Zegar w biurze managera
Biura stają się coraz częściej najlepszą wizytówką każdej z firm, a gabinet szefa jest jego najważniejszym elementem. Urządzane przez stylistów ma być identyfikowane z profilem działalności firmy i świadczyć o jej pozycji na rynku.
Czy w gabinetach członków zarządu takich firm jest miejsce na urządzenie omierzające czas? Jeśli tak, to jaki zegar powinien tam gościć?
W dzisiejszym "pędzącym" świecie zegar wprowadza pewien systematyzm, a prezentowany w miejscu pracy staje się symbolem uporządkowanej, także normami czasowymi jej organizacji. Dobrze dobrany zegar jest też doskonałym elementem dekoracyjnym w miejscu, gdzie nie można pozwolić sobie na specjalną ekstrawagancję.
Wobec królowania zegarków mechanicznych na nadgarstkach osób dbających o swój prestiż, które to określenie z zasady obejmuje kadrą zarządzającą firm, wydaje się, że także ściany biur szefów winny wystrzegać się elektronicznych gadżetów i preferować zegary z duszą. Jedynym wyjątkiem mogą być wyroby elektroniczne tworzące jednolitą całość z wszystkimi innymi elementami wyposażenia.
Często zdarza się jednak eksponowanie w takich miejscach, zegarów w prostych, masowo wykonywanych obudowach - co jest wręcz karygodne. Podobnie negatywny stosunek trzeba mieć w sytuacji, gdy w przybranych starymi meblami biurach, prezentowane są zegary elektroniczne i to niezależnie od ich jakości i wyglądu obudowy.
Wydaje się, że dość łatwo jest dopasować zegar, gdy wystrój biura opiera się na starych, lub stylizowanych na stare meblach. Na rynku istnieje sporo wiekowych zegarów, których jakość niestety nie zawsze jest zbyt wysoka oraz nowe, stylizowane na stare zegary mechaniczne. Wśród tych ostatnich można znaleźć zegary o dobrej i bardzo wysokiej jakości.
W przypadku nowoczesnej stylistyki biura, musimy zwykle poszukać pasujących, także nowoczesnych zegarów. Jednym z producentów takich wyrobów, ze względu na płytki jeszcze rynek z wcale nie tak dużą ofertą i z w miarę przystępnymi cenami, jest mała rodzinna firma AMS z miejscowości Furtwangen w niemieckim Szwarcwaldzie. Jej wyroby są synonimem jakości i estetyki wykonania. Doskonałe mechanizmy ze stosunkowo prostą konstrukcją z wychwytem Grahama, w dopracowanych w każdym szczególe obudowach z wysokogatunkowego drewna jak i innych nowoczesnych materiałów potwierdzają zawsze wysoki poziom szwarcwaldzkiego zegarmistrzostwa. Zegary posiadają tak napęd sprężynowy jak i obciążnikowy oraz regulator wahadłowy.
Firma AMS jest także konstruktorem kilku różnych mechanizmów, z których na szczególną uwagą zasługuje wariant z 32 dniową rezerwą chodu, sygnalizacją pełnych godzin, obciążnikami i wahadłem.
Dobrze dopasowanego, spokojnie tykającego zegara można życzyć każdemu, nie tylko zasiadającemu w dyrektorskim fortelu, pracownikowi każdego biura.
Władysław Meller
www.zegarki.info.pl
Nadesłał:
odCzasu doCzasu
|