach pełnoziarnistych, otrębach i niektórych rybach, np. w halibucie. Kofeinę natomiast możemy czerpać również z herbaty czy gorzkiej czekolady.




Na depresję – chude mięso, tłusta ryba

Chude mięsa takie jak wieprzowina, wołowina, kurczak czy indyk bez skóry są źródłem białka zawierającego aminokwas tyrozynę. Podnosi ona poziom dopaminy i norepinefryny w mózgu – dwóch związków chemicznych pozytywnie wpływających na pobudzenie i koncentrację. Ponadto zawarta w mięsie witamina B-12 może pomóc w stanach bezsenności i depresji. Przeciwko depresji mogą chronić także kwasy omega-3 zawarte między innymi w tłustych rybach, np. łososiu, ale także orzechach czy zielono liściastych warzywach, takich jak szpinak. Te ostatnie dodatkowo są bogate w kwas foliowy , który również zmniejsza ryzyko depresji. Gorszy nastrój jest związany także z niskim poziomem selenu – dobrze więc zadbać o odpowiedni poziomtego minerału jedząc np. pyszne brazylijskie orzechy, ale także mięso, owoce morza, fasolę, czy pełne ziarna. Nie należy jednak przesadzać z selenem, gdyż jego nadmiar jest szkodliwy.

Woda energii doda

Nawet mały ubytek wody w organizmie powoduje spowolnienie metabolizmu i spadek energii. Miewasz męczące bóle głowy niemające wyraźnej przyczyny? Zamiast przeciwbólowej tabletki popitej szklanką wody, spróbuj zastosować samą wodę – efekt może być ten sam. Nierzadko zbyt małe nawodnienie organizmuwywołuje bóle głowy, które na pewno nie sprzyjają dobremu samopoczuciu. Bardzo ważne dla zachowania odpowiedniego poziomu energii i dobrego nastroju jest dbanie o nawodnienie organizmu. Warto pić dużowody, niesłodzonych i niegazowanych napojów, a także jeść świeże owoce i warzywa o naturalnie dużej zawartości wody.




Na dobry początekTroskę o energię i dobry humor w ciągu dnia warto zacząć już od śniadania. Pożywny posiłek z rana zawierający dużo błonnika, złożonych węglowodanów, dobrych tłuszczy i białka oraz uzupełniony o wodę i witaminy ze świeżych owoców to podstawa stabilnego poziomu energii na dłuższy czas. Z badań wynika także, że osoby które codziennie jedzą śniadania mają także lepszy nastrój w ciągu całego dnia. Nie bez powodu mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek. Pamiętaj więc co rano o pożywnym, wartościowym śniadaniu, nie zamieniaj go na kawę, która może podarować Ci zaledwie chwilowy zastrzyk energii. Nie czekaj z kolejnym posiłkiem do kolacji! Żeby utrzymać poziom cukru, energii i dobry humor na stałym poziomiespożywaj nieduże porcje co 3-4 godziny, zamiast kilku obfitych posiłków w ciągu dnia. Komponuj je z wykorzystaniem powyższych sugestii, aby były zdrowe, wartościowe i dostarczyły energii na długi czas.

Oprócz diety

Niezależnie od tego czy dieta służy nam do zrzucenia wagi, zachowania zdrowia, czy utrzymania odpowiedniego poziomu energii i dobrego nastroju zawsze warto uzupełnić ją ruchem. Już zaledwie 15-minut ćwiczeń może przywrócić energię do dalszego działania. Większa aktywność to więcej korzyści. Badania wskazują, że regularna aktywność fizyczna przynosi ulgę w depresji, a także przyczynia się do zachowaniaenergii na cały dzień. Dbając o dobre samopoczucie działaj na wielu frontach – odżywiaj się zdrowo, pamiętaj o wodzie, bądź aktywny i czerp energię z wartościowych relacji.


Źródło: http://www.webmd.com/parenting/family-health-12/slideshow-energy-foods?ecd=wnl_dep_041015&ctr=wnl-dep-041015_nsl-promo_3&mb=TaRjyXs3LxKKA6bYnihU9OHnVev1imbCWOrY7jOvAM4%3d

Nadesłał:

Moja Psychologia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl