Zdrowe rozwiązanie? Leasing!


Zdrowe rozwiązanie? Leasing!
2009-09-18
Od wyposażenia gabinetu medycznego zależy ludzkie życie. Dobrze, gdy o wyborze aparatury decyduje jej jakość a nie ograniczony budżet. Jak znaleźć fundusze na nowoczesny sprzęt, radzi ekspert z Europejskiego Funduszu Leasingowego.

Sposobów finansowania jest wiele. Co zrobić, gdy własne środki zbliżają się do końca, a bank odmówił kredytu? W takiej sytuacji pozostaje alternatywa w postaci leasingu.

Przedsiębiorcom  takie rozwiązanie zazwyczaj kojarzy się ze sposobem finansowania samochodów. Tymczasem jest to narzędzie, które pozwala także na dostęp do nowoczesnej aparatury medycznej. Dodatkowo, wiąże się z dużo mniejszymi formalnościami niż kredyt bankowy.

Każda forma finansowania ma swoje wady i zalety. Leasing sprzętu medycznego niewątpliwie ma więcej plusów niż minusów. W czasie, kiedy dostęp do kredytów jest utrudniony, jego podstawową zaletą jest fakt, że nie wymaga zaangażowania przez firmę własnych środków finansowych na zakup sprzętu medycznego. Rata leasingu nie obciąża bilansu przedsiębiorstwa, a zdolność kredytowa firmy pozostaje niezmieniona. Przez cały czas trwania umowy, czynsz jest stały, co pozwala na dokładne zaplanowanie kosztów i zachowanie równowagi budżetowej.

Podejmując decyzję o finansowaniu leasingiem wyposażenia placówki medycznej, farmaceutycznej czy weterynaryjnej, warto zwrócić uwagę na 8 newralgicznych punktów:

  1. Dla kogo - leasing wykorzystywany jest zarówno przez duże sieci medyczne jak i małe, rodzinne przychodnie. Polecany jest szczególnie tym firmom, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej bądź zależy im na poprawie płynności finansowej.
  2. Przedmiot leasingu - warto wiedzieć, że placówki medyczne, farmaceutyczne czy weterynaryjne wyleasingować mogą nie tylko specjalistyczną aparaturę, ale niemal całe wyposażenie niezbędne do prowadzenia działalności, w tym np. meble, sprzęt PC czy samochody firmowe. Im więcej przedmiotów objętych umową, tym większa szansa na wynegocjowanie korzystnych upustów cenowych.
  3. Finansowy czy operacyjny - decyzja ta wpływa na późniejsze odpisy amortyzacyjne i płatność podatku VAT, a także przesądza o sposobie przejścia prawa własności. W leasingu finansowym opcja wykupu nie występuje. Leasingobiorca staje się właścicielem przedmiotu w momencie spłaty ostatniej raty.
  4. Raty leasingowe - część firm pozwala na indywidualne dopasowanie ich wysokości do możliwości finansowych klienta. W Europejskim Funduszu Leasingowym możliwe jest nawet uwzględnienie sezonowości przychodów. Raty zależą także od waluty leasingu. Najpopularniejsze to PLN, EUR i CHF. W okresie zawirowań na rynkach finansowych  kwoty do spłacenia w poszczególnych miesiącach mogą się znacząco różnić, co ma  związek z wahaniem kursów walut.
  5. Czas - wybór okresu finansowania zależy od indywidualnych możliwości danej firmy. Zazwyczaj rozpiętość proponowana przez firmy leasingowe jest duża. W Europejskim Funduszu Leasingowym umowa leasingu sprzętu medycznego może zostać zawarta na okres od 6 do 60 miesięcy.
  6. Oprocentowanie i opłaty - na oprocentowanie wpływa szereg czynników w tym okres spłaty, ryzyko walutowe, itd. Przed zawarciem umowy warto sprawdzić ich wysokość. Istotne są także opłaty, z którymi wiąże się umowa leasingowa. Zazwyczaj konieczny jest wkład własny. Jego wysokość zaczyna się zwykle od 5% wartości przedmiotu leasingu.
  7. Dodatkowe usługi - w ramach kontraktu możliwe jest także uzyskanie dodatkowych usług po niższych, dzięki efektowi skali, cenach, np.: ubezpieczenie, serwisowanie, usługi assistance, czy karty paliwowe.   
  8. Wymagane dokumenty - przed wizytą w oddziale leasingodawcy warto sprawdzić, jakie dokumenty są wymagane do podpisania umowy. W przypadku Europejskiego Funduszu Leasingowego do wyleasingowania sprzętu medycznego wystarczą dokumenty rejestrowe spółki oraz oświadczenia o wysokości osiąganego dochodu i braku zaległości wobec Skarbu Państwa.

Autor: Piotr Barcikowski,  Product Manager ds. Rynku Maszyn i Urządzeń w Europejskim Funduszu Leasingowym

Nadesłał:

ap

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl